Jan Lecjaks: „Když jdu běhat, musím poslat esemesku!“

Jan Lecjaks: „Když jdu běhat, musím poslat esemesku!“

V létě po dvou letech ukončil chorvatskou štaci a vydal se na Kypr. Univerzál JAN LECJAKS si k tomuto kroku může gratulovat: patří mezi klíčové muže Omonie Nikósie, se kterou je na nejlepší cestě k mistrovskému titulu. Kvůli pandemii koronaviru má ale nyní úplně jiné starosti...

„BĚHÁM MEZI DOMY“

„Po vyhlášení ochranných opatření jsme dostali individuální plány. Zahrnují běhání, třikrát v týdnu máme přes Skype společné tréninky na posilování. Bydlím v okrajové části Nikósie, běhat chodím mezi domy. Často se přidá spoluhráč Michael Lüftner, který bydlí poblíž. Naše ženy cvičí doma, my jdeme běhat. Na Kypru je přísná karanténa, nesmí se vycházet. Jen k lékaři, na nákup, do banky nebo do lékárny. Ale pouze jednou denně, navíc musíte vždycky poslat esemesku příslušným úřadům. Takže když jdu běhat, odešlu zprávu. Pro profesionálního sportovce složitý režim.

 

„KONKURENTI TLAČÍ NA DOHRÁNÍ LIGY“

Na začátku května bude kyperská vláda rozhodovat, jestli stávající karanténu prodlouží, nebo ochranná opatření trochu uvolní. Každopádně, fotbalovou ligu tady chtějí dohrát za každou cenu. Zbývá odehrát devět zápasů nadstavby, Omonie se navíc týkají dvě pohárová semifinále. Případně pak finále. Takže celkem až dvanáct utkání. Nikdo z našich konkurentů ale nechce, abychom získali mistrovský titul. Například APOEL je v tabulce až třetí, pokud by liga nedohrála, šel by až do posledního předkola Evropské ligy. S tím se nechce smířit, tlačí na dohrání.

 

„MOŽNÁ SE ZAČNE HRÁT AŽ V SPRNU“

Ohledně ligy existují dvě varianty. Buď se rozběhne na konci května, nebo až v srpnu. Dojela by se sezona a hned by navázala nová. O existenčních problémech klubů se tady zatím nemluví, ještě za duben dostaly peníze od televizních společností. Začalo by se to řešit případně v květnu, pokud by liga neodstartovala. Kluby na Kypru nejsou tolik závislé na vstupném, jako jinde v Evropě. Záleží na majitelích, jak se jim bude dařit v jejich byznysu. Všichni ale monitorují situaci ohledně možného snižování platů. Nic oficiálního se v tomto směru zatím neudálo.

 

„JE DIVNÉ VIDĚT PRÁZDNÉ PLÁŽE“

Je divné, když člověk vidí v televizi prázdné pláže v Larnace, které jsou za normálních okolností plné. Teď se lze jen proběhnou po tamní promenádě. Ale musíte poslat tu esemesku. Pokud zapomenete a zastaví vás policista, může vám dát pokutu až pět set eur. Kypr je závislý na turistickém ruchu, panují tu tedy obavy. Jisté je, že sezona nebude taková jako obvykle. V této době tu už hotely bývají plné ruských a britských turistů. Jsou zvyklé, že od dubna měly plné stavy. Myslím, že turisté dorazí až v září, v říjnu. I na Kypru totiž po příletu musíte do čtrnáctidenní karantény. Navíc se musíte prokázat certifikátem, že nemáte koronavirus.

 

„SYN MÁ ŠKOLKU PŘES SKYPE“

V Nikósii jsem s celou svojí rodinou - manželkou Kristýnou, synem Matyášem a dcerou Bellou. Byli jsem zvyklí jezdit často k moři do Larnaky. Pro děti je situace docela složitá. Se ženou se jeden z nás jednou za týden sbalí a jede nakoupit, děti jsou ale vyloženě jenom doma. Je ale zase perfektní, že Matyáš má školku přes Skype. Každý den je v kontaktu s učitelkami i s ostatními žáky. Dostávají také úkoly. A Bella mezitím řádí v baráku. Je ale fajn, že Michael bydlí blízko. Občas k nám přijedou s přítelkyní, pohrají si s dětmi, popovídáme si.

 

„V OMONII SE SEŠLA SKVĚLÁ PARTA“

Kyperské angažmá je pro mě změnou k lepšímu. V Chorvatsku se mi první rok příliš nedařilo, druhý byl o něco lepší. V Omonii se sešla skvělá parta, všichni hráči se tu cítíme dobře. I proto se nám tak daří. Vyhráli jsme základní část ligy, zvládli jsme vítězně i první kolo nadstavby. Kdyby se soutěž nedohrála, korunovali by nás mistry. Byla by ale velká škoda přijít o atraktivní zápasy. Bohužel o ně jistě přijdou naši vynikající fanoušci. Máme největší fanouškovskou základnu na Kypru, měli bychom v nadstavbě plný stadion. Chodilo by dvacet tisíc diváků. Jsou po fotbale hladoví. Jenže kdyby se zase začalo hrát, tak bez nich.“

JAN LECJAKS

Narozen: 9. srpna 1990. Výška: 185 cm. Váha: 77 kg. Stav: ženatý, manželka Kristýna, syn Matyáš (5,5), dcera Bella (1,5). Fotbalový post: obránce, záložník. Hráčská kariéra: Sokol Štěnovice (1996-2000), Viktoria Plzeň (2000-2010), RSC Anderlecht (2010-2011), Young Boys Bern (2011-2013), Vålerenga IF (Norsko, 2013), Young Boys Bern (2013-2017), Dinamo Záhřeb (2017-2018), Lokomotiva Záhřeb (2018-2019), Omonia Nikósie (2019-?). Česká liga: 59 zápasů / 2 góly. Největší úspěchy: mistr chorvatské ligy (2018), účastník MS U20 (2009), účastník EURO U21 (2011), postup do základní skupiny Evropské ligy (2014), vítěz Českého poháru (2010), vítěz chorvatského poháru (2018), člen reprezentačních výběrů do 17, 18, 19, 20 a 21 let.