Jakub Hora: „Z Rigy jsem mile překvapený!“

Jakub Hora: „Z Rigy jsem mile překvapený!“

Mohl zůstat ještě na jaře na hostování ve Slavii. Věděl však, že by ho nejspíš proseděl na lavičce. Když se záložníkovi JAKUBU HOROVI naskytla možnost angažmá v týmu lotyšského mistra FK Riga, neváhal. V Edenu i v mateřských Teplicích dostal zelenou, v polovině ledna vyrazil za svojí premiérovou zahraniční štací.

„Z KLUBU MÁM JEN POZITIVNÍ DOJMY“

„V Rize jsem třetí týden, s týmem jsem absolvoval soustředění v Emirátech. Upřímně, když jsem se dozvěděl o zájmu Rigy, nemyslel jsem si, že to bude až takhle vynikající. Všechno je super, jsem opravdu mile překvapený. Před cestou do Lotyšska jsem byl nervózní. Přece jen, jde o moje první zahraniční angažmá. Po soustředění mám jen pozitivní dojmy. Co se týká party, a vůbec všeho kolem. Klub je také dobře finančně zajištěný, zázemí i podmínky máme výborné. Teď jsem se mihl na pár dnů v Praze, kam jsem letěl přímo z Emirátů. Dostal jsem volno, abych mohl za rodinou.

 

„NASBÍRAL JSEM UŽ DVĚ ASISTENCE“

V Abú Dhabí jsme odehráli tři přípravné zápasy. Každý ze čtyř krajních záložníků dostal v každém utkání poločas. Nasbíral jsem už dvě asistence, jsem tedy spokojený. Těší mě, že spokojený je i majitel, hned po prvním zápase volal mým agentům. Řekl jim, že se transfer povedl, že jsem dobrý hráč. Byl s námi v Emirátech celých čtrnáct dnů, po druhém zápase nás pozval na večeři. Fotbalem a klubem žije. V kabině nás je osm národností, na hřišti vládne většinou ruština, kterou ovládá trenér. Mimo trávník se mezi sebou dorozumíváme anglicky. Parta je skvělá. Byla přitom věcí, které jsem se bál nejvíc. Jak zapadnu a tak. Úplně zbytečně, všichni jsou milí.

 

„TRPIŠOVSKÝ MĚ CHTĚL I PRO JARO“

Jak se můj přestup do Rigy zrodil? Na konci podzimu mi trenér Trpišovský narovinu řekl, že opci na mě Slavia neuplatí. Ale že by byl rád, kdybych zůstal na hostování i pro jaro. Odpověděl jsem, že pokud se objeví něco lákavého, rád bych toho využil. Zahraničí jsem si vždycky chtěl vyzkoušet. Muselo ale jít o soutěž, která se hraje systémem jaro–podzim, protože jsem už vyčerpal povolený limit startů za dva kluby v jedné sezoně. Nastoupil jsem za Teplice a Slavii. Agent mi našel Rigu, během dvou dnů jsem byl domluvený. Jen se čekalo, jak zareagují Teplice. S panem Trpišovským jsem se v klidu dohodl, že půjdu.

 

„V RIZE SE MNOU BUDE I RODINA“

Kdybych zůstal ve Slavii, pravděpodobně bych si tolik nezahrál. Ale nechtěl jsem zase do ciziny úplně za každou cenu. Například Kazachstán jsem nevzal, protože bych tam nemohl být s rodinou. V Rize budeme všichni tři spolu, moc se těším. Přítelkyně s roční dcerkou Sofinkou za mnou přiletí na začátku března. V únoru totiž máme další soustředění, tři týdny se budeme připravovat na Kypru. Lotyšská liga začíná až v polovině března. Informace o ní jsem si nějaké sháněl. Po podpisu smlouvy jsem si volal s panem Dovalilem, který trénuje lotyšskou osmnáctku a devatenáctku. Pořádně ji ale poznám až v reálu.

 

„CÍLEM JSOU EVROPSKÉ POHÁRY“

Majitel má velké ambice a cíle, které nám nastínil v Emirátech. Ví přesně, co chce. Pochopitelně domácí titul a pohár, a dostat se do základní skupiny některého z evropských pohárů. Budeme začínat v prvním předkole Ligy mistrů, samozřejmě se spíš mluví o Evropské lize. V létě Riga skončila těsně před jejími branami, vypadla až v play off s Kodaní. Doma Dány porazila, k postupu do skupiny chyběl jeden gól. Tým je silný, hrajeme hodně kombinačně. Systémem čtyři-tři-tři, což je pro mě dobré. Riga ční v Lotyšsku nad ostatními. Věřím, že jí pomůžu k obhajobě a zahraju si s ní v Evropě.“

 

JAKUB HORA

Narozen: 23. února 1991. Výška: 176 cm. Váha: 73 kg. Stav: svobodný, přítelkyně Aneta, dcera Sofinka (1 rok). Fotbalový post: záložník. Česká liga: 226 zápasů / 36 gólů. Hráčská kariéra: Baník Most (1997-2010), Slavia Praha (2010-2011), Viktoria Plzeň (2011-2013), Dynamo České Budějovice (2013), Bohemians 1905 (2013-2014), Dynamo České Budějovice (2014), FK Teplice (2014-2019), Slavia Praha (2019), FK Teplice (2020), FK Riga (Lotyšsko, 2020-?). Největší úspěchy: mistr české ligy (2013), vítěz Českého superpoháru (2011), člen reprezentačních týmů do 19 a 21 let.