Látal bude trénovat Brest!

Na třetí zahraniční trenérské angažmá se chystá RADOSLAV LÁTAL, který v minulých letech vyhrál slovenský Slovnaft cup a Piast Gliwice dovedl k senzačnímu druhému místu v polské Ekstraklase. Vicemistr Evropy z Anglie 1996 a vítěz Poháru UEFA se Schalke 04 o rok později, který v sobotu oslaví osmačtyřicáté narozeniny, se na přelomu dvou kalendářních roků dohodl na spolupráci s Dynamem Brest. Se čtvrtým klubem posledního ročníku běloruské ligy, který sídlí na hranicích s Polskem, podepsal roční smlouvu se stejně dlouhou opcí.

„Byli jsme delší dobu v kontaktu, měl jsem sice nějaké nabídky z české ligy a druhé polské ligy, ale preferoval jsem nástup na začátku nové sezony a nikoliv do už rozehrané, kdy už nemůžete řadu věcí ovlivnit,“ vysvětluje svoji volbu, neboť v Bělorusku se na rozdíl od většiny evropských zemí hraje ligová soutěž systémem jaro-podzim.

Do trenérského kolotoče se vrací zpátky po desetiměsíční pauze, naposledy působil v Gliwicích, kdy se nechal po nečekaném rozchodu v létě 2016 o tři měsíce později přesvědčit k návratu, což se neukázalo šťastným krokem, neboť nedokázal trápící se tým zvednout a dostat do horní poloviny tabulky. „Aspoň jsem si od fotbalu pořádně odpočinul a strávil mnohem víc času s rodinou,“ bere s nadhledem dlouhou přestávku, kterou měl od začátku března.

V Brestu začne „úřadovat“ od 15. ledna, ale hned druhý den se s novými svěřenci vypraví z běloruské zimy na soustředění do tureckého tepla. „Budeme se připravovat také ve Španělsku, vrátíme se zpátky prakticky před startem ligy, která v Bělorusku začíná v polovině března,“ nastiňuje dvouměsíční zimní přípravu v novém působišti. S největší pravděpodobností tam nebude sám. „Od vedení klubu jsem dostal možnost přivést si dva asistenty, tak mě v příštích dnech čekají jednání, koho si do Brestu vezmu. Nějakou představu už samozřejmě mám. Vzhledem k tomu, že město leží na hranicích s Polskem, není z Česka také úplně daleko, aby se cesta nedala zvládnout autem. Ale do Gliwic jsem to měl z Olomouce pochopitelně blíž,“ říká s úsměvem zjevně na novou práci natěšený kouč, který zmíněnou mezistátní štreku zvládal po dálnici podle svých slov za půldruhé hodiny.