Jakub Rada: „Připadal jsem si jako tenista!“

Jakub Rada: „Připadal jsem si jako tenista!“

Měl životní formu. Válel v dresu Mladé Boleslavi, začal nakukovat do reprezentace. Loni v srpnu však záložník JAKUB RADA zůstal v šoku: v ligovém duelu s Hradcem Králové si přetrhl křížový vaz v koleni. Jeden nešťastný souboj ho připravil o rok kariéry. O to víc má Rada, který zahájil s týmem přípravu na novou sezonu, touhu a motivaci vrátit se zpátky na výsluní.

„NEŠEL JSEM DO PŘÍPRAVY OD NULY“

„Mám za sebou první dny přípravy. Koušu to, bojuju. Lhal bych, kdybych tvrdil, že nemám v hlavě žádný blok, že chodím do soubojů bez obav. Ale s každým tréninkem je blok menší a menší, za pár dnů zmizí úplně. Vzhledem k dlouhé pauze je to pro mě náročnější. Trénoval jsem ale už na konci jara, s kondičním koučem jsem udělal hodně práce. Nebylo to tedy tak, že bych šel do letní přípravy od nuly. Začal na jaře, kdy jsem se po osmi měsících připojil k mužstvu. Přišlo mi to zvláštní. Byl jsem už navyklý zajít ráno do posilovny, pak na kolo. Měl jsem individuální režim, připadal jsem si jako tenista. Najednou jsem byl s klukama na hřišti. Připadalo mi divné nacvičovat herní situace, nebo si dokonce zahrát na dvě branky.

„REKONVALESCENCE NEŠLA HLADCE“

V zimě jsem snil, že si kopnu ještě na jaře. Nevyšlo to, ale zklamaný nejsem. Ve finále je to možná takhle lepší. Riskovat kvůli jednomu zápasu by bylo zbytečné. Neměl jsem totiž bezproblémový průběh rekonvalescence, nešlo to jako po másle. Jednou po zátěži mi koleno nateklo, musel jsem si dát týden oraz. Představoval jsem si, že vše půjde hladce, o to větší nápor na psychiku to pro mě byl. Každá taková nepříjemnost nahlodá hlavu, pořád přemítáte, jestli je všechno v pořádku. Po operaci jsem si říkal, že koleno naposiluju, začnu běhat a hned naskočím s týmem. Realita byla jiná.

„MOTIVACÍ JE PRO MĚ I VAŠEK PILAŘ“

V těžkých chvílích hledá člověk pomoc u nejbližších, nebyl jsem výjimka. Probíral jsem s nimi situaci, ve které jsem se ocitl. Postupem času ale člověk sám přijde na to, že přetržený vaz v koleni není žádná tragédie. Na světě jsou daleko horší věci. Když se vám něco takového stane, sledujete v okolí podobné případy. I to byla moje hnací síla. Když jsem na jaře viděl plzeňského Vaška Pilaře, který se vrátil po dvou letech a hrál výborně, udělalo mi to radost za něj. Je pro mě obrovskou motivací, neboť on překonal mnohem větší nesnáze. S Vaškem jsme se dokonce během rekonvalescence potkali v nemocnici. Dalším příkladem je Pavel Zavadil, který si přetrhl křížový vaz v osmatřiceti letech a vrátil se v úžasné formě.

„POHÁRY JSOU NAŠÍM VELKÝM PŘÁNÍM“

S Boleslaví nás čeká další pokus o základní skupinu Evropské ligy. Pětkrát v řadě klub ztroskotal v předkole. Já jsem to v Boleslavi zažil dvakrát, mám před sebou třetí možnost. Říkám si, že se tím nechci zaobírat, nenervovat se. Jaký soupeř přijde, takový přijde, tak je třeba to vzít. Vyhnout se spekulacím, jestli jsme favoriti, nebo nejsme. Loni se nám právě toto vymstilo. Utekl nám s Tetovem první zápas, doháněli jsme to pak marně. Teď si musíme nastavit hlavu do pozitivna. Pokud se nám to povede, mohly by se zase v Boleslavi hrát evropské poháry, což je naše velké přání.

„ČTYŘI TRENÉŘI BĚHEM ROKU JE NESTANDARDNÍ ČÍSLO“

Mužstvo od začátku letní přípravy převzal nový trenér Dušan Uhrin. Postupně se poznáváme, zvykáme si na něj, on zase na nás. Myslím, že nebude žádný problém. Doposud jsem s ním neměl příležitost spolupracovat, nepotkali jsme se na žádné štaci. Těším se a věřím, že vše bude dohromady klapat. Je čtvrtým koučem v klubu během jednoho roku, což je nestandardní číslo. Není to nic příjemného, každý kouč má svoji filozofii, představy, požadavky. Nezbývá, než se s tím poprat, jde nám všem o úspěch Boleslavi.“

JAKUB RADA

Narozen: 5. října 1987. Výška: 185 cm. Váha: 77 kg. Stav: ženatý, manželka Dana. Fotbalový post: záložník. Hráčská kariéra: Sparta Praha (1993-2007), SK Kladno (2008), Slovan Bratislava (2008), Sparta Praha (2009-2012), Bohemians 1905 (2012-2015), Mladá Boleslav (2015-?). Česká liga: 90 zápasů / 15 gólů.Reprezentace: 2 zápasy / žádný gól. Největší úspěchy: postup do první ligy (2013), postup do finále Českého poháru (2016), postup do předkola Evropské ligy (2016, 2017).