Liduprázdné loučení s porážkou

Čeští fotbalisté v závěrečném osmém utkání kvalifikace o postup na EURO 2020 prohráli v Sofii s Bulharskem 0:1. O vítězství domácích, kteří Česko v samostatné historii porazili poprvé a výhry se dočkali po dvanácti zápasech, rozhodl v 56. minutě Božikov, byť se nacházel v ofsajdové pozici… Reprezentanti měli už před zápasem jisté druhé místo ve skupině a postup na šampionát, který si zajistili čtvrteční výhrou 2:1 nad Kosovem. Utkání se hrálo před prázdným hledištěm kvůli disciplinárnímu trestu za rasistické projevy bulharských fanoušků v předchozím utkání proti Anglii.

Trenér Jaroslav Šilhavý udělal pět změn v základní sestavě oproti čtvrtečnímu vítěznému utkání v Plzni s Kosovem. Premiéru v národním dresu si odbyl brankář Ondřej Kolář, jenž byl v první půli prakticky bez práce.Hosté, kteří poprvé nastoupili v nových venkovních dresech zelené barvy, měli od úvodu navrch. Jako první zahrozil Ondrášek, ale jeho střelu dokázal tečovat obránce a bulharský gólman zasáhl. Na čtyřicetitisícovém Národním stadionu v Sofii nepanovalo úplné ticho. Čechy hnalo dopředu 150 hostů a partnerů reprezentace, domácí zase několik stovek dětí do 14 let, na které se nevztahoval disciplinární trest.

V poslední čtvrthodině první půle Češi soupeře zatlačili. V 36. minutě po pěkné kombinaci vytáhl Součkovu ránu domácí gólman a hostující záložník pak po rohu hlavičkoval vedle. V 56. minutě Bulhaři ze své první šance otevřeli skóre. Na
Despodovův centr z přímého kopu si naběhl Božikov a hlavičkou k tyči překonal Koláře. Rozhodčí gól uznali, přestože zřejmě padl z těsného ofsajdu. V 63. mohl zvýšit Kostadinov, ale ve skluzu z úhlu přestřelil. Hostům se v druhé půli nedařilo ve finální fázi. V 71. minutě se do míče v akrobatické pozici položil Bořil, ale minul. O deset minut později vyrazil Daridovu střelu domácí gólman a vzápětí vytáhl i Hušbauerův pokus na roh, po kterém Souček hlavičkoval vedle. Neprosadil se ani střídající Doležal, který z dobré palebné pozice v šestnáctce zamířil vysoko nad.

BULHARSKO - ČESKO 1:0 (0:0)

Branka: 56. Božikov. Rozhodčí: Karasev - Demeško, Gavrilin (všichni Rusko). ŽK: Kostadinov, Georgiev - Kúdela, Jankto. Hráno bez diváků.
Bulharsko: Georgiev - S. Popov, Božikov, Terziev, Zanev - Malinov (89. Cvetkov), Kostadinov - I. Popov - Despodov (69. Kraev), Marcelinho, Wanderson (73. Nedělev). Trenér: Dermendžiev.
Česko: O. Kolář - Kadeřábek, Čelůstka, Kúdela, Bořil – T. Souček, Král (71. Hušbauer) - Ševčík (66. Masopust), Darida, Jankto - Ondrášek (79. Doležal). Trenér: Šilhavý.

JAK TO VIDĚL TRENÉR JAROSLAV ŠILHAVÝ?

"Určitě jsme si nemysleli, že tu prohrajeme. Uděláme postup před třemi dny a pak v tom dalším nezahrajeme, jak bychom si přáli. Nemyslím, že bychom něco podcenili. Sešlo se toho víc. Bylo to po velkém zápase, před prázdným stadionem. Chtěli jsme se rozloučit s kvalifikací vítězstvím i lepším výkonem, ale hráli jsme příliš pomalu, kombinaci jsme zbytečně přehrávali, nechávali jsme soupeře zalézt do obrany. Chyběly nám náběhy za obranu. V druhém poločase jsme soupeři darovali standardku, měl to úplně jednoduché. V závěru jsme měli i šance, dostali jsme soupeře pod tlak, ale nepodařilo se nám vstřelit ani aspoň vyrovnávací gól."