Jan Kliment: „Nic bych neměnil!“

Jan Kliment: „Nic bych neměnil!“

Jeho příběh začal před dvěma roky. Měl pohádkový úvod. Na EURO jednadvacítek se JAN KLIMENT dostal na poslední chvíli za Matěje Vydru, kterého na turnaj nepustil Watford. Proti Srbům nasázel hattrick, sáhl po něm Stuttgart. Následující dvě sezóny však stagnoval. Teď se však útočníkovi blýská na lepší časy. Krok, prodloužit si hostování v Bröndby Kodaň o další rok, se ukázal jako správný.

V nové sezoně má na kontě tři góly. A co víc, přilétla mu premiérová nominace do české reprezentace, která se chystá na kvalifikaci s Německem a v Severním Irsku.

„DEBUTU S NĚMCI BYCH SE NEZALEKL“

„Mluvil jsem týden před zveřejněním nominace s asistentem trenéra panem Koubkem. Takže to bylo avizované dopředu. I tak je to pro mě příjemné překvapení. Extra jsem si nominaci nepřipouštěl, abych nebyl zbytečně nervózní. Debutu v reprezentačním áčku proti mistrům světa Němcům bych se nebál. Extra bych se toho nezaleknul. Uvidíme. Každopádně to proti Němcům bude těžké, mají obrovskou kvalitu. Disponují super fotbalisty. Nevím, jaké máme šance proti nim uspět. Potřebovali bychom bodovat. Musíme dobře bránit a případně udeřit z brejku. Věřím, že předvedeme dobrý výkon.

„JSEM RÁD, ŽE JSEM V BRÖNDBY ZŮSTAL“

V Bröndby mám nyní dobrou pozici. Jsem rád, že jsem v klubu zůstal další rok. I když rozhodování, jestli nepůjdu zpátky do Stuttgartu, bylo složité. Domlouvali jsme se jak s agentem, tak s trenérem Bröndby, že by nebylo ideální po roce opět měnit působiště. Možná od toho se odvinulo, že se mi daří. V klubu jsem přes rok, znám to tam. Touha zamířit zpátky do Stuttgartu ale ve mě byla. Už když jsem z Německa odcházel, bylo v plánu, že se za rok vrátím a poperu se o místo. Ale v Německu není jednoduché se prosadit. Pro některé lidi tam jste jen číslo. A těch čísel je tam spousta. Takže jsem zvolil tuto cestu. Koukal jsem na kádr Stuttgartu, obrovsky se změnil. Zůstali tam čtyři kluci, kteří tam byli se mnou.

„KRYSY NA HŘIŠTI BYLY JEDINÝM INCIDENTEM“

Dánská liga je podobná české. Není v ní tolik důrazu jako v bundeslize. Sedí mi, že působím v týmu, který hraje o nejvyšší příčky. Většinu zápasů držíme míč, dokážeme si vypracovávat šance. Z toho pramení moje góly. V Bröndby máme horkokrevné fanoušky. Když vyhrajeme, milují nás, strašně nám pomáhají. Párkrát se ale prohraje a už se píská a nesnášejí nás. Je opravdu špatné si to s nimi rozházet. Musíme holt jenom vyhrávat. V derby s FC Kodaň naházeli na hřiště mrtvé krysy. Nebylo to samozřejmě příjemné. Ale zatím to byl jediný podobný incident.

„VŠECHNO TO ZAČALO VE WATFORDU“

Do Německa jsem odcházel mladý. Spousta lidí se mě ptá, jestli jsem neudělal chybu. Říkám jim, že ne. Neměnil bych. Pokud bych vrátil čas o dva roky dozadu, udělal bych stejné rozhodnutí. Jsem spokojený, jak to je. Mělo to tak být. Pochopitelně někdy přemýšlím nad tím, kdyby mě tehdy trenér jednadvacítky Dovalil nevzal na EURO místo Matěje Vydry. Respektive kdyby Matěje Watfofd na šampionát pustil. Máme s klukama skupinu na sociálnísíti, kde je i Matěj a jeho kamarádi. Dělají si dodnes ze mě srandu, že ho musím pozvat na pivo, a nevím, co ještě. Ve Watfordu to všechno začalo.

„KODAŇ MI NAPROSTO VYHOVUJE“

Do Kodaně si mě přivedl trenér, který mě vzal do Stuttgartu. V mojí kariéře je hodně důležitý. Přirostl mi k srdci, myslím, že i já jemu trochu. Má teorii, že dokud mě bude kopat do zadku, a říkat mi, co dělám špatně, bude to dobře. Když prý přestane, mám jít pryč. Zatím mě kope. Patří mu velké dík, že mi dal podruhé šanci v Bröndby. Klape to, cítím jeho důvěru. V Kodani jsme si vybral byt v centru. Jsem rád tam, kde se něco děje. Na stadión to ale nemám daleko, patnáct minut autem. Mám radši, když si můžu dojít do města na kafe, než dojíždět z okrajových částí, jakou je Bröndby. Kodaň mi naprosto vyhovuje, po Praze jde o nejhezčí město, ve kterém jsem byl. Takový malý Londýn.“

JAN KLIMENT

Narozen: 1. září 1993. Výška: 185 cm. Váha: 73 kg. Stav: svobodný, přítelkyně Linda. Fotbalový post: útočník. Hráčská kariéra: Vysočina Jihlava (1999-2013), Dukla Banská Bystrica (2014), Vysočina Jihlava (2014-2015), VfB Stuttgart (2015-?), Bröndby Kodaň (2016-?). Česká liga: 30 zápasů / 3 góly. Bundesliga: 8 zápasů / 1 gól. Dánská liga: 23 zápasů / 4 góly. Největší úspěchy: nejlepší střelec mistrovství Evropy hráčů do 21 let (2015) - 3 góly.