Lavička gratuloval Hapalovi

Trenér české „jedenadvacítky“ Vítězslav Lavička gratuloval svému krajanovi, kouči slovenského týmu Pavlu Hapalovi ke čtvrteční výhře 3:0 nad Švédskem, ale výsledek ho nemohl potěšit, protože jeho svěřencům zkomplikoval před sobotním závěrečným vystoupením ve skupině C proti Dánům boj o semifinále. Pokud Italové v souběžném duelu neporazí Němce 2:0, budou muset "lvíčata" vyhrát minimálně o tři góly. Lavička i tak věří, že jeho tým ještě zabojuje o postup.

"Poslal jsem Pavlu Hapalovi gratulaci, ale pro nás je to zase další komplikace na naší cestě k postupu. Nejpodstatnější bude, abychom si zítra uhráli to svoje, to znamená zvítězit a pokud možno co nejvyšším rozdílem. Pak budeme čekat, jak to vše vyjde ohledně postupového klíče," konstatuje.

Do semifinále projdou vítězové všech tří skupin a nejlepší celek z druhých míst. Češi ještě mohou ve skupině triumfovat, k tomu by ale potřebovali nejen tři body s Dánskem, ale také výhru Italů 2:0 nad Německem. V ostatních případech se mohou "lvíčata" maximálně stát nejlepším druhým týmem. Po dvou zápasech skupiny mají tři body a skóre 3:3, Slováci jsou na šesti bodech a skóre 6:3. Mladíkům navíc může ještě zhoršit situaci Portugalsko, pokud v pátek večer výrazně porazí Makedonce.

"Věděli jsme, že tyhle okolnosti mohou nastat. Prostě se budeme z našeho pohledu snažit dát maximum pro to, abychom zápas zvládli a zabojovali o postup. Dokud ta šance bude trvat, budeme se rvát do poslední možnosti," zdůrazňuje český trenér.

Je mu jasné, že jeho tým musí proti Dánům, kteří po porážkách 0:2 s Itálií a 0:3 s Německem už nemohou postoupit, hrát ofenzivně. "Dánsko bez ohledu na to, že prohrálo dva zápasy, ukázalo, že dovede být dopředu velmi nebezpečné. Nemůžeme naši hru bezhlavě otevřít a nabídnout jim šance na skórování. Máme připraveny varianty sestavy, abychom zachovali naši tvář, ale aby tam byl třeba větší akcent na útočnou fázi," naznačuje Lavička, který věří, že jeho tým naváže na výkon a výhru 3:1 v druhém duelu s Itálií. "Dali jsme tři branky, to je velmi dobrá vizitka. Pevně věřím, že výše výsledku proti Itálii nám pomůže i směrem k zítřejšímu zápasu," dodává.

Ke utkání bude naplno připraven útočník Patrik Schick, který ve čtvrtek odletěl na zdravotní prohlídku do Juventusu Turín. "Patrik se večer vrátil zpátky. Chápu, že pohled na tuto skutečnost, která se včera udála, může být ten i onen. Osobně to vidím tak, že to týmu může pomoci. Patrik si vyřešil jednu věc spojenou s budoucností a může jít do sobotního zápasu s ještě čistější hlavou," říká Lavička.