Látalova Trnava si vyšlápla na „fialky“

Fotbalisté Trnavy s trenérem Radoslavem Látalem ani na startu základní skupiny Evropské ligy nepřestávají překvapovat. Úřadující slovenský šampion doma nečekaně porazil 1:0 Anderlecht Brusel a český kouč, který převzal mužstvo před sezonou, si po nečekaném tažení předkoly pohárů mohl užívat další velký úspěch. Spartak dosáhl na první vítězství slovenského týmu od vzniku Evropské ligy.

"Jsou to krásné pocity, pro tohle hrajeme fotbal. Čekali jsme na jednu šanci a tu jsme proměnili. Opakuje se to, co jsme hráli i v předkolech. Nemohli jsme proti Anderlechtu úplně otevřít hru, proti nadstandardním soupeřům se většinu bráníme a čekáme na svou příležitost," přiznává trenér. Vicemistr Evropy z Anglie 1996 a vítěz Poháru UEFA 1997 s Trnavou nejprve prošel přes první dvě předkola Ligy mistrů, pak smolně vypadl s Crvenou zvezdou Bělehrad, ale v závěrečném předkole Evropské ligy vyřadil Olimpiji Lublaň a senzačně dovedl Spartak do skupiny.
 
Hned na úvod hlavní fáze soutěže s Trnavou způsobil další překvapení, o které se v 79. minutě jediným gólem postaral dvacetiletý Matej Oravec. Do zápasu zasáhli i dva čeští záložníci Jakub Rada a Jiří Kulhánek. "Vycházeli jsme ze zápasu proti Lublani, kde hrál Matej velmi dobře. Zasloužil se i o postup do skupiny. Pokud na sobě bude dál pracovat, je to do budoucnosti velmi zajímavý hráč. Nerad chválím individuality, ale musím ho vyzdvihnout,"říká český kouč, který se svými svěřenci napodobil výsledek Trnavy z roku 1972, kdy doma rovněž porazila Anderlecht 1:0.
Mezi trnavskými tyčemi tehdy stál současný prezident Spartaku Dušan Keketi. "Pan Keketi nám přišel hned pogratulovat do kabiny a připomenul nám výsledek z dob, kdy byl ještě on aktivním fotbalistou. Já se o této informaci dozvěděl až v den zápasu a před ním bych to bral všemi deseti. Nakonec se to splnilo," usmívá se spokojeně Radoslav Látal.
 
Jeho protějšek, trenér bruselských „fialek“ Hein Vanhaezebrouck, po porážce jen nevěřícně kroutil hlavou. "Dělali jsme vše, co jsme mohli. Držení míče jsme měli snad až 70 procent. Prakticky jsme kontrolovali zápas, ale je nutné říci, že hřiště bylo ve velmi špatném stavu, což vůbec nehrálo v náš prospěch," posteskl si.