Jan Morávek: „Z auta jdeme rovnou na hřiště!“

Jan Morávek: „Z auta jdeme rovnou na hřiště!“

Také on se kvůli pandemii koronaviru nějaký čas připravoval individuálně. Záložník Augsburgu JAN MORÁVEK však od minulého týdne jako jeden z mála fotbalistů v Evropě zažívá trénink na hřišti s míčem. Bundesligový klub totiž najel na přípravu v menším počtu fotbalistů.

„PŘIPRAVUJEME SE VE SKUPINKÁCH“

„Pochopitelně i u nás v Augsburgu máme vzhledem k mimořádné situaci zvláštní tréninkový režim. Nejdřív se připravoval každý individuálně, od minulého týdne máme tréninky ve větších skupinách. Začalo to na šesti hráčích, nyní se zvýšil počet o dva. Co vím, tak my a Wolfsburg jsme v tomto směru v Německu jediné kluby. Wolfsburg ale tvrdí, že ještě na hřišti není, jen v posilovně. Hráči tam dělají kondiční záležitosti, s balonem moc ne. My jsme normálně na hřišti. Přijedeme oblečení, nemusíme být vůbec v kabině. Vyjdeme z auta a jdeme rovnou na hřiště.

 

„DO KONTAKTU SE NEDOSTANEME“

Po patnáctiminutové rozcvičce s kondičními trenéry se skupinka přesune na jiné hřiště. Tam jsou připravená cvičení na přihrávky, abychom mezi sebou dodržovali určitou vzdálenost. Případně děláme střelbu, ale nic, kde by se člověk dostal do kontaktu se spoluhráčem. Režim je takový, že skupinky netrénují najednou, ale po sobě. Mezi jednotlivými fázemi je cirka mezera tři čtvrtě hodiny. Abychom se nepotkávali. Takhle to probíhalo od pondělí do pátku, o víkendu jsme měli volno. Od pondělí zase jedeme v režimu z minulého týdne. Složení skupin je víceméně stejné, mění se většinou jen gólmani.

 

„SNAD SE BUNDESLIGA DOHRAJE“

Německý fotbalový svaz i kluby vnímají, jak je situace vážná. Ano evropský fotbal si nemůže dovolit říct, že sezona skončila. Finanční ztráty by byly obrovské pro všechna mužstva, u některých by byla ohrožena jejich existence. Dostali jsme informace, že se bude dělat maximum, aby se bundesliga dohrála do konce. Tím, že se přesunulo mistrovství Evropy na příští rok, se vytvořil časový prostor. Také v Německu probíhá v klubech snižování platů. Měli jsme sezení s vedením, řeklo nám určité věci. Je to ve fázi, kdy se záležitost řeší. Žádný nátlak na nás ale není vytvářený. Augsburg s financemi nakládal rozumně, nerozhazoval. Myslím, že v kritické finanční situaci není.

 

„ROUŠKY V NĚMECKU LIDI MOC NENOSÍ“

I v Německu se uzavřely školy, restaurace a nákupní centra. Působí na mě, že v Česku proběhlo všechno o pár dnů dřív. V Německu hrozbu zřejmě brali na lehčí váhu, roušky dodnes nenosí skoro nikdo. V sobotu jsem byl na rychlém nákupu, z deseti lidí, které jsem potkal, měli roušku kromě mě jen dva lidi. A to byli ještě cizinci. Němci to, vypadá, příliš neřeší, jejich pověstná disciplína mi k tomu nesedí. V Česku se opatření dodržují mnohem víc, co mám informace. Přivítal jsem ale, že první, kdo v Německu zavedl přísná opatření, bylo právě Bavorsko.

 

„NOVÝ KOUČ NÁM DODÁ IMPULS“

Jaro nám s Augsburgem nevycházelo podle představ, ztráceli jsme body. Nakonec vedení sáhlo zkraje března k odvolání trenéra. Konkrétně já jsem ani nenastupoval, bylo to nepříjemné. Nehráli jsme dobře. Asi to dopadlo, jak dopadnout mělo. Management bouchnul do stolu, že takhle dál to nejde, že má obavu, abychom nesestoupili. A že tým potřebuje změnu. Ta přišla s novým koučem. Je tady třetí týden, ale neměli jsme možnost ho poznat. Asi víme, jaký je, ale žádný zápas pod ním jsme ještě neabsolvovali. Věřím, že nám dodá impuls, kvalitu v kádru máme. Situace v tabulce není růžová, ale není zase kritická.“

JAN MORÁVEK

Narozen: 1. listopadu 1989. Výška: 179 cm. Váha: 71 kg. Stav: ženatý, manželka Tereza. Fotbalový post: záložník. Hráčská kariéra: Bohemians 1905 (1995-2009), Schalke 04 (Německo, 2009-2010), 1. FC Kaiserslautern (Německo, 2010-2011), Schalke 04 (Německo, 2011-2012), FC Augsburg (Německo, 2012 - ?). Bilance v německé lize: 145 zápasů / 9 gólů. Reprezentace: 3 zápasy / žádný gól. Největší úspěchy: třetí místo na EURO hráčů do 21 let (Dánsko, 2011), třetí místo na EURO hráčů do 19 let (Česko, 2008), postup do osmifinále MS hráčů do 20 let (Egypt, 2009).