Jan Bořil: „Snad jsem neudělal ostudu!“

Jan Bořil: „Snad jsem neudělal ostudu!“

Postavit se při reprezentačním debutu německým mistrům světa? Hvězdám, které doposud hltal z televize? Těžší premiéru nelze zažít. Obránce Jan Bořil byl v pátek v Edenu vhozen do vody. Vedl si výborně, patřil mezi nejlepší muže na trávníku. V pondělí v Severním Irsku už to takové nebylo, svezl se s bídným výkonem týmu.

„JAROLÍM SE PTAL, JESTLI SE NEPODĚLÁM“

„Mám za sebou první reprezentační akci v kariéře, jsem moc šťastný, že mi dal trenér Jarolím důvěru v obou zápasech. Že si odbydu premiéru proti mistrům světa Němcům, jsem začal tušil hned druhý den po srazu týmu v Praze. Kouč si mě zavolal a oznámil mi, že mě chce dát do základní sestavy. Ptal se, jestli se z toho nepodělám. Odpověděl jsem mu, že určitě ne. Zná mě přece ze společného působení v Mladé Boleslavi, ví, co ode mě očekávat. Navíc se hrálo v Edenu, kde znám každý drn. Sdělil jsem mu, že chci hrát, pokud mi dá důvěru. To se splnilo, věřím, že jsem neudělal ostudu. Snad jsem pomohl týmu i klukům.

„UŽÍVAL JSEM SI TO SE VŠÍM VŠUDY“

Proti Němcům to byl pro mě velký zážitek. Kroose, Özila nebo Müllera jsem poprvé viděl naživo, a hned v reprezentačním zápase. Užíval jsem si to se vším všudy. Párkrát jsem se nimi střetnul v ostrém souboji. Trochu jsem jim šlápnul na nohy. Já si naopak odnesl ze zápasu monokol pod okem. V prvním poločasu jsem dostal loktem, přitom rozhodčí písknul můj faul. Byl zvláštní, někdy to pískal na obě strany dobře, někdy špatně. Chtěli jsme se s klukama na domácí půdě ukázat, myslím, že jsme odehráli dobrý zápas. Doufali jsme, že už bodík udržíme, byl by zlatý. Ale Němci jsou silní ve hře i ve standardkách. Ale nebyli jsme horším týmem.

„VLÁĎA DARIDA TO TREFIL FANTASTICKY“

Dostávám v poslední době otázky, jestli cítím životní formu. Asi ano. Klape to v klubu i teď reprezentaci. Od jara jdu nahoru, jsem za to moc rád. Premiéra pro mě ale nezačala dobře, hned ve 4. minutě jsme dostali gól. Když brzy inkasujete, navíc od mistrů světa, napadne vás, že dostanete další dvě, tři branky. Jenže my jsme se zabejčili, hráli jsme v bloku, vyráželi do brejků. Věděli jsme, že se Němci do obrany nestihnout vrátit. Myslím, že jsme protiútoků měli dost, ale buď jsme nezakončili, nebo nám zblokovali střely. Ve druhém poločase to pak Vláďa Darida fantasticky trefil. To nás nakoplo, věřili jsme, že můžeme i vyhrát. Bohužel to dopadlo špatně.

„JANKTO DOSTAL LOKTEM“

Při vítězné trefě Němců dostal Kuba Jankto loktem. Byl jsem na opačné straně, situaci jsem neviděl. Prý ho ale Hummels nedovoleně odblokoval. I tak bychom měli být schopní to nějak zachránit. Škoda, že na mistry světa nebylo v Edenu vyprodáno. Všichni víme, že ceny vstupenek byly asi trochu jinde, než kdo očekával. Asi proto nepřišel plný dům. Ale fanoušci, co přišli, nám vytvořili skvělou atmosféru. Moc lituju, že jsme jim neudělali radost alespoň remízou. Zasloužili by si to jak oni, tak i my. Možná, kdyby mi nesjel míč při šanci ve druhém poločase, dopadlo to pro nás dobře.

„BUŠILI JSME MARNĚ DO IRSKÝCH VRAT…“

V Belfastu jsme museli bezpodmínečně vyhrát, nastoupili jsme prakticky ve stejné sestavě jako v Edenu proti Němcům. Byl jsem moc rád, že jsem v ní zůstal. Od začátku jsme drželi balon, domácí podle očekávání zalezli dozadu a spoléhali jen na brejky po dlouhých odkopech. Jenže marně jsme hledali při kombinacích nějakou mezeru v jejich obraně, také nás hned napadali, takže některé naše přihrávky byly nepřesné. Věděli jsme, že Severní Irové kromě silné defenzívy spoléhají také na standardní situace. Bohužel ze dvou jsme ještě v první půli inkasovali, paradoxně to byly také první rány na naši branku… Myslím si, že jsme si to měli lépe pohlídat, jak odvrácený roh, tak i potom trestňák. Potom už jsme marně bušili do zavřených irských vrat, žádnou tutovku, ze které jsme mohli vstřelit kontaktní gól, po němž bychom se určitě zvedli, jsme si ani nevypracovali. Ke konci zápasu jsem po příchodu „Dočkyho“ (Bořka Dočkala) místo Filipa Nováka hrál už levého obránce.

„SE SLAVIÍ NÁS ČEKÁ NABITÝ PROGRAM“

Doufám, že tímhle premiérovým dvojzápasem moje účinkování v nároďáku snad neskončilo. Musím se ale teď rychle přeorientovat zpátky na Slavii, protože nás čeká v příštích dnech nabitý program. V sobotu hrajeme těžké utkání v Olomouci, protože Sigma rozjela ligu výborně, a pak máme dva prestižní zápasy doma – ve čtvrtek vstoupíme do Evropské ligy s Maccabi Tel Aviv a neděli přijede do Edenu Sparta. Bude určitě beznadějně vyprodáno!“

JAN BOŘIL

Narozen: 11. ledna 1991. Výška: 175 cm. Váha: 75 kg. Stav: svobodný. Fotbalový post: obránce. Hráčská kariéra: FK Mladá Boleslav (1998-2010), Viktoria Žižkov (2010-2011), FK Mladá Boleslav (2011-2016), SK Slavia Praha (2016-?). Česká liga: 163 zápasů / 2 góly. Reprezentace: 2 zápasy / žádný gól. Největší úspěchy: vítěz české ligy (2017), člen reprezentačních výběrů U16, U17, U18.