Klíčem standardní situace

Čeští fotbalisté zvítězili v pátém z osmi utkání kvalifikace EURO 2020 v Podgorici nad Černou Horou 3:0. Brzy po přestávce se po centrech Jankta trefili slávisté Souček s Masopustem a v závěru nastavení proměnil penaltu Vladimír Darida. Národní tým tak zopakoval výhru 3:0 z červnového vzájemného duelu v Olomouci. Svěřenci trenéra Jaroslava Šilhavého se dočkali prvních venkovních kvalifikačních bodů a částečně odčinili sobotní porážku 1:2 v Kosovu. Reprezentanti se vrátili na postupové druhé místo ve skupině a mají jednobodový náskok na třetí Kosovo, které prohrálo v Anglii 3:5.

Kouč udělal oproti utkání v Kosovu jednu změnu v sestavě, když Coufal na pravém kraji obrany nahradil Kadeřábka. Hosté na ne zcela zaplněném stadionu pro 15 tisíc diváků začali aktivněji a hrozili především ze standardních situací. V 8. minutě Černohorci se štěstím ustáli závar v malém vápně, o tři minuty později se balon odrazil k Daridovi, který ale nepropálil hráče před sebou. Domácí po 20 minutách přidali a za chvíli měli dvě velké šance. Ve 22. po Boljevičově centru vypálil z voleje Hočko a Vaclík konečky prstů vytáhl míč nad břevno. Za deset minut český gólman vyrazil Mugošův pokus z úhlu a další dvě černohorské střely v poslední chvíli zblokovala obrana.
    Češi měli dál šance po standardních situacích. V 38. však hlavičkoval po rohovém kopu osamocený Souček hodně vedle. Domácí brankář Petkovič pak vyrazil Janktovu skrytou střelu a z následného rohu se Souček opět neprosadil. Těsně před přestávkou Darida trefil dalekonosnou střelou břevno.
    Do druhé půle nahradil Brabec na stoperu zraněného kapitána Suchého. V 54. zahrávali hosté přímý kop a další standardku už proměnili. Na Janktův centr si naskočil Souček a hlavou vstřelil první soutěžní branku v reprezentačním „áčku“. Černohorce obdržený gól zaskočil a za další tři minuty inkasovali podruhé. Na konci 57. po dalším Janktově centru, tentokrát z rohu, prošel míč na kraj vápna až k Masopustovi a jeho přízemní střela k tyči zapadla do sítě. Slávistický záložník dal svoji první reprezentační branku. Hosté pak bez větších problémů drželi náskok a přidali ještě třetí gól. Darida nejprve z přímého kopu Petkoviče nepřekonal, ale v nastavení proměnil penaltu po faulu na Krále.

ČERNÁ HORA - ČESKO 0:3 (0:0)
Branky: 54. T. Souček, 57. Masopust, 90.+5 Darida z penalty. Rozhodčí: Palabiyik - Eyisoy, Olguncan (všichni Turecko). ŽK: Radunovič, Marušič - Jankto, T. Souček.
Černá Hora: Petkovič - Marušič, Lagator, Tomaševič, Radunovič (73. Bečiraj) - Hočko, Vukčevič (68. Bakič) - Boljevič, Kosovič (73. Savičevič), Vešovič - Mugoša. Trenér: Hadžibegič.
Česko: Vaclík - Coufal, Čelůstka, Suchý (46. J. Brabec), Bořil - Darida, T. Souček - Masopust (77. J. Kopic), A. Král, Jankto - Schick (90. Krmenčík). Trenér: Šilhavý.

JAK TO VIDĚL TRENÉR JAROSLAV ŠILHAVÝ?
„Samozřejmě jsme všichni šťastní, že jsme to zvládli. Kluci ukázali charakter po zápase v Kosovu a po té velké kritice, která se na nás snesla. Odvedli skvělý výkon a zaslouženě jsme vyhráli. V prvním poločase jsme měli jednu špatnou pasáž, kdy jsme mohli prohrávat, naštěstí Tomáš Vaclík byl na místě a vše jsme vyřešili. Jinak si myslím, že jsme celý zápas odehráli velmi dobře, pozorně takticky, s nasazením a nakonec i s gólovým vyjádřením.“