Jakub Rada: „V Boleslavi hrajeme fotbal podle mého gusta!“

Jakub Rada: „V Boleslavi hrajeme fotbal podle mého gusta!“

Do Mladé Boleslavi přišel loni v létě z Bohemians 1905. Toužil si konečně zahrát o příčky nejvyšší. Záložníkovi JAKUBU RADOVI se to splnilo. Celou sezónu patří ke klíčovým mužům ambiciózního středočeského klubu, se kterým usiluje o třetí příčku. Navíc si zahraje finále MOL Cupu proti Jablonci. Bronzovou pozici si Boleslav vzala zpátky o víkendu díky výhře nad čerstvými mistry z Plzně (2:0). Pro Radu však zápas skončil smolně v závěru prvního poločasu, kdy jej nechtěně sestřelil míčem spoluhráč Lukáš Magera, když chtěl bleskově rozehrát přímý kop. Zasáhl jej do spánku, Rada putoval do nemocnice...

„Z celé události si moc nepamatuju. Věděl jsem, že jsem dostal balonem do hlavy, ale už nikoli, jak se všechno seběhlo. To mi sdělili až v nemocnici. Podrobil jsem se vyšetřením, která nic neodhalila, jedná se o klasický otřes mozku. V neděli po obědě mě propustili, závěr ligy bych měl stihnout. Dostal jsem doporučení, abych se zařídil podle toho, jak se budu cítit.

„S LUKÁŠEM JSME SE V NEMOCNICI TOMU ZASMÁLI“

Lukáš Magera se za mnou stavil hned po zápase v nemocnici. Omlouval se mi, pokecali jsme, události jsme se zasmáli. Když jsem uviděl záznam, fakt mě to spíš pobavilo. Byla to však rána jako z děla, dostal jsem přímo do spánku. V bezvědomí jsem nebyl, ale opravdu si téměř nic nepamatuju.

 „VŠECHNA UTKÁNÍ DO KONCE SEZONY JAKO FINÁLE“

Cíle, se kterými jsem loni v létě do Boleslavi přicházel, se naplnily celkem slušně. Odehrál jsem téměř všechny zápasy, sezona je pro nás zatím úspěšná. Jde o to, jak zvládneme její konec. Můžeme jí jenom vyšperkovat, pokud se nám podaří udržet třetí místo a vyhrát domácí pohár.

O třetí příčce zřejmě rozhodne až náš poslední zápas s Libercem, který hrajeme doma. Nicméně, jak říká náš trenér Jarolím, pro nás jsou teď všechna utkání jako finále. Nejbližší hned to středeční na Bohemce. Můžeme si v Ďolíčku vytvořit lepší pozici pro duel s Libercem, může nám pak stačit i remíza.

 „EVROPSKÁ LIGA JE OBROVSKÁ MOTIVACE“

Evropská liga je obrovskou motivací pro všechny, tím víc pro mě, který si v základní skupině nikdy nezahrál. V české lize takové zápasy nezažijete, evropské poháry jsou velkým zpestřením. Když jsem na jaře sledoval Spartu, jak krásné duely odehrála, strašně rád bych něco podobného zažil.

 „TRENÉR POŽADUJE HRÁT DOPŘEDU ODVÁŽNĚ“

V Boleslavi se hraje fotbal podle mého gusta, tedy silně ofenzivní. Baví mě útočit, vymýšlet věci ve finální fázi. V tom mě toto angažmá naplňuje, myslím, že spoluhráči jsou na tom stejně. Trenér Jarolím po nás požaduje, abychom hráli odvážně dopředu, drtivou většinu sezony se nám to dařilo.

 „MÁME NA TO, ABYCHOM PLZEŇ A SPARTU POTRÁPILI VÍC“

Nevím, jestli má Boleslav v současné na víc než na třetí místo. Ale rozhodně máme na to, abychom Plzeň a Spartu víc potrápili. Některé zápasy, ve kterých se nám až tolik nedařilo, jsme nedokázali výsledkově zvládnout. To se Plzni a Spartě daří, v tom je mezi námi velký rozdíl.

 „NA EURO BYCH SE RÁD PODÍVAL…“

Blíží se termín, kdy trenér Vrba oznámí nominace pro mistrovství Evropy. V reprezentaci jsem se objevil dvakrát, bylo by skvělé se do Francie dostat, tajně v to doufám. Ale nestresuji se tím. Že bych si procentuálně vyčísloval svoje šance, to určitě ne. Nechám se překvapit. Když to nevyjde, nic se neděje. Nechávám to osudu.“

VIZITKA

JAKUB RADA

Narozen: 5. října 1987

Výška: 185 cm

Váha: 77 kg   

Stav: svobodný, budoucí manželka Dana

Fotbalový post: záložník

Hráčská kariéra: Sparta Praha (1993-2007), SK Kladno (2008), Slovan Bratislava (2008), Sparta Praha (2009-2012), Bohemians 1905 (2012-2015), Mladá Boleslav (2015-?)  

Česká liga: 84 zápasů / 11 gólů

Reprezentace: 2 zápasy / žádný gól

Největší úspěchy: postup do první ligy (2013), postup do finále Českého poháru (2016), postup do předkola Evropské ligy (2016)