Jarní priority po Leicesteru

Symbolicky v kolébce fotbalu se ve čtvrtek večer rozhodne, jestli úřadující mistr a suverénní ligový lídr pražská Slavia bude ve zbytku jarní sezony bojovat ve třech nebo jen ve dvou soutěžích. První varianta by znamenala, že by červenobílí vyřadili favorizovaný Leicester, aktuálně třetí tým anglické Premier League, který má stejný bodový zisk, ale horší skóre než druhý Manchester United.

Bezbranková remíza z úvodního duelu v Edenu jim nepřibouchla dveře do osmifinále Evropské ligy, ani to není nejvyšší meta, na kterou slávisté v pohárové Evropě dosáhli. V živé paměti jsou jejich nedávné bitvy ve vyřazovací fázi s FC Sevilla či londýnskou Chelsea. Výsledek z Leicesteru bude mít každopádně vliv na jarní priority. Pokud svěřenci trenéra Trpišovského jako poslední český zástupce vypadnou, soustředí se na domácí scénu, kde chtějí po dvou letech zopakovat prestižní double.


K mistrovskému hattricku mají blíž než k triumfu v MOL Cupu, který teprve nabírá na závěrečných obrátkách. Minimálně tři tituly v řadě získala naposledy v československé i samostatné české historii pouze Sparta v letech 1987-1991, resp. 1997-2001. Největší rival je také nyní jediným pronásledovatelem Slavie, jejíž tuctový náskok se po remízách v Příbrami a v Teplicích smrskl na osm bodů, neboť letenský tým po nedávném nástupu nového kouče Pavla Vrby byl naopak v posledních třech duelech stoprocentní. Slávisté ještě v této sezoně neokusili hořkost porážky a čtyři nerozhodné výsledky uhráli paradoxně s týmy z dolní poloviny tabulky nebo spíš jejího chvostu. Zdatný nováček z Pardubic v úvodu podzimu ve vzájemném duelu v „Ďolíčku“ vytěžil bod díky tomu, že byl v tu dobu ještě nečitelným a možná i vzhledem k azylovému vršovickému prostředí podceňovaným soupeřem.


Červenobílí mají také pohromadě personálně hodně nabobtnalý hráčský kádr, takže logicky v těchto papírově snazších ligových zápasech nebo právě před konfrontací v evropských pohárech dostávají šanci fotbalisté z lavičky, aby se zátěž v nabitém programu rozložila a opory ze základní sestavy si odpočinuly. Dvanáctým protivníkem, který pomohl domácím jak u Litavky, tak na Stínadlech byl rovněž rozbahněný terén, na němž se nedá praktikovat tradiční kombinační hra slávistického týmu.


I když se nedá předpokládat, že se stav poničených ligových trávníků, na kterých bude Slavia ještě hrát, rapidně zlepší oproti současnému stavu, obhájce titulu má takový potenciál i náskok, aby po dvou venkovních ztrátách další nepřipustil a sám sobě nezdramatizoval vytouženou korunovaci. Bez ohledu na to, jestli bude kromě české „svatby“ ještě dál fotbalově tancovat i na té evropské…