Jan Lecjaks: „Návrat do Čech? Stát se může cokoli!“

Jan Lecjaks: „Návrat do Čech? Stát se může cokoli!“

Do zahraničí vyrazil JAN LECJAKS před osmi lety, teď v létě načal svoji pátou štaci s názvem Lokomotiva Záhřeb. V chorvatském prvoligovém klubu hostuje z Dinama Záhřeb, kde nebylo spokojený s herním vytížením. Krok to byl evidentně správný, za nový tým už někdejší obránce Plzně vstřelil dva góly a na jeden přihrál.

„V LOKOMOTIVĚ JSEM SPOKOJENÝ“

„Angažmá v Lokomotivě zatím vychází podle představ, jsem spokojený. Pravidelně nastupuju, hrajeme na špici tabulky, dal jsem dva góly. Doufám, že to tak bude pokračovat. Doposud jsem v kariéře vstřelil za jednu sezonu maximálně dvě branky, věřím, že si vytvořím rekord. V Lokomotivě hraju v obraně ale i v záloze, do koncovky se dostávám víc než v minulosti. Asi proto mi tam spadly ty dva fíky. Věřím, že zůstaneme pořád nahoře. Už na jaře od nástupu nového trenéra se tým zvedl. Přišli mladí kluci, posledních sedm kol neprohráli. Dokonce dvakrát vyklepli v derby Dinamo. Bylo jasné, že pokud se mužstvo v létě nerozuteče, budou dobří i tuto sezonu. To se naplňuje.

„CO ŘEKNU V KABINĚ, TO PLATÍ“

V kabině jsem čtvrtý nejstarší, i vzhledem ke zkušenostem mám jinou pozici, než jsem měl v Dinamu. Tým mě bere, když něco řeknu, tak to platí. Lídrem se ale úplně necítím. Hrajeme hodně týmově, všichni kluci mají velkou kvalitu. Jen je třeba mladý dobře usměrnit. Naše mužstvo bych fotbalově přirovnal k českému Liberci. Na titul letos myslet nemůžeme, Dinamo zatím prohrálo jen jednou, je suverénní. Zázemím, početným kádrem je někde jinde než zbytek soutěže. Zatímco Dinamo má třicet hráčů, které točí v Evropské lize a chorvatské lize, v ostatních týmech se střídá maximálně třináct hráčů.

„V LIZE NA NÁS CHODÍ DVĚ STĚ DIVÁKŮ“

Nedávno jsem proti Dinamu hráli. Jde sice o městské derby, ale v hledišti bylo prázdno. Chorvatská liga je s návštěvností na štíru. Plné stadiony jsou pouze v případě, když hrají Dinamo s Hajdukem Split. Tam je ta pravá atmosféra. Zbylé týmy? Katastrofa. Když přivřu obě oči, na naše domácí zápasy chodí kolem dvou set lidí. Když přijede Dinamo, dorazí tisícovka. Jinak, kor teď v zimě, se dají spočítat. Kamarádi zjišťovali, jestli na mě při zápase s Dinamem fanoušci soupeře pískali. Odpověděl jsem jim, že na mě neměl kdo pískat. (smích) V pátek na Belupo přišlo sto diváků, z toho bylo padesát příbuzných hráčů.

„V LÉTĚ JEZDÍME S RODINOU K MOŘI“

V Záhřebu jsme s rodinou rok a půl, jsme spokojeni. Život je tu pěkný. Při mistrovství světa byl ve městě pořádný šrumec. Cestu do finále jsem prožíval s Chorvaty. Centrum bylo uzavřené, kavárny a bary byly plné, stejně tak ulice. Když dali Chorvati gól, vylétali světlice, lidí slavili. Skvělý zážitek. Nyní se blíží Vánoce, město je krásně vyzdobené. Záhřeb se tři roky po sobě stal městem s nejhezčí výzdobou v Evropě. Vánoční čas je tady opravdu nádherný. V létě je tu ale nesnesitelné horko, klidně i pětačtyřicet stupňů. Když jsme dostali v klubu volno, s rodinou jsme vyrazili k moři. Autem to máme hodinu a půl.

„DINAMO MĚ BUDE CHTÍT V LÉTĚ PRODAT“

Občas se mě známí ptají, jestli si dokážu představit návrat do české ligy. Stát se může cokoli. Jsem v Lokomotivu na hostování, v zimě moc šancí na přestup nemám. Odehrál jsem totiž jeden zápas za Dinamo, vyčerpal jsem tedy možnost startů ve dvou klubech v jedné sezoně. V zimě přichází v úvahu jen čtyři destinace: Spojené státy, Švédsko, Kazachstán a Ázerbájdžán. Tamní soutěže startují v březnu. Soustředím se spíš na léto. V Dinamu mám smlouvu do června 2020, počítám, že mě bude chtít prodat.“

JAN LECJAKS

Narozen: 9. srpna 1990. Výška: 185 cm. Váha: 77 kg. Stav: ženatý, manželka Kristýna, syn Matyáš (4), dcera Bella (6 měsíců). Fotbalový post: obránce, záložník. Hráčská kariéra: Sokol Štěnovice (1996-2000), Viktoria Plzeň (2000-2010), RSC Anderlecht (2010-2011), Young Boys Bern (2011-2013), Vålerenga IF (Norsko, 2013), Young Boys Bern (2013-2017), Dinamo Záhřeb (2017-2018), Lokomotiva Záhřeb (2018-?). Česká liga: 59 zápasů / 2 góly. Největší úspěchy: mistr chorvatské ligy (2018), účastník MS U20 (2009), účastník EURO U21 (2011), postup do základní skupiny Evropské ligy (2014), vítěz Českého poháru (2010), vítěz chorvatského poháru (2018), člen reprezentačních výběrů do 17, 18, 19, 20 a 21 let.