Jan Chramosta: „Nevěděl jsem, kam poletím…“

Jan Chramosta: „Nevěděl jsem, kam poletím…“

Služebně patřil pomalu již do fotbalového inventáře Mladé Boleslavi, ve které s výjimkou sezónního hostování v Plzni strávil celou svoji kariéru. V průběhu zimní přípravy nic nenasvědčovalo, že by neměl v jejím dresu dál pokračovat. Na jaře však bude sedmadvacetiletý útočník JAN CHRAMOSTA hájit zelenobílé barvy Jablonce, který po bleskovém odchodu ofenzivního tandemu Mihálik – Tecl potřeboval neméně rychle sehnat ostříleného a gólového forvarda. A ukázal právě na něj!

„Ozval se mi majitel Jablonce pan Pelta, že si mě vybrali jako náhradu, když se musel Standa Tecl předčasně vrátit z hostování zpátky do Slavie, protože se jí vážně zranil Mešanovič, a ještě prodali mladého Mihálika do Alkmaaru. Bylo to pro mě dost velké překvapení a taky mě potěšilo, že si zvolili zrovna mě. Nechal jsem to ale na jednání obou klubů, jestli se dohodnou, a na nic netlačil. V duchu jsem si říkal, že by mi tahle změna jako nová fotbalová výzva mohla pomoci, také manželka byla pro, abych do toho šel. Měl jsem jen jednu podmínku – aby to byl normální přestup a ne hostování.

„BYLO TO HODNĚ HEKTICKÉ!“

Jenže jak Mladá Boleslav, tak Jablonec se v tu dobu už chystaly odletět na herní soustředění do tepla a já nevěděl, kam vůbec poletím – jestli do Turecka nebo do Portugalska! Bylo to hodně hektické, „Bolka“ cestovala o den dřív, ale nakonec jsem dostal souhlas letět s Jabloncem. Myslím si, že bylo hodně důležité, že jsem během pobytu v Portugalsku mohl lépe poznat spoluhráče i lidi z realizačního týmu a klubového vedení.  Většinu kluků jsem znal z ligových zápasů jako protihráče, nejblíž mám k Martinu Doležalovi, se kterým jsme společně před lety hrávali za juniorské reprezentační výběry. Uvidíme, jestli nás trenér Rada postaví v útoku vedle sebe, nebo bude na hrotu hrát jen jeden z nás.

„KLUCI MĚ STRAŠILI SNĚHEM…“

Na start jarní ligy se už těším. Zimní přípravu jsem celou absolvoval ve zdraví, navíc jsme v Mladé Boleslavi začali trénovat ještě v prosinci, což byl i dozvuk nepovedeného podzimu. Na jeho začátku se mi docela dařilo, dával jsem góly, jenže pak mě srazily dolů tři zranění v krátké době – nejdřív jsem měl problémy s lýtkem, pak jsem dostal zánět do achilovky a nakonec jsem marodil s břišním svalem. Vypadl jsem z předchozí herní i střelecké pohody a taky ze základní sestavy. V sobotu nás doma čekají Teplice, což je nepříjemný soupeř, se kterým jsme na podzim v Mladé Boleslavi hráli 2:2, když jsme vyrovnávací gól inkasovali v poslední minutě… Jsem zvědavý, jestli se současné na únor teplé počasí udrží i na severu Čech. Kluci mě totiž strašili, že v Jablonci se drží sníh do března a někdy až do dubna!

„JABLONEC HRAJE VÍC PO STRANÁCH…“

Po návratu do Česka se můj přestup uzavřel. Podepsal jsem s Jabloncem smlouvu na dva a půl roku. V sobotu jsme odehráli v Nymburce na přírodní trávě generálku s třetiligovými Štěchovicemi, odkopal jsem první půli, ve které jsem proměnil nařízenou penaltu. Byl to můj třetí gól v jabloneckém dresu, ty dva předchozí jsem vstřelil na portugalském soustředění. Snad mi to bude dál padat, jsem za ty roky zvyklý na tlak, že se od útočníků branky prostě čekají. Herní styl se od „Bolky“ liší snad jen v tom, že Jablonec se snaží využívat celého hřiště, hraje víc po stranách, odkud létají centry do vápna. V neděli jsme měli pozápasový trénink, v pondělí jsme dostali volno a od úterního dvoufázového tréninku začne příprava na první jarní ligové utkání. Pomalu se blíží také čtvrtfinále MOL Cupu, ve kterém hostíme Slovácko. Vzhledem k podzimnímu postavení v tabulce HET ligy je to pro Jablonec jediná možnost, jak se dostat do pohárové Evropy. Musíme však vítězně zvládnout ještě tři zápasy.

„DOJÍŽDĚNÍ SE MI O KUS PRODLOUŽÍ!“

Z Mladé Boleslavi to není do Jablonce daleko, nechá se to zvládnout po dálnici za 25 minut. Jenže my s manželkou a malým Matoušem bydlíme v Praze, odkud jsem v posledních letech do „Bolky“ dojížděl, takže teď to budu mít ještě o kus delší štreku. Mluvil jsem o tom už s „Hybšou“ (Tomášem Hübschmanem), který jezdí také z této části Prahy, takže občas to možná zvládneme společně v jednom autě. Když budeme u manželčiných rodičů v Mladé Boleslavi, tak to budu mít o dost blíž. Vzhledem k její práci, kterou v Bolce má, začínáme uvažovat do budoucna i o trvalém přestěhování.“

JAN CHRAMOSTA

Narozen: 12. října 1990. Výška: 182 cm. Váha: 75 kg. Stav: ženatý, manželka Lucie, syn Matouš (8 měsíců). Fotbalový post: útočník. Hráčská kariéra: Mladá Boleslav (1999-2014), Viktoria Plzeň (2014-2015), Mladá Boleslav (2015-2018), FK Jablonec (2018-?). Největší úspěchy: bronz na mistrovství Evropy hráčů do 21 let (Dánsko 2011), postup do osmifinále mistrovství světa hráčů do 20 let (Egypt 2009), český mistr (2015), vítěz Ondrášovka Cupu/MOL Cupu (2011, 2016).