Jakub Rada: „Bohemka mi přirostla k srdci!“

Jakub Rada: „Bohemka mi přirostla k srdci!“

Návrat do Ďolíčku po čtyřech letech. Po tříleté štaci v Mladé Boleslavi a ročním hostování v Trnavě se záložník JAKUB RADA vrátil do Bohemians 1905. S cílem hrát s Klokany výš, než se pohybovali v uplynulé sezoně. V ní se zachránili až v samém závěru nadstavby.

„ZÁPISNÉ BUDOU CHTÍT ZNOVU“

„Do Bohemky jsem se moc těšil. Na rodinné prostředí, na lidi z klubu, které znám. V kabině je pět kluků, které jsem v Ďolíčku potkal při svém prvním působení. Co můžu posoudit, fungování klubu se celkově změnilo k lepšímu. Tréninkové centru v Uhříněvsi sice pamatuju, ale fungovali jsme tam v daleko skromnějších podmínkách než dneska. Mám za sebou první dva zápasy, ten druhý proti Rapidu Vídeň týmu skvěle vyšel. Skalp elitního rakouského klubu je cenný. Přestože jsem za Bohemku už hrával, jak znám týmového pokladníka Michala Šmída, bude požadovat zápisné znovu. Neuteču mu. (směje se)

 

„KDYŽ SE OZVALA BOHEMKA, MĚL JSEM HNED JASNO“

Než mě kontaktovala Bohemka, bylo ve hře několik nabídek. Z první ligy, navíc jsem měl docela zajímavé ze druhé. Od klubů, které chtějí postoupit. To mi bylo sympatické. Ale když se ozvala Bohemka, hned jsem měl jasno, nebylo o čem přemýšlet. Zůstávám v první lize, v klubu, který mi přirostl k srdci. Sledoval jsem Bohemku na dálku, i v Trnavě, kde jsem byl uplynulou sezonu na hostování. Na internetu jsem si vybíral její zápasy. Ve chvíli, kdy si proti Opavě v závěru nadstavby zajistila záchranu, jsem ještě nevěděl, že se do Ďolíčku vrátím. Držel jsem jí palce kvůli kamarádům.

 

„FANOUŠCI LONI ASI MOC NADŠENÍ NEBYLI“

V posledním ročníku Bohemka doma vyhrála snad jenom dvakrát. Občas jsem si během sezony s bývalými spoluhráči volal. Říkal jsem jim v legraci, že v Ďolíčku se hrál vždycky fotbal pro fanoušky, a že teď asi moc nadšení nebyli. Ale klobouk dolů před nimi. Aby se zachránilo mužstvo, které vyhrálo doma dvakrát v sezoně, je rarita. Tenkrát jsme osmdesát procent bodů získali na vlastním stadionu. Věřím, že fanouškům v příští sezoně budeme dělat v Ďolíčku převážně radost.

 

„SEZONA V TRNAVĚ BYLA PLNÁ ZVRATŮ“

Průběh sezony v Trnavě byl jako na houpačce, byla plná zvratů. Podzim byl pohádkový, nikdo nečekal, kam až to dotáhneme. Stáli jsme kousek od Ligy mistrů, nakonec jsme hráli skupinu Evropské ligy. Získali jsme v ní sedm bodů. Jenže potom přišel blesk z čistého nebe. Před koncem podzimní části majitel vyhlásil, že v klubu končí. V návaznosti na tuto informaci skončilo několik lidí z vedení. Od sportovního manažera, přes ředitele, který byl ve Spartaku desítky let, až po trenéra Látala. Byli jsme v šoku, nevěděli jsme, co bude dál. Bylo to období velké nejistoty.

 

„BÁLI JSME SE NOUZOVÉHO REŽIMU“

To, co se přihodilo v Trnavě, považuju za světový unikát. Pokud se jakémukoli klubu povede mimořádný úspěch, spojený s výraznou finanční injekcí za postupy a body ve skupině evropského poháru, výrazně mu to pomůže do dalších let. I sportovně. V Trnavě se stal přesný opak. V kabině nás napadaly všemožné myšlenky, informace byly rozporuplné. Někdo tvrdil, že to bude v klidu, jiní se zase obávali, že nebudou chodit výplaty. Že majitel utáhne kohoutky a nastane nouzový režim.

 

„PO TRIUMFU V POHÁRU BYLA ZASE EUFORIE“

Realita na jaře byla příznivá, Spartak fungoval normálně. Všechno bylo ok, černé scénáře se naštěstí nenaplnily. Sezonu jsme nakonec zakončili úspěšně, vyhráli jsme Slovenský pohár. Musím říct, že rok v Trnavě byl psychicky náročný, byl jsem z něj vyždímaný. Zažil jsem přechod z obrovské euforie do bezesných nocí. Jarem jsme se pak protrápili, hráli jsme ve skupině o udržení, situace vydala všelijak. Měli jsme obavy, jestli se zachráníme, byly to velké nervy. No, a nakonec se nám povedlo vyhrát Slovenský pohár a mohli jsme zase zažít euforii.“

 

JAKUB RADA

Narozen: 5. října 1987. Výška: 185 cm. Váha: 77 kg. Stav: ženatý, manželka Dana. Fotbalový post: záložník. Hráčská kariéra: Sparta Praha (1993-2007), SK Kladno (2008), Slovan Bratislava (2008), Sparta Praha (2009-2012), Bohemians 1905 (2012-2015), Mladá Boleslav (2015-2018), Sparta Trnava (2018-2019), Bohemians 1905 (2019-?). Česká liga: 105 zápasů / 15 gólů. Reprezentace: 2 zápasy / žádný gól. Největší úspěchy: postup do první ligy (2013), postup do finále Českého poháru (2016), postup do předkola Evropské ligy (2016, 2017), účastník základní skupiny Evropské ligy (2018).