Kaya přichází, Holzer odchází

Fotbalisty pražské Sparty posílil turecký stoper Semih Kaya. Šestadvacetiletý obránce přišel z Galatasaraye Istanbul, se kterým získal čtyři tituly. S letenským klubem podepsal tříletou smlouvu. "Je to velmi důležitý krok v mé kariéře i s ohledem na to, že jsem nikdy nehrál mimo Turecko. Konzultoval jsem to i s manželkou, která je nadšená, že poznáme nové prostředí," říká Kaya, který prakticky celou svoji dosavadní kariéru strávil v Galatasarayi, ze něhož pouze krátce hostoval v Gaziantesporu a Kartalsporu.

V uplynulém ročníku turecké Super Ligy bývalý reprezentant za istanbulský celek, kde v obraně nastupoval i s Tomášem Ujfalušim, odehrál 20 zápasů a dal dvě branky. "Moc dobře ho znám. Ještě když jsem byl v Interu, sledovali jsme ho, ale Galatasaray ho nechtěl prodat," vzpomíná italský trenér Andrea Stramaccioni a dodává: "Je to obránce s mezinárodními zkušenostmi, agresivní, velmi dobrý ve hře jeden na jednoho. Hrajeme s obranou vytaženou vysoko, proto potřebuji rychlé obránce. S Kayou, Costou, Hovorkou a Štetinou máme na postu stopera velmi kvalitní výběr." Nejde však o poslední letní posilu, protože Stramaccioni chce ještě přivést náhradu za zraněného záložníka Lukáše Váchu. "S vedením jsme dohodnuti, že budeme kvůli zranění Váchy hledat středního záložníka na pozici 'šestky'. Tímto transferem bude tým kompletní," prohlašuje kouč.

Naopak z Letné odchází juniorský reprezentant Daniel Holzer, který se zúčastnil červnového mistrovství Evropy hráčů do 21 let v Polsku. Sparta totiž jedenadvacetiletého levého záložníka či obránce uvolnila na roční hostování do Zlína. Pro „Ševce“, které čeká skupina Evropské ligy, je již sedmou letní posilou.

"Jedná se o záložníka, který je však univerzální a pro nás použitelný na více postech," říká zlínský sportovní manažer Zlína Zdeněk Grygera. Odchovanec Ostravy v lize debutoval už jako sedmnáctiletý v roce 2012 jako nejmladší hráč v historii Baníku. Už ve dvaceti letech se stal kapitánem ostravského celku. Loni v létě přestoupil do pražské Sparty, kde v minulé sezoně odehrál 13 ligových utkání.