Jan Sýkora: „Dohnat Plzeň? Pořád to jde!“

Ve čtvrtek přispěl asistencí na gól Dannyho k cenné remíze ve Villarrealu v Evropské lize (2:2). V neděli měl ovšem záložník Slavie Jan Sýkora k radosti daleko. Červenobílí totiž doma nečekaně padli 1:2 s Libercem, klubem, ze kterého v zimě do Edenu přestoupil.

„ROLI FAVORITA JSME NEZVLÁDLI“

„Mrzí mě, že jsme zápas s Libercem nezvládli. Vstoupili jsme do něj dobře, v první půli jsme byli hodně aktivní, připravili si několik šancí. Jenže jsme dojeli na to, co nás trápí od začátku sezony – na jejich neproměňování. Měli jsme tři, čtyři, ale efekt žádný. Po naší chybě jsme naopak gól dostali. Trochu nás poznamenal, nicméně jsme věřili, že výsledek otočíme. Druhý poločas byl o našem dobývání, Liberce chodil do brejků. Slovan hrál chytře, my jsme roli favorita tentokrát nezvládli. V Liberci jsem strávil dva skvělé roky, stát proti němu je zvláštní. Ve Slovanu je pořád hodně kluků, se kterými jsem tam hrál.

„NEJSME KAPELA, ABYCHOM JEN VYHRÁVALI“

Porážkou skončila naše rekordní šňůra neporazitelnosti v lize. Každá série jednou končí, nejsme kapela, abychom jen vyhrávali. Musíme to obrátit do pozitivna. Kdybychom se v tom plácali, bědovali, že nám Liberec ukončil sérii, nesoustředili bychom se na to, na co máme. Spousta lidí si řekne: málem vyhráli na Villarrealu a pak prohrají s Libercem. Není to o hlavě, v Evropě se hraje jiný fotbal než v Česku. Chvíli nám trvalo, než jsme se přeorientovali na náročnější, důraznější fotbal. Na evropské scéně nehrajeme do zavřené obrany. To nám svědčí spíš, než když přijede Brno a postaví se v deseti před velké vápno.

„FLINTU DO ŽITA NEHÁZÍME“

Naše ztráta na vedoucí Plzeň narostla po víkendu na jedenáct bodů. Je to poměrně dost, ale pořád je v našich silách to zvrátit. Kdybychom to zabalili po jedenáctém kole, bylo by to špatné. Bude to pochopitelně náročné, Plzeň má kvalitní, zkušený tým. V podobných situacích stála už několikrát. Dohnat ji bude obtížné, flintu do žita ale určitě neházíme. S Viktorkou hrajeme ve třináctém kole, může to být zápas, který ji vykolejí, manko v něm můžeme snížit. O body jí může obrat víc mužstev, náš vzájemný duel však bude na podzim nejdůležitější.

„REMÍZA VE VILLARREALU JE CENNÁ“

Remíza na půdě Villarrealu ve skupině Evropské ligy je nemírně cenná. I když bezprostředně po zápase jsme byli trochu zklamaní, že jsme neudrželi vedení o dva góly. Je ale pravda, že ve chvíli, kdy jsme vstřelili druhou branku, zbývala do konce ještě spousta času. Klíčové bylo, že jsme vedení neudrželi aspoň do přestávky. Na konci první půle jsme dvakrát inkasovali. Jenže nemá cenu se zaobírat tím, co kdyby. Člověka sice zamrzí, že byl blízko od skalpu jednoho z nejlepších španělských klubů, ale zase musí uznat jeho kvalitu. Byla jednoznačně na straně Villarrealu.

„SKUPINA JE ROZJETÁ NADĚJNĚ“

Těžko lze spoléhat na to, že takovému soupeři, jakým je Villarreal, nepovolíte žádnou šanci. Když měli míč, bylo cítit, že patří do evropské špičky. Hráči Villarrealu si na něm věřili víc, než je zvykem v českém prostředí. Na druhou stranu, v obranné fázi byli Španělé zranitelnější, než jsem čekal. Každopádně, po třech kolech ve skupině máme na kontě pět bodů, je to nadějně rozjeté. Nemyslím si, že to bude už jen o jednom utkání, doma s Astanou. Důležité budou všechna tři zbývající utkání. Věřím, že to zvládneme, že se v Evropské lize udržíme do jara.“

JAN SÝKORA

Narozen: 29. prosince 1993. Výška: 170 cm. Váha: 64 kg. Stav: svobodný, přítelkyně Lucie. Fotbalový post: obránce, záložník. Hráčská kariéra: Švihov (2000-2003), Přeštice (2003-2008), Viktoria Plzeň (2008-2011), Sparta Praha (2011-2015), Zbrojovka Brno (2015), Slovan Liberec (2015-2017), Slavia Praha (2017-?). Reprezentace: 5 zápasů / žádný gól. Česká liga: 75 zápasů / 7 gólů. Největší úspěchy: mistr české ligy (2017), postup do základní skupiny Evropské ligy (2015, 2016, 2017), člen reprezentačních výběrů ČR do 17, 18, 19, 20 a 21 let.