Kvalifikace v Bulharsku bez diváků

Závěrečné utkání kvalifikace o postup na EURO 2020 mezi Bulharskem a Českem se bude hrát 17. listopadu v Sofii bez diváků. Evropská fotbalová unie UEFA uzavřela Bulharům stadion na jeden soutěžní zápas jako trest za rasismus fanoušků v říjnovém domácím duelu s Anglií. Fotbalová asociace ČR čekala na rozhodnutí disciplinární komise, takže už dříve avizovala, že od českých fanoušků přijímá pouze předběžné objednávky na vstupenky do Sofie a jejich potvrzování pozastavila. Nyní budou všechny rezervace lístků stornovány. "Česká reprezentace se všem fanouškům, kteří chtěli do Bulharska 17. listopadu vyrazit, upřímně omlouvá, ale rozhodnutí o trestu bylo plně v kompetenci disciplinární komise UEFA," konstatuje mluvčí národního týmu Petr Šedivý.

Hosté budou mít nárok pouze na kvótu vstupenek pro zástupce z řad partnerů a sponzorů. Bulharská fotbalová federace, které hrozilo i vyloučení z bojů o postup na EURO 2020, navíc musí zaplatit pokutu 85.000 eur (asi 2,2 miliony korun) a dostala dvouletou podmínku. Pokud se během ní fanoušci znovu proviní, bude následovat uzavření stadionu na další zápas.

Někteří diváci v Sofii při porážce 0:6 rasisticky uráželi anglické hráče a hajlovali. Chuligáni rovněž z tribun házeli předměty a rušili při anglické hymně. Duel byl v prvním poločase dvakrát přerušen a podle pravidel UEFA mohl být i předčasně ukončen. Skandální chování diváků stálo místo šéfa bulharského fotbalu Borise Michajlova, jenž na výzvu premiéra Bojka Borisova den po zápase odstoupil. Po nejvyšším domácím debaklu v historii skončil ve funkci i reprezentační trenér Krasimir Balakov, kterého nahradil Georgi Dermendžiev.

Bulhaři kvůli předchozím rasistickým projevům fanoušků měli už v utkání s Anglií částečně uzavřený stadion a tento trest měl původně platil také pro duel s Čechy. Bulharské mužstvo už je bez šance na přímý postup, protože v tabulce skupiny A je s bilancí tří remíz a čtyř porážek předposlední. Čeští reprezentanti sehrají v Sofii závěrečný kvalifikační zápas. Svěřenci Jaroslava Šilhavého si mohou zajistit postup už v předchozím domácím utkání s Kosovem, které se uskuteční 14. listopadu v Plzni.