Jankulovski sportovním ředitelem Baníku

Bývalý dlouholetý reprezentant Marek Jankulovski se stal novým sportovním ředitelem fotbalistů Ostravy. V Baníku vystřídal Dušana Vrťa, který v pátek po dohodě s vedením klubu v této funkci skončil. Jeho nástupce se do ní posunul z pozice člena dozorčí rady klubu. "Marek pro nás byl přirozenou volbou a jsme rádi, že jsme spolu našli společnou řeč. Je to člověk, který nasbíral obrovské množství zkušeností v evropském fotbalu a působil dlouho i v tak renomované organizaci jako AC Milán," zdůrazňuje výkonný ředitel ostravského klubu Michal Bělák.

Bývalý obránce AC Milán a bronzový medailista z mistrovství Evropy 2004 v Portugalsku dosud v podobné pozici nikde nepůsobil. Po Pavlu Nedvědovi, Zdeňku Grygerovi či Tomáši Rosickém je dalším z hráčů slavné reprezentační éry, který se zapojí do vedení některého z klubů.

"Uvažoval jsem nad tím dlouho, ale nakonec jsem se rozhodl, že do toho půjdu. Je to pro mě něco nového a i výzva Baníku pomoct. Za jedenáct let jsem venku nabral hodně zkušeností a přišla doba, že bych to mohl uplatnit v této práci. Bude to těžké, bude to velká zodpovědnost a budu si muset spoustu věci odříct, ale s tím do toho jdu," říká vítěz ankety Fotbalista roku 2007, který by chtěl do klubu vnést ještě větší profesionalismus. "Venku spousta věcí funguje trochu jinak a není to jen o těch zápasech. Co se týká přístupu, myslím, že hráčům mám ze své vlastní kariéry co předat," dodává.

Hlavní náplní jeho práce však bude hráčská politika u prvního týmu. "Prioritou je „áčko“ a jeho složení. Kompetence mám po dohodě s majitelem velké," konstatuje Jankulovski, který o složení „áčka“ Baníku pro novou sezonu zatím mluvil jen mlhavě. V klubu skončil francouzský stoper Christophe Psyché, hostování z Plzně vypršelo Tomáši Poznarovi. "Změn nechceme dělat hodně. Za poslední dva roky přišlo kolem čtyřiceti nových hráčů, což je strašně moc. Chceme kádr ustálit,“ naznačuje trend.