Kvalifikační start i epilog s Estonskem

Čeští fotbalisté rozehrají kvalifikaci o postup na mistrovství světa 2022 příští rok 24. března v Estonsku. O tři dny později přivítají favorita skupiny E Belgii. Skupinu zakončí v listopadu domácím zápasem s Estonskem. V evropské části kvalifikace se nečekaně jako host představí pořadatel turnaje Katar. Stát z Perského zálivu byl zařazen do skupiny A, kde mimo jiné figurují Portugalsko a Srbsko. Katar bude hrát "domácí" zápasy v Evropě, jeho výsledky se nebudou započítávat do tabulky.

Trenérovi Jaroslavu Šilhavému se nesplnilo přání začít kvalifikaci venkovním zápasem v Belgii. Jeho svěřenci lídra žebříčku reprezentací FIFA hned ve druhém hracím dnu přivítají doma. V březnovém termínu se podobně jako letos na podzim odehrají tři duely a český celek ve všech z nich nastoupí do kvalifikačního utkání. Úvodní blok zakončí 30. března ve Walesu. Kvalifikace poté bude pokračovat po letním evropském šampionátu až v září, kdy se rovněž v jednom reprezentačním okně odehrají tři zápasy.

Tentokrát český tým nastoupí pouze ke dvěma soutěžním duelům - s Běloruskem a v Belgii, 8. září odehraje přípravné utkání. V říjnu ho čekají dva kvalifikační duely. Podruhé volný los a přípravný zápas bude mít Šilhavého výběr 13. listopadu tři dny před posledním utkáním kvalifikace s Estonskem.

Přímý postup na mistrovství světa si zajistí pouze deset vítězů kvalifikačních skupin. Týmy z druhých míst čeká play
off, v něm se představí ještě dva nejlepší vítězové skupin Ligy národů, kteří v kvalifikaci neuspějí. Češi coby první mužstvo skupiny B2 figurují v tomto pořadí na sedmém místě za Francií, Belgií, Anglií, Španělskem, Walesem a Rakouskem. Pokud reprezentanti v klasické kvalifikaci neskončí lépe než třetí, budou k účasti v play off potřebovat, aby aspoň pět z těchto šesti týmů obsadilo nejhůře druhé místo. Dvanáctka účastníků play off bude rozdělena po čtyřech do tří částí, z nichž vyřazovacím způsobem vzejdou zbylí tři evropští účastníci MS 2022.


PROGRAM SKUPINY E:
24. března: 20:45 Estonsko - ČESKO, Belgie - Wales.

27. března: 18:00 Bělorusko - Estonsko, 20:45 ČESKO - Belgie.

30. března: 20:45 Belgie - Bělorusko, Wales - ČESKO.

2. září: 20:45 ČESKO - Bělorusko, Estonsko - Belgie.

5. září: 15:00 Bělorusko - Wales, 20:45 Belgie - ČESKO.

8. září: 20:45 Bělorusko - Belgie, Wales - Estonsko.

8. října: 20:45 ČESKO - Wales, Estonsko - Bělorusko.

11. října: 20:45 Bělorusko - ČESKO, Estonsko - Wales.

13. listopadu: 20:45 Belgie - Estonsko, Wales - Bělorusko.

16. listopadu: 20:45 ČESKO - Estonsko, Wales - Belgie.