Kapitán Kane zachránil kolébku

Už to vypadalo, že na mistrovství světa zakopne další z papírových favoritů. Angličané šli sice ve Volgogradu brzy do vedení nad Tuniskem, když se v 11. minutě pohotovou dorážkou trefil kanonýr Harry Kane, potom lehkovážně promarnili několik příležitostí ke zvýšení náskoku a přišel zákonitý trest. Po nešikovném zákroku Walkera, který ve 35. minutě loktem trefil dotírajícího protihráče, odpískal kolumbijský rozhodčí Roldán penaltu. A exekutor Sasí ji proměnil.

Po přestávce sice narůstal tlak, ale zároveň i nervozita týmu z kolébky fotbalu, neboť hrozilo, že prodlouží trauma špatných vykročení do světových šampionátů. V první minutě nastavení však po rohovém kopu prodloužil obránce Maguire míč ke vzdálenější tyči, kde zůstal neobsazený kapitán Kane, který umístěnou hlavičkou strhl vítězství na anglickou stranu. Angličané na něj čekali ve vstupním zápase dlouhých dvanáct let a nebylo divu, jak bouřlivě gól slavili hráči na trávníku i trenér Gareth Southgate s celým realizačním týmem u lavičky!

Ani vyhlášení ostrostřelci Alan Sherer, Michael Owen či Wayne Rooney se po 25 zápasech za anglickou reprezentaci nemohli pochlubit takovou bilancí jako Harry Kane. Ten v nich zaznamenal 15 gólů včetně dvou posledních při pondělním vítězství 2:1 nad Tuniskem. Ještě více vynikne Kaneova střelecká forma při pohledu na jeho statistiky za poslední rok. V osmi utkáních za národní tým zaznamenal deset gólů, naprázdno vyšel pouze jednou.

Jeden z nejlepších kanonýrů současnosti se činí i v barvách Tottenhamu, jež s výjimkou několika hostování hájí od svých 11 let. Do prvního týmu „Kohoutů“ se natrvalo prosadil v sezoně 2014/2015 a od té doby jeho střelecké statistiky neustále rostou. V této sezoně dal v lize 30 branek, čímž o jednu trefu překonal loňské osobní maximum. Na rozdíl od předchozích dvou ročníků to tentokrát na korunu krále střelců nestačilo, neboť Egypťan Muhammad Salah byl ještě o dva góly lepší.