Jakub Jugas: „Ukáže se, jestli na to mám!“

Jakub Jugas: „Ukáže se, jestli na to mám!“

Ve Zlíně byl kápo, lídr. Měl silnou pozici, věděl, že ze základní sestavy ho vyřadí pouze zranění. Navíc měl před sebou účast v základní skupině Evropské ligy, kam se Moravané kvalifikovali díky triumfu v MOL Cupu. Stoper JAKUB JUGAS se ale chtěl posunout v kariéře dál. Vyslyšel obrovskou výzvu - prosadit se v napěchovaném kádru mistrovské Slavie a odkopat v ní velké zápasy. Byť tato cesta je plná nejistot. „Chci zažít velký fotbal,“ řekl Jugas během soustředění v rakouském Pöllaubergu, kde se červenobílí připravují na novou sezonu.

„SLAVIA JE PRO MĚ POSUNEM V KARIÉŘE“
„Ve Slavii jsem tři týdny, mám jenom pozitivní dojmy. Kluci mě přijali skvěle, je tu super kabina. S tímto není sebemenší problém. Co se týče fotbalu, přestup do Slavie je pro mě posunem v kariéře. Jsem za to šťastný. Je to pro mě skok. Nevím, jestli přímo obrovský, to by asi bylo ještě něco jiného. Ale vzhledem ke kvalitě kádru, i přípravných zápasů, je to skok dostatečný. Přátelský zápas s Celtikem Glasgow byl pro mě první v životě s tak velkým týmem. Je to rychlejší, důraznější, prostě úplně jiný fotbal. Ale právě proto jsem do Slavie šel a vyzkoušel si to. Už se moc těším na poslední dvě utkání v přípravě, s West Bromwichem a s Nice.

„UKÁŽE SE, JESTLI NA TO MÁM“
Ve Slavii je obrovská konkurence. Ve Zlíně jsem pracoval, abych se posunul dál, tady, abych se dostal do sestavy. Chyby se můžou stát, ale nesmějí se už opakovat. Ve Zlíně byly třeba dva zápasy po sobě, kdy jsem chybu udělal, ale věděl jsem, že budu příště hrát zase. Ve Slavii by to tak nemuselo být. Mnohonásobně vyšší jsou také očekávání, tlak. Myslím, že se na to ani nejde připravit. Tuto situaci jsem ještě nezažil, jsem sám zvědavý, jak ji zvládnu. Ukáže se, jestli na to mám, nebo ne. Člověk se z toho nesmí prostě sesypat a být prospěšný týmu. Věřím, že se mi to podaří.

„MOJE ROLE VE SLAVII JE JINÁ, NEŽ BYLA VE ZLÍNĚ“
Ve Zlíně jsem si za poslední roky vybudoval pozici jakéhosi lídra. Každý hráč má v mužstvu nějakou roli, nějakou funkci. Je důležité, aby si uvědomil, jaká je ta jeho. Jsem si dobře vědom toho, že moje role je ve Slavii jiná, než byla ve Zlíně. Tady je vůdčích typů dostatečný počet. Například Milan Škoda nebo Jirka Bílek. Do budoucna bych o tom třeba mohl snít, ale teď se chci soustředit sám na sebe. Především chci pomoct týmu herně. Snad mi to zatím jde. Plním pokyny, které po mně vyžaduje trenér. Vím, že nebudu centrovat, nebudu střílet, mám jiné funkce.

„PŘIŠEL JSEM I KVŮLI LIZE MISTRŮ“
S klukama ze Zlína jsem pořád v kontaktu. Píšu si nejvíc s Davidem Hubáčkem a Lukášem Pazderou, kteří hráli vedle mě v obraně. Když se David dozvěděl, že se o mě zajímá Slavia, přestup mi doporučoval. Získal s ní dva mistrovské tituly, zažil v ní skvělou éru, nabádal mi, ať tam jdu. Teď jsem mu poděkoval, že mi dobře poradil. Po sezóně se mu určitě odměním.(směje se) Zlín díky vítězství v MOL Cupu má jistou účast v základní skupině Evropské ligy, my se Slavií se na evropskou scénu musíme prokousat z předkol. Věřím, že nakonec Zlín trumfnu. Přišel jsem do Slavie také kvůli Lize mistrů. Pokud by se to, nedej bože, nepovedlo, skupina Evropské ligy je minimum, čeho bychom chtěli jako tým dosáhnout.“

JAKUB JUGAS

Narozen: 5. května 1992. Výška: 187 cm. Váha: 83 kg. Stav: svobodný, přítelkyně Adéla. Fotbalový post: obránce. Hráčská kariéra: Jiskra Otrokovice (1999-2002), Tescoma Zlín/Fastav Zlín (2002-2012), FK Příbram (2012-2014), Zbrojovka Brno (2014-2015), Fastav Zlín (2015-?), Slavia Praha (2017-?). Česká liga: 131/7 gólů. Největší úspěchy: vicemistr Evropy hráčů do 19 let (2011), účastník ME U-21 (2015).