Jakub Dovalil: „Víc než vedra mě straší armáda!“

Jakub Dovalil: „Víc než vedra mě straší armáda!“

Svoji dosavadní trenérskou kariéru strávil doma pouze na dvou židlích – u juniorských reprezentačních výběrů a v pražské Slavii, do které se na podzim vrátil v roli hlavního skauta, když mu předtím v červnu vypršela smlouva u české „jedenadvacítky“. JAKUB DOVALIL však v Edenu příliš dlouho nezůstal, neboť v zimě vyrazil na premiérové zahraniční angažmá a opět u mladých fotbalistů. Převzal totiž tým Spojených arabských emirátů do 20 let, se kterým má jasný úkol – probojovat se v příštím roce na mistrovství světa této věkové kategorie v Korejské republice.

„Jsem v Emirátech necelé tři měsíce a máme za sebou dva společné srazy. První byl ryze tréninkový, během druhého jsme sehráli dva přípravné zápasy s Egyptem, které skončily remízami 0:0 a 4:4. Zvláště té druhé divoké se docela považuji, protože dát tolik gólů mladým Egypťanům, kteří dlouhodobě patří mezi špičkové týmy v tomto regionu, se málokdy podaří.

„UVIDÍME, JAK DOPADNE LOS V BAHRAJNU!“

Všichni teď čekáme, jak dopadne posledního dubna v Bahrajnu los druhé fáze kvalifikace o postup na mistrovství světa dvacítek v roce 2017. Uvidíme, do jaké čtyřčlenné skupiny se dostaneme. Celkem budou čtyři a první dva týmy z každé z nich postoupí do baráže, ve které se utkají na o čtyři postupová místa na šampionát do Koreje. Od vedení svazu jsem dostal jasný cíl – být mezi nimi!

„DO PRAHY JSEM PŘILETĚL NEPLÁNOVANĚ…“

Na začátku května budeme mít další kemp, během kterého sehrajeme dvě utkání se Saúdskou Arábií. Hodně prestižní akcí bude i tradiční Gulf Cup, ve kterém startují reprezentace zemí z Perského zálivu. V letních měsících vyrazíme i z klimatických důvodů do střední Evropy – buď k nám do Česka, nebo případně do Polska. Domů do Prahy jsem se neplánovaně podíval v minulém týdnu. Vzal jsem si dovolenou, protože manželka si zlomila pažní kost, a tak jsem s ní absolvoval několik vyšetření a kontrol v nemocnicích. Měly za mnou s malou dcerkou v příštích dnech přicestovat do Dubaje, ale teď se to zhruba o měsíc kvůli té její zlomenině posune. Byl jsem se také podívat v Edenu na ligovém zápase Slavie s Jabloncem, zastavil jsem se rovněž i na strahovském sekretariátu FAČR.

„DOST ČASU STRÁVÍM NÁVŠTĚVAMI UTKÁNÍ!“

Nemám mladé hráče permanentně k dispozici pro potřeby reprezentace, jako tomu je v některých jiných zemích. Většinou se s nimi vídám, když je v kalendáři oficiální termín FIFA. Nastupují za týmy v první a ve druhé lize, které jsou profesionální, nebo zatím ještě v juniorských soutěžích do 21 nebo 20 let. Proto dost času strávím návštěvami mistrovských utkání a sledování mladíků, kteří figurují v širším reprezentačním kádru. Po technické stránce jsou na tom většinou lépe než jejich vrstevníci v Česku, s balonem to opravdu umějí, ale naopak rezervy mají ve fyzické kondici a taktické vyspělosti. Jak jsem je zatím poznal, tak si dají docela říct a hlavně mají i chuť na sobě pracovat. Roční angažmá v Emirátech beru každopádně jako cennou zkušenost do budoucna, vždycky jsem si přál zkusit trénovat v zahraničí. A taky moc českých fotbalových koučů v dnešní době venku nepracuje… 

„SNAD NEDOPADNU JAKO IVAN HAŠEK…“

Bydlím v jednom z typických arabských domů hned naproti mrakodrapu Burž Chalífa, který je dominantou Dubaje. Na zdejší vedra jsem si už docela zvykl, ale ta největší teprve ještě přijdou. Mnohem víc se však obávám jiné věci, o které jsem při podpisu smlouvy bohužel nevěděl. Že se v červenci rozhodne, kolik mladých hráčů z mé reprezentační „dvacítky“ dostane povolávací rozkaz a narukuje v září na rok do armády! V Emirátech přes to prostě nejede vlak, aby se vojenské službě vyhnuli, a v současné mezinárodní situaci je to ještě složitější problém. Zažil to nedávno na vlastní kůži ve svém dnes už bývalém klubu Ivan Hašek, když mu pět nejlepších hráčů nepřišlo na trénink, protože prakticky den ze dne museli rukovat! Doufám, že mě snad něco podobného nepotká, abych před podzimní kvalifikací o postup na mistrovství světa 2017 nemusel stavět úplně znova celý tým…“

 

VIZITKA

JAKUB DOVALIL

Narozen: 8. února 1974

Trenérská kariéra: Slavia Praha – mládež (1997-2002), Česko U-16 (2002-2003), Česko U-17 (2003-2004), Česko U-16 (2004-2005), Česko U-17 (2005-2006), Česko U-18 (2006-2007), Česko U-19 (2007-2008), Česko U-20 (2007, asistent), Česko U-21 (2008, asistent), Česko U-20 (2008-2009), Česko U-21 (2008-2015), Česko „A“ (2012, asistent), Spojené arabské emiráty U-20 (2016-?)

Největší úspěchy: hlavní trenér - stříbro na EURO hráčů do 17 let (Lucembursko 2006), bronz na EURO hráčů do 19 let (Česko 2008), bronz na EURO hráčů do 21 let (Dánsko 2011), postup do osmifinále MS hráčů do 20 let (Egypt 2009), účast na EURO hráčů do 21 let (Česko 2015), asistent – stříbro na MS hráčů do 20 let (Kanada 2007), postup do čtvrtfinále EURO 2012 v Polsku a na Ukrajině