Jiří Bílek: „Slavia jde po správné cestě!“

Jiří Bílek: „Slavia jde po správné cestě!“

Vzhledem k zimnímu třesku v kádru, kdy do Edenu přišla spousta posil, mu mnozí předpovídali, že jeho červenobílá éra brzy skončí. Jenže stoper JIŘÍ BÍLEK škarohlídům dokázal, jak šeredně se mýlili. Dvaatřicetiletý obránce totiž patří mezi klíčové muže „nové“ Slavie. Kouč Dušan Uhrin mu dává přednost před Martinem Latkou, dokonce mu svěřil kapitánskou pásku. Bílek si ve vůdčí roli vede výtečně i díky své pozitivní povaze. Náladu mu sice mírně pokazila sobotní domácí bezbranková remíza s Jabloncem, herní projev jej však potěšil. Je přesvědčený, že vše se ubírá správným směrem.

„V sobotu s Jabloncem jsme si vybrali obrovský kopec smůly, nastřelili jsme v utkání třikrát tyč. Nevzpomínám si, kdy naposledy jsem zažil něco podobného. Nicméně, ze zápasu mám příznivý pocit, herně jsme tam dostali to, co bychom tam chtěli mít. Presovat vysoko soupeře, kombinačně ho přehrávat. Chyběli tomu jenom góly.

„HRÁT POHÁRY JSEM VE SLAVII VŽDY CHTĚL“

Fanoušci Slavie jsou po změnách natěšení na evropské poháry. Děláme maximum, abychom se do nich dostali. Ostatně, s tímto cílem jsem také do Slavie přicházel, i když v té době její finanční kondice nebyla zdaleka taková, jako nyní. Teď je to ovšem o něčem jiném, třeba máme k dispozici vitamíny po tréninku, což je příjemné. Řeknete si, že jsou to maličkosti, ale právě maličkosti dělají velké věci.

„NEJDE MÁVNOUT KOUZELNÝM PROUTKEM“

Nesmíme ovšem být netrpěliví, dělat ukvapené závěry, pokud se nám nějaké utkání úplně nevydaří. V zimě zasáhla kádr spousta změn, všechno chce svůj čas. Nejde mávnout kouzelným proutkem, abychom hned hráli jako z partesu a všechno vyhrávali. Cítím však, že jsme na správné cestě. Soudě podle druhého poločas s Jabloncem se to ubírá správným směrem.

Remíza s Jabloncem je pro nás samozřejmě ztrátou, Liberec se nám vzdálil o dva body. Ale v tříbodovém systému to zase tolik není, pořád je vše otevřené. Slovanu musím složit kompliment, i přes odchody klíčových hráčů pořád vyhrává. Dělají tam fotbal dobře.

„KAPITÁNY MÁME DVA, JÁ JSEM TAKOVÝ ZÁSKOK“

Před rokem mě určitě nenapadlo, že za dvanáct měsíců budeme se Slavií hrát o poháry a já budu v některém ze zápasů nosit kapitánskou pásku. Kapitány však máme dva, Martina Latku a Milana Škodu, já jsem takový záskok. Nevím, jestli jsem vůdčí typ, spíš to vychází z mého věku, patřím mezi nejzkušenější. Jsem však pozitivní člověk, myslím, že kluci to ze mne cítí. Snad na ně mám dobrý vliv.

„KABINOU SE PROHNALY DVĚ VLNY EPIDEMIE“

Od návratu z herního soustředění v únoru se naší kabinou prohnaly dvě vlny virové epidemie. Když už jsme si mysleli, že je všechno konečně za námi, přišla nedávno druhá vlna. Nevíme přesně, co je příčinou. Jsou názory, že je to proto, že v kabině nejsou okna, vzduch je tam vháněn klimatizací, která možná bacily šíří. Nejhorší je, že během nemoci nemůžete trénovat, když se vyléčíte, trvá několik dnů, než se do toho dostanete zpátky. To nám zákonitě moc nepomáhá.

„MAJITELÉ ZA NÁMI PŘIŠLI PŘED JABLONECM“

Změny ve vedení Slavie jsme samozřejmě v kabině sledovali. Byli jsme dost překvapení, nic podobného jsme nečekali. V minulém týdnu to bylo v šatně téma číslo jedna. Myslím, že kabinu podobné události nějakým způsobem ovlivní. Těsně před zápasem s Jabloncem za námi přišli oba majitelé, pan Tvrdík a pan Šimáně. Řekli nám, že všechno je v pořádku. Dokonce, že to prý bude ještě lepší.“

 

VIZITKA

JIŘÍ BÍLEK

Narozen: 4. listopadu 1983

Výška: 182 cm

Váha: 76 kg

Stav: ženatý, manželka Dagmar, dcery Emma (4 měsíce) a Mia (6 let)

Fotbalový post: obránce

Česká liga: 195 zápasů / 10 gólů

Hráčská kariéra: Sparta Praha (1990-2001), Spolana Neratovice (2001-2003), Chmel Blšany (2003-2006), Slovan Liberec (2006-2009), 1. FC Kaiserslautern (Německo, 2009-2012), Zaglebie Lubin (Polsko, 2012-2014), Slavia Praha (2014-?)

Největší úspěchy: vítěz české ligy (2005/2006), účastník MS hráčů do 20 let (2003), člen reprezentačních výběrů U20 a U21