Karel Jarolím: „Hráči si musí nominace vážit!“

Karel Jarolím: „Hráči si musí nominace vážit!“

Od pátku má česká reprezentace nového trenéra. Šéf FAČR Miroslav Pelta našel společnou řeč s prezidentem Mladé Boleslavi Josefem Dufkem a v pátek mohl oznámit: nástupcem Pavla Vrby je definitivně KAREL JAROLÍM. Ten měl sice ve smlouvě s klubem výstupní klauzuli, po zaplacení konkrétní finanční částky mohl okamžitě odejít. Tuto cestu ovšem odmítl, nechtěl za sebou zabouchnout dveře. Nakonec se obě strany domluvily na rozumném kompromisu: Jarolím se reprezentace ujme 1. srpna, nicméně až do 25. srpna povede souběžně i klub.

„KOMPROMIS, KTERÝ SE DOMLUVIL, POVAŽUJI ZA ROZUMNÝ“

„Pro mě byla priorita, abych neodcházel z Mladé Boleslavi na sílu. Tenkrát jsem to neudělal ani ve Slavii. Vést paralelně reprezentaci a klub půl roku, což bylo také chvíli ve hře, by se zvládnout dalo, úplně ideální by to ale nebylo. Vezměte si situaci: nedařilo by se v Mladé Boleslavi, a nedej bože, nebyly by výsledky podle představ ani v národním mužstvu. A hlavu na špalku mám já. Jsem rád za kompromis, který se domluvil, považuji ho za rozumný.

„KVALIFIKACE ZAČÍNÁ V ZÁŘÍ, MOC ČASU OPRAVDU NENÍ“

Kvalifikace o mistrovství světa začíná začátkem září, půjdeme do ní prakticky z voleje. Jen čtyři dny před prvním utkáním je v plánu přípravný zápas. Moc času opravdu není, o to je vše složitější. Není prostor ani pro jedno soustředění, které bychom absolvovali s jedním zápasem, a teprve pak by se tým podruhé sešel na kvalifikaci. Jde však o realitu, s níž se musíme vypořádat.

„O SKLADBĚ TÝMU PRO KVALIFIKACI UŽ PŘEDSTAVU MÁM“

Po mistrovství Evropy několik hráčů skončilo, další se možná ještě přidají. Nějakou představu o skladbě týmu, který rozjede kvalifikaci, mám. Uvidíme ale, kdo bude v jaké formě na počátku sezóny. Až se rozeběhnou soutěže, začnu komunikovat s trenéry hráčů, které bych chtěl do celku.

„MYSLÍM, ŽE TOMÁŠ ROSICKÝ MÁ MUŽSTVU POŘÁD CO DÁT“

Jestli v mých plánech figuruje Tomáš Rosický? Pořád je to nadstandardní hráč. Zásadní otázkou je jeho zdravotní stav. Jinak si myslím, že pořád má mužstvu co dát. Jsem ve spojení s jeho manažerem panem Paskou, od něj mám o Tomášovi detailní informace. Nechávám tomu zatím volný průběh. Také čekám, jak se Tomáš rozhodne, jestli chce pokračovat v reprezentaci dál.

V národním mužstvu skončil brankář Petr Čech. Jistě budu čelit dotazům, jestli se ho nepokusím přemluvit, aby svůj verdikt přehodnotil. Petr však už rozhodnutí udělal, nemělo by smysl ho přemlouvat. Nemám tohle příliš rád. Bylo to jeho svobodné rozhodnutí, navíc po delším zvážení.

„Z HRÁČŮ MUSÍ BÝT CÍTIT NAPROSTÁ ODDANOST MUŽSTVU!“

K reprezentaci přicházím s jasnou filozofií. Všechno musí být postavené na týmové hře a práci. Nikdo z kluků nepůsobí ve velkoklubech, myslím ale, že špatné hráče nemáme. Ovšem musí být z nich cítit naprostá oddanost mužstvu. Pro každého hráče, který dostane šanci reprezentovat, by reprezentace měla znamenat výzvu, musí si vážit nominace. Aby se pro společný úspěch každý maximálně obětoval. Když hráči přijedou, musejí vědět, proč. Nikoli proto, aby si vyřídili soukromé věci, nýbrž proto, že jdou reprezentovat Česko!

„JE POTŘEBA DOSTAT DO HLAV HRÁČŮ VÍTĚZNOU FILOZOFII!“

Budu se snažit praktikovat stejný styl jako v Mladé Boleslavi, tedy ofenzivní. Myslím, že do hlav hráčům je potřeba dostat vítěznou filozofii. Abychom hráli na vítězství, nikoli na to neinkasovat. Prostě aby z dění na trávníku bylo cítit, že chceme vyhrát. Samozřejmě, kvalifikační skupina je těžká, jednoznačným favoritem jsou Němci. My se pokusíme zabojovat o druhé místo. Dvakrát jsme na mistrovství světa absentovali, pro někoho může jít o poslední šanci si na šampionátu zahrát. Měla by to být výzva pro nás všechny. Nechci vykřikovat, že na to máme, vše ukáží až samotné zápasy.“

 -Robert Neumann, redaktor Práva-

KAREL JAROLÍM

Narozen: 23. srpna 1956. Hráčská kariéra: její největší část strávil v pražské Slavii, kde působil v letech 1977-1978, 1980-1987 a 1991-1992, hrával nejvyšší soutěž ještě ve Viktorii Žižkov, Bohemians a v Benešově. V letech 1987-1991 působil ve Francii (Rouen, Amiens). Největší úspěchy: mistrovský titul s Duklou (1979). Reprezentace: 13 zápasů / žádný gól. Trenérská kariéra: Dukla Příbram (1997-1998), Slavia Praha (1999-2001, asistent), Racing Štrasburk (Francie, 2001-2003,asistent), 1. FC Synot (2003-2004), Slavia Praha (2004-2010), Slovan Bratislava (Slovensko, 2010-2011), Al-Ahlí Džidda (Saúdská Arábie, 2011-2013), Al-Wahda (Spojené arabské emiráty, 2013), Mladá Boleslav (2014-2016), reprezentace ČR „A“ (2016-?). Největší úspěchy: finalista asijské Ligy mistrů (2012), český mistr (2008, 2009), slovenský mistr (2011), vítěz MOL Cupu (2016), vítěz Slovenského poháru (2011), vítěz Královského poháru (2012), vítěz ankety Trenér roku (2008).