Král se stěhuje do Moskvy za 310 milionů

Jedenadvacetiletý reprezentační záložník Alex Král přestoupil z pražské Slavie do Spartaku Moskva, s nímž podepsal pětiletý kontrakt. Český šampion dostane za něj v přepočtu 310 milionů korun. Po Tomáši Rosickém stal druhým nejdražším hráčem, který z domácí ligy odešel do zahraničí. Slávistický odchovanec se do Edenu vrátil v zimě z Teplic. Na jaře s týmem vyhrál ligový titul i domácí pohár a došel s ním až do čtvrtfinále Evropské ligy. Ve středu s Pražany postoupil do základní skupiny Ligy mistrů. Ruský klub už o něj projevil zájem začátkem srpna, tehdy ale červenobílí ještě prodej odmítli. Poté, co Spartak výrazně navýšil nabídku, už s Královým odchodem souhlasili.

"Alex nás po návratu všechny překvapil svou dravostí. Rychlost, jakou se prosadil, a to, jak zvládl zápasy s těžkými soupeři zvučných jmen v Evropské lize, bylo neskutečné. Když se suma vyšplhala na astronomických 310 milionů korun, nechali jsme rozhodnutí na hráči samotném," říká předseda představenstva Slavie Jaroslav Tvrdík a dodává: "Klub v čistém vydělal po odečtení vstupní investice a odvodu z procent na hráči přes 250 milionů korun, což je nový rekord Slavie. Klub dostává i procenta z dalšího prodeje a další bonusy. 

Trenér Slavie Jindřich Trpišovský věří, že Slavia Krále dokáže nahradit. "Je to sportovní oslabení, ale na druhou stranu byla nabídka pro klub monstrózní. Je to obrovská vizitka pro něj, pro klub i celý český fotbal. O české hráče v zahraničí zrovna rvačka není, a pokud odcházejí, tak za zlomek ceny. Bylo složité odmítnout a chápali jsme i postoj Alexe. Alex to chtěl zkusit,"konstatuje realisticky slávistický kouč a říká: "Máme hráčů v kádru dost. Právě proto, že je o ty hráče zájem, jsme si v uvozovkách dopředu pořizovali třeba Oscara z Liberce."  

Nejdražší přestupy z české ligy:

504 - Tomáš Rosický, Sparta Praha - Borussia Dortmund, leden 2001
310 - Alex Král, Slavia Praha - Spartak Moskva, září 2019
230 - Bořek Dočkal, Sparta Praha - Che-nan Ťien-jie, únor 2017
200 - Nicolae Stanciu, Sparta Praha - Al Ahlí, leden 2019
189 - Milan Baroš, Baník Ostrava - FC Liverpool, srpen 2001
150 - Petr Čech, Sparta Praha - Stade Rennes, červenec 2002
149,5 - Tomáš Řepka, Sparta Praha - AC Fiorentina, červenec 1998
145 - Jan Šimůnek, Sparta Praha - Wolfsburg, srpen 2007
143,5 - Karel Poborský, Slavia Praha - Manchester United, srpen 1996
138,7 - Pavel Nedvěd, Sparta Praha - Lazio Řím, červenec 1996
128 - Petr Jiráček, Viktoria Plzeň - VfL Wolfsburg, prosinec 2011.