Josef Šural: Konečně mi to tam spadlo

Josef Šural: Konečně mi to tam spadlo

Pět zápasů střelecky mlčel. Útočník Sparty Josef Šural se probudil v neděli, ve šlágru 25. kola proti Plzni. Přesnou hlavičkou z prvního poločasu položil základ k triumfu 2:0. Pražané si tak spravili chuť po porážce v Jihlavě. Díky prvnímu vítězství v lize nad Viktorií po třech letech si upevnili třetí příčku, zároveň udělali obrovskou radost Slavii, která vystřídala Západočechy na pozici lídra soutěže.

„VĚŘÍM, ŽE NASTARTUJEME VÍTĚZNOU SÉRII“

„Každý se mě po utkání s Plzní ptal, jestli jsme se výhrou nad mistrem revanšovali za výpadek v Jihlavě z minulého kola. To se však stoprocentně konstatovat nedá. Prohrát v Jihlavě je totiž velká ostuda, nedělním triumfem nad Viktorkou jsme udělali pouze první krok v cestě za jejím odčiněním. Kdekdo nám také před utkáním předhazoval, jestli nemáme z Plzně komplex, když jsme ji naposledy v lize porazili před třemi lety. Jsem rád, že jsme nepříznivou bilanci zlomili. Věřím, že teď nastartujeme vítěznou sérii.

„BOJOVALI JSME JEN ZA SEBE“

Myslím, že před zápasem byla favoritem přece jenom Viktorka. Byla první, my třetí. Teď ji díky našemu vítězství přeskočila Slavia. My jsme ale za nikoho nebojovali, pouze za sebe. Je nám úplně lhostejné, jestli mistrovský titul vyhraje Slavia nebo Plzeň. Pro nás je potěšitelné, že jsme navázali na předchozí solidní výkony s elitními týmy. Nedávno jsme v Edenu měli na lopatě Slavii, o které se píše, že má na jaře nejlepší formu. Teď jsme přehráli Plzeň, která přijela jako lídr.

„KDYBY KRMENČÍK PROMĚNIL, HRÁLO SE BY JINAK“

Jedním ze zásadních momentů, které rozhodly o naší výhře nad Plzní, byl ten z úvodu utkání. Krmenčík postupoval sám na branku, David Bičík nás podržel. Kdyby proměnil, tak by se hrálo úplně jinak. Potom už jsme Viktorku do vážnější šance nepustili, myslím, že defenzivní fáze nám fungovala velice dobře. Naopak aktivním, agresivním presinkem jsme soupeře nepustili do rozehrávky, tím pádem musel nakopávat dlouhé míče na Krmenčíka a Bakoše. S nimi si obránci výtečně poradili. Nutili jsme Plzeň do ztrát, některé z nich jsme dokázali využít k vytvoření příležitostí.

„BRANKA PRO MĚ BYLA ZAKLETÁ“

Po pěti zápasech mi to tam konečně spadlo, čekání už bylo poměrně dlouhé. Měl jsem šance, ale nemohl jsem se trefit, branka pro mě byla jako zakletá. Strašně moc jsem to chtěl zlomit proti Plzni, kdy jsme už nutně potřebovali vyhrát, abychom uhájili třetí příčku. Nejprve jsem se dvakrát zastřeloval, potom jsem si sběhl na centr Davida Lafaty a mohl se radovat. Hlavičkoval jsem téměř z jedenácti metrů, Matúš Kozáčik ani nezkusil zasahovat. Nemyslím ale, že by to podcenil, spíš ho překvapilo, že jsem na poslední chvíli předskočil obránce a umístil balon přesně k přední tyči.

„SNAD UŽ SE NÁM VÝKYVY VYHNOU“

Doufám, že se nám, bude konečně dařit také proti mužstvům z dolního konce tabulky. Hned v pátek hrajeme v Příbrami, která je namočená v boji o sestup, ale teď chytla druhý dech. Nic jiného, než výhra nás však nemůže zajímat. Když mám říct, proč se nám v tomto ročníku nedaří na cizích hřištích, nevím. Prostě to tak je. Neumím si vysvětlit, proč nehrajeme s elánem každý zápas. Proč to před týdnem v Jihlavě nešlo a nyní s Plzní zase ano. Snad už se nám výkyvy vyhnou.“

JOSEF ŠURAL

Narozen: 30. května 1990. Výška: 184 cm. Váha: 77 kg. Stav: ženatý, manželka Denisa, dcera Vanesa Alex (3,5). Fotbalový post: útočník, záložník. Hráčská kariéra: Sokol Šakvice (1995-1996), 1. FC Brno (1996-2007), Zbrojovka Brno (2007-2011), Slovan Liberec (2011-2016), Sparta Praha (2016-?). Reprezentace: 15 zápasů / 1 vstřelený gól. Česká liga: 175 zápasů / 37 gólů. Největší úspěchy: účastník EURO 2016, vítěz české ligy (2012), jarní vyřazovací část Evropské ligy (2014), základní skupina Evropské ligy (2015), vítěz domácího poháru (2015).