Jan Kliment: „Chceme vrátit Wislu nahoru!“

Jan Kliment: „Chceme vrátit Wislu nahoru!“

Slovácko svými deseti góly dotáhl až do předkol nové Konferenční ligy. V nich mu ale útočník JAN KLIMENT nepomůže. V červnu se upsal na tři roky Wisle Krakov, v jejíž kabině sedí s majitelem klubu, polskou ikonou Jakubem Blaszczykowskim a kterou vede bývalý trenér Plzně Adrián Guľa. Všichni mají jeden velký cíl: vrátit Krakov na výsluní.

„WISLA BYLA NEJLEPŠÍ VOLBA“

„O zájmu Wisly jsem se dozvěděl dvě kola před koncem ligy. Potom proběhla jednání, vyjednávaly se podmínky. Chvilku jsem čekal, jestli nepřijde ještě jiná nabídka. Sice nějaké byly, ale Wisla mi přišla jako nejlepší volba. Konzultoval jsem všechno s obráncem Michalem Frydrychem, který v Krakově působí delší čas. Popisoval mi, jak klub funguje, že je všechno v pohodě, že je tu moc spokojený. Co můžu posoudit, ani trochu se nemýlil. Wisla dlouho nic nevyhrála, pohybovala se poslední sezony spíš dole. Vím, že měla velké problémy, klub vedli chvíli fanoušci. Před třemi lety šel do bankrotu, padl až na dno.

 

„ZÁZEMÍ V KRAKOVĚ JE SKVĚLÉ“

Naštěstí do Wisly vstoupil Jakub Blaszczykowski, za poslední dva roky se všechno rapidně posunulo. Nakupují teď hodně hráčů. Myslím, že jsme na dobré cestě vrátit Wislu tam, kde byla před lety, kdy vyhrávala mistrovské tituly. Zázemí je skvělé, v Česku by patřilo mezi nejlepší. A stadion? Ten jsem zatím viděl jen při podpisu smlouvy, tréninkové centrum je jinde. Je ale obrovský, pro třiatřicet tisíc diváků. V Polsku je povoleno naplnit kapacitu z padesáti procent plus mohou přijít lidé, kteří jsou očkovaní proti covidu. Bude to hukot, fanoušci Wisly jsou pověstní, moc se na ně těším. Kluci už mi říkali o derby s Cracovií, má prý grády. (směje se)

 

„KLUCI Z PLZNĚ BYLI Z TRENÉRA GUĽY NADŠENÍ“

V kabině jsme tři Češi. Kromě Michala Frydrycha ještě Matěj Hanousek. Jak jsem už starší, nevadilo by mi ani, kdybych tady byl sám. Umím jazyky, i polsky se domluvím. Každopádně je moc příjemné, že je nás tady víc. Ale že bych byl v koncích, kdybych tady byl sám, to ne. Přišel také nový trenér Adrián Guľa, který vedl Plzeň. Co jsem se bavil s kluky z Viktorky, byli z něj nadšení, říkali mi, že pan Guľa je skvělý trenér. Což můžu jen potvrdit. Chce hrát ofenzívně, kombinačně. V tréninku všechno s míčem. Tohle je podle mého gusta, moje krevní skupina. Nemám rád, když se běhá jenom bez balonu a čeká se, co bude. Jen jeho filozofii musíme do sebe nabouchat.

 

„Blaszczykowski JE VELKOU IKONOU“

Ještě jednou se zmíním o Jakubovi Blaszczykowskim. Má velký respekt všech, dokázal toho v kariéře strašně moc. Ale zase to není až tak, že by se ho někdo bál pozdravit. Nikdy jsem se tedy nesetkal, že by vedle mě v kabině seděl majitel klubu. On všechno zvládá dobře, je velkou ikonou, všichni k němu vzhlíží. Na schůzkách se mnou nejednal, ty měl na starosti sportovní úsek. Má ve vedení svého bráchu, ten u jednáních byl. Jakub se jim do toho nemíchá, spíš je s námi hráči. Není to tedy tak, že by byl půlku týdne v tréninku a půlku v kanceláři.

 

„NA EURO JSME UDĚLALI ÚSPĚCH“

Pochopitelně jsem sledoval český tým na EURO. Myslím, že jsme udělali úspěch. Podle mě málokdo čekal, že se dostaneme tak daleko. A dokonce jsme mohli jít i dál. Těší mě, že mužstvo Evropě ukázalo, že v Česku fotbal hrát umíme. Samozřejmě, že bych se rád do reprezentace vrátil. Ale že bych vyloženě kvůli tomu šel do Wisly, to zase ne. Je jedno, kde působíte, kam přestoupíte. Pokud se vám tam daří, reprezentace se vám může otevřít. Na šampionátu hrálo několik mých bývalých spoluhráčů ze Stuttgartu a Bröndby Kodaň. Například Němec Werner nebo Fin Pukki. Jsem rád, že jsem si s nimi mohl zahrát.

 

„SLOVÁCKO JE Z POHÁRŮ ŠŤASTNÉ“

Jsem v očekávání, jak Slovácko vstoupí do předkol evropských pohárů. Pro klub znamená Evropa strašně moc. Podařila se nám obrovská věc. Byl jsem v klubu chvilku, co jsme dokázali, mi došlo až na konci. Slovácko je moc šťastné, že se povedla taková sezona, kterou bude těžké zopakovat. O náhodu ale nešlo, tým šel poslední tři roky nahoru. Sedli jsme si. I když jsme měli jeden z nejstarších kádrů v lize, zkušenostmi a nasazením jsme to dotáhli na čtvrté místo. Všechno se sešlo dohromady. I štěstí jsme měli, dokonce i videorozhodčí nám přál.“

JAN KLIMENT

Narozen: 1. září 1993. Výška: 185 cm. Váha: 73 kg. Státní příslušnost: Česká republika. Stav: ženatý, manželka Denisa, syn Sebastian (15 měsíců). Fotbalový post: útočník. Hráčská kariéra: Vysočina Jihlava (1999-2013), Dukla Banská Bystrica (2014), Vysočina Jihlava (2014-2015), VfB Stuttgart (2015-2016), Bröndby Kodaň (2016-2018), VfB Stuttgart B (2018-2020), 1. FC Slovácko (2020-2021), Wisla Krakov (2021-?). Česká liga: 64 zápasů / 13 gólů. Reprezentace: 5 zápasů / žádný gól. Největší úspěchy: nejlepší střelec mistrovství Evropy hráčů do 21 let (2015) - 3 góly, člen reprezentačních výběrů U19 a U20.