Jan Kovařík: „Chceme z Ďolíčku udělat tvrz!“

Jan Kovařík: „Chceme z Ďolíčku udělat tvrz!“

Osm a půl roku psal se podílel se na zlaté éře Plzně. Po uplynulé sezoně krajní záložník nebo obránce JAN KOVAŘÍK Viktorii opustil a stal se posilou Bohemians 1905. V soutěžní premiéře za Klokany byl u remízy proti prvoligovému nováčkovi z Hradce Králové, o víkendu ho čeká pikantní střet proti „své“ Plzni.

„MŮJ VÝKON MĚL K IDEÁLU DALEKO“

„V sobotu jsem si odbyl premiéru za Bohemku, z utkání s Hradcem Králové jsme chtěli vytěžit víc než bod. Ale vzhledem k tomu, že jsme prohrávali, je asi remíza nakonec dobrá. Zápas byl těžký, Hradec byl fyzicky skvěle nachystaný. Rukopis trenéra Koubka, kterého znám dobře z Plzně, byl jasně znát. Pamatuju si, že po nás také chtěl agresivní presink, důrazný fotbal. Říká se, že nováčci mají z počátku soutěže postupový elán, což se v případě Hradce potvrdilo. Byl hodně vyhecovaný. Což nás ale nepřekvapilo, to bude každý soupeř. Mrzí nás, že jsme se dostávali málo k mezihře. Myslím, že i můj výkon měl daleko do ideálu. Je na čem pracovat, je co zlepšovat.

 

„CÍLEM JE PROSTŘEDNÍ SKUPINA“

Cílem klubu je prostřední skupina. Určitě ne ta poslední, kde se hraje o záchranu. Oproti Plzni si musím v Bohemce zvykat na trochu jiný herní styl. Nevím, na kolik procent, ale jiný je. Naposledy jsem nastupoval ve Viktorce za trenéra Guľy, což byl dominantní fotbal, strašně moc přihrávek. Klidně i ve vlastním vápně, rozehrávka šla už od brankáře. V Bohemce je hra malinko jednodušší. Samozřejmě tam musejí být také bojovnost, agresivita a kvalita. Co se týká zázemí a fungování klubu, je vidět, že v Bohemce panuje rodinná atmosféra. Za úspěšné éry Plzně se vybudovalo prakticky všechno. Tam tedy rozdíl zákonitě je. Ale rozhoduje se na hřišti.

 

„MOC SE TĚŠÍM NA FANOUŠKY BOHEMKY“

Moc se těším na první domácí zápas, na fanoušky Bohemky. Vím dobře, jak se cítí v Ďolíčku hostující hráči, příznivci Klokanů jim nikdy nic nedarují. V neděli tohle zažiju poprvé. Doufám, že jim budeme dělat většinou jen radost. I díky skvělým fanouškům získává Bohemka doma tradičně spoustu bodů. Věřím, že tomu tak bude i nadále. Doufám a přeju si, abychom z Ďolíčku udělali s kluky nedobytnou pevnost. Před námi je hned na úvod obrovská výzva, v neděli přijede Plzeň. U Botiče to pro ni byla vždycky nesmírně těžká utkání.

 

„BUDE ZVLÁŠTNÍ STÁT PROTI PLZNI“

Ve Viktorce jsem byl osm a půl roku. Bude tedy zvláštní proti ní nastoupit. Sám jsem na všechno kolem zápasu zvědavý. Ale moc se těším. Doufám, že tři body zůstanou doma. Nevím, jestli mě trenér Luděk Klusáček využije při sestavování taktického plánu. Myslím, že s realizačním týmem jsou informovaní dost. Pokud by ode mě přece jenom něco potřeboval, budu mu samozřejmě k dispozici. Vypíšu určitě pro mužstvo nějakou speciální prémii. Tedy spíš obvyklou. Když Plzeň obereme o všechny body, koupím do kabiny nějaké občerstvení po tréninku.“

 

„NA VIKTORKU MÁM JEN PŘÍJEMNÉ VZPOMÍNKY“

Když se ohlédnu za léty v Plzni, vyjde mi, že jsme dosáhli až na neskutečné úspěchy. Získal jsem s Viktorkou čtyři mistrovské tituly, dvakrát jsme byli druzí. Nepovedla se až poslední sezona. Dvakrát jsem si zahrál Ligu mistrů, několikrát Evropskou ligu. Takže mám jen příjemné vzpomínky. Věděl jsem, že čas k mému odchodu se dřív nebo později naplní. Ta chvíle nastala teď. Plzeň od té doby neřeším, jsem hráčem Bohemky, snažím se odvést maximum pro ni. Minulou sezonu zaznamenala Viktorka ústup ze slávy, těžko říct, jestli má zase na titul. Slavia je poslední roky od zbytku ligy odskočená. Poháry ale může Plzeň atakovat stoprocentně, tým má pořád kvalitní.“

JAN KOVAŘÍK

Narozen: 19. června 1988. Výška: 182 cm. Váha: 76 kg. Stav: svobodný, přítelkyně Martina, dcera Rozálie (4,5 roku). Fotbalový post: záložník. Hráčská kariéra: FK Litvínov (1993-1998), FK Teplice (1998-1999), Slavoj Osek (1999-2000), Fotbalová škola Most (2000-2003), Slavia Praha (2003-2008), Dynamo České Budějovice (2008), Slavia Praha (208-2009), FK Jablonec (2009-2013), Viktoria Plzeň (2013-2021), Bohemians 1905 (2021-?). Česká liga: 296 zápasů / 34 gólů. Největší úspěchy: mistr české ligy (2009, 2013, 2015, 2016, 2018), vítěz Českého poháru (2013), vítěz českého Superpoháru (2015), postup do základní skupiny Ligy mistrů (2013, 2018), osmifinále Evropské ligy (2014, 2018), postup na EURO U21 (2011).