Jiří Skalák: „Zase mám z fotbalu radost!“

Jiří Skalák: „Zase mám z fotbalu radost!“

Záložník Millwallu JIŘÍ SKALÁK hlásí: Jsem zpátky! Černé období, kdy ho na jaře kouč odsunul na vedlejší kolej a podzimní nepříjemné zranění paty, jsou pryč. Někdejší reprezentant od konce listopadu za anglický druholigový klub pravidelně nastupuje. Naposledy v sobotu pomohl Millwallu k postupu v FA Cupu.

„SOUČASNOST SI UŽÍVÁM“

„Moc mě těší, že poslední týdny se všechno v dobré obrátilo. Byl jsem dlouho zraněný, což je vždycky nepříjemné. Navíc uplynulou sezonu jsem měl pod bývalým trenérem Harrisem hodně těžkou pozici. Takže si současnost o to víc užívám. Vážím si toho, že mám zase z fotbalu radost. Naposledy o víkendu jsem odehrál skoro celé domácí utkání s Newportem v Anglickém poháru. S přehledem jsme postoupili, zvítězili jsme jednoznačně o tři góly. Do nového roku jsme tedy vykročili pravou nohou. Věřím, že budeme úspěšní i v dalších zápasech.

 

„NA JAŘE JSEM CÍTIL BEZMOC“

Letošní sezona oproti té minulé je jako nebe a dudy. Loni v lednu si Harris stáhl z hostování z Norwiche kluky, které vedl v Millwallu rok předtím. Mně narovinu oznámil, že hrát nebudu. A že klidně můžu odejít. Snažil jsem se situaci řešit, majitel nakonec řekl, že mě nikam nepustí. Byl jsem v divné situaci: ať bych dělal cokoli, stejně bylo dané, že šanci nedostanu. To až v posledním kole na necelou půlhodinu. Cítil jsem bezmoc, byl jsem nešťastný. V týdnu se mi dařilo na trénincích, říkal jsem si: Třeba to trenér vidí a o víkendu mě vezme aspoň na lavičku. Jenže nic. Ale nezahořkl jsem, makal jsem pro sebe.

 

„ZLOM NASTAL PARADOXNĚ POD HARRISEM“

Zlom paradoxně nastal ještě pod bývalým trenérem. Od začátku letní přípravy to pod ním bylo úplně jiné. Odešla spousta hráčů, Harris mi sdělil, že mi dá příležitost. Odehrál jsem celou přípravu, na začátku podzimu jsem začal chodit na lavičku, pak jsem i nastupoval. V Ligovém poháru proti West Bromwichi jsem si připsal dvě asistence. Pak jsem hrál od začátku i proti Fulhamu, bohužel jsem se ale zranil. Při střele jsem se zapřel pravou nahou, patou mi projela ostrá bolest. Byl jsem na několika vyšetřeních, bylo mi řečeno, že za čtrnáct dnů budu fit. Nakonec mi po pěti týdnech nasadili injekce, kvůli zánětu. Všechno se táhlo, nakonec z toho byla pauza dlouhá přes dva měsíce.

 

„PROČ SI NEDÁVAT VELKÉ CÍLE?

Než jsem se vyléčil, Harris odešel do Cardiffu a do Millwallu přišel trenér Rowett. Je skvělé, že mám jeho důvěru, dostávám pravidelně šanci. Vůbec, v klubu jsou teď všichni spokojeni. Nejen proto, že se vyhrává, ale že předvádíme i dobrý fotbal. V naší hře je oproti minulosti velký posun, je mnohem pestřejší. Dřív jsme nakopávali míče, náš styl byl založený na bojovnosti. Chytili jsme úspěšnou vlnu, na pozici, z níž se jde do play off, ztrácíme jediný bod. Po nepovedené uplynulé sezoně bylo naším cílem se zlepšovat a udržet se ve druhé lize. Jenže když máme na sestup polštář šestnácti bodů, tak si nemůžeme říkat, že sezonu už dohrajeme. Proč si nedávat velké cíle?

 

„VYHOVUJE MI ANGLICKÁ MENTALITA“

V Anglii načínám pátý rok. Jsem tu moc spokojený a šťastný. Vyhovuje mi anglická mentalita, lidi nezávidí, naopak se snaží pomoct. Už jsem si také zvykl, že Vánoce a Silvestr probíhají jinak, než jsem je zažíval v Česku. Naštěstí zápas je na druhý svátek, takže na Štědrý den jsem s rodinou. Do Čech ale nejezdíme, to bych se tady jen otočil a letěl zase zpátky. Angličani fotbal milují, chodí na něj i o Vánocích. A Silvestr? Ten jsem vlastně už třetí rok v řadě pořádně neoslavil. Nejde to. Třeba teď jsme měli zápas hned na Nový rok v poledne.“

JIŘÍ SKALÁK

Narozen: 12. března 1992. Výška: 177 cm. Váha: 72 kg.Stav: svobodný, přítelkyně Sára, dcera Vanessa (2). Fotbalový post: záložník. Hráčská kariéra: Spartak Sezemice (1998-2002), Slovan Pardubice (2003-2007), Sparta Praha (2007-2011), MFK Ružomberok (2011-2012), Sparta Praha (2012), 1. FC Slovácko (2013), Sparta Praha (2013), Zbrojovka Brno (2013-2014), Mladá Boleslav (2014-2016), Brighton (Anglie, 2016-2018), Millwall FC (Anglie, 2018-?). Reprezentace: 16 zápasů / žádný gól. Česká liga: 83 / 15. Největší úspěchy: vicemistr Evropy hráčů do 19 let (2011), účast na EURO 2016, účast na EURO hráčů do 21 let (2015), mistr české ligy (2014), vítěz MOL Cupu (2016).