Jankto jediným nováčkem

Trenér české reprezentace Karel Jarolím povolal k domácímu přípravnému utkání s Litvou a následnému kvalifikačnímu zápasu v San Marinu jednoho nováčka, záložníka Jakuba Jankta z Udine. Ve dvacetičlenné nominaci nechybí po přestupu do Číny exsparťanský záložník Bořek Dočkal, vrací se také po podzimní operaci kotníku klíčový středopolař Vladimír Darida z Herthy Berlín. Kouč ještě dodatečně plánuje zařadit do národního týmu po víkendu další tři hráče. S Litvou se reprezentace utká ve středu 22. března na stadionu v Ústí nad Labem, o čtyři dny později nastoupí ke kvalifikaci v San Marinu.

Jednadvacetiletý Jankto si vysloužil premiérovou pozvánku svými výkony v Udine. Zasáhl do dvaceti zápasů této sezony italské Serie A, na kontě má tři góly a čtyři asistence. Trefil se proti mistrovskému Juventusu a Interu Milán, o víkendu se blýskl jednou brankou a dvěma asistencemi proti Pescaře. "Jankto se v italské lize prezentuje ve velmi dobré formě, proto se objevuje v reprezentaci," říká k nominaci opory českých „lvíčat“ kouč Jarolím.

Nadále počítá i s Bořkem Dočkalem, který na konci února přestoupil ze Sparty do čínského Che-nanu Ťien-jie. "Jeho odchod do Číny je určitou komplikací, ale když bude prokazovat svoji výkonnost, nevidím v souvislosti s reprezentací problém," zdůrazňuje.

V reprezentačním výběru je hned pětice hráčů z týmu ligového lídra pražské Slavie včetně úspěšných podzimních debutantů Antonína Baráka, Jaromíra Zmrhala a Jana Sýkory. "Byl bych rád, kdyby si všichni nominovaní slávisté přenesli současnou pohodu i do národního týmu," přeje si trenér. Nechybí ani další nedávný nováček plzeňský Michael Krmenčík, který si odbyl premiéru v listopadové domácí kvalifikaci s Norskem. V útoku ho doplňují nejlepší ligový střelec Milan Škoda ze Slavie a Patrik Schick ze Sampdorie Janov.

Do národního týmu se vrací Vladimír Darida, který po operaci kotníku vynechal poslední dva srazy v říjnu a listopadu. "Je to pro nás důležitý hráč. Jsem rád za jeho rostoucí formu, jde nahoru i s lepšícími se výkony Herthy," pochvaluje si Karel Jarolím.

Jeho svěřenci mají po čtyřech odehraných zápasech kvalifikace o postup na mistrovství světa 2018 bilanci jedné výhry, dvou remíz a jedné porážky a figurují ve skupině C na čtvrtém místě tabulky s dvoubodovou ztrátou na druhé a třetí místo. Na světový šampionát do Ruska postoupí přímo jen vítězové skupin, což z té „naší“ bude Německo, osm nejlepších týmů z druhých míst čeká baráž.