Lavička povede Slask Wroclaw

Bývalý trenér české reprezentace do 21 let Vítězslav Lavička se stal novým koučem Śląsk Wrocław. S polským klubem podepsal smlouvu na rok a půl s opcí na další dvě sezony. "Je pro mě ctí být součástí nového projektu klubu s tak bohatou historií. Také vím, že má Śląsk skvělé fanoušky," uvedl na tiskové konferenci.

Pětapadesátiletý trenér si podruhé vyzkouší zahraniční angažmá, v letech 2009 až 2012 působil v australském FC Sydney. V Česku vedl Liberec, Žižkov, třikrát Spartu a dvakrát českou „jedenadvacítku“. U ní ho na začátku prosince vystřídal Karel Krejčí. Ve Vratislavi doplní Lavičku jako asistent Zdeněk Svoboda. "Známe se už mnoho let a vždy se nám dobře spolupracovalo. Ale samozřejmě nebudeme pracovat a dělat všechny změny jen ve dvou. Chceme, aby všichni ve Śląsku tahali za jeden provaz a pokusili se zvednout tým. Žádám i o podporu fanoušků," zdůrazňuje kouč, který je už šestým českým trenérem Śląsku.
 
V minulosti tento polský celek vedli Karel Finek, Vilém Lugr, Petr Němec, Luboš Kubík a Stanislav Levý. Momentálně není v kádru žádný český hráč. Klub je po podzimu v tabulce až čtrnáctý a sedm kol čeká na vítězství. Po odvolání Tadeusze Pawlowského tým dočasně vedl Pawel Barylski. "Samozřejmě si uvědomuji, že Śląsk je teď v obtížné situaci. Tento klub a tým má potenciál obsadit vyšší místo v tabulce a věřím, že díky společné a tvrdé práci to zvládneme," konstatoval Lavička, který jednal i s jiným polském klubem Zaglebie Lubin. "Jejich zájem mi udělal radost, ale když jsem se seznámil s chystaným projektem Vratislavi, tak jsem se rozhodl pro Śląsk," dodává Vítězslav Lavička.
 
Polská Ekstraklasa startuje stejně jako česká nejvyšší soutěž už na začátku února. Úvodní část zimní přípravy, kterou převzal od svých předchůdců, absolvuje s novými svěřenci v polských Krkonoších v městečku Sklarska Poreba, které je pár kilometrů vzdálené od Harrachova, herní soustředění pak tým čeká v teple v Turecku.