Jak rozhodl los MS 2018 v Rusku?

V koncertní síni Kremelského paláce bylo rozlosováno mistrovství světa 2018 v Rusku, které zahájí 14. června příštího roku zápas domácího týmu se Saúdskou Arábií v moskevských Lužnikách. Rusové ve skupině A narazí ještě na Egypt a Uruguay. Domácí skupina je podle umístění týmů v žebříčku FIFA nejslabší ze všech. Obhájci zlata Němci se ve skupině F utkají s Mexikem, Švédskem a Koreou. "Ze sportovního pohledu je to velmi zajímavá skupina. Naším cílem v ní bude postavit základ pro úspěšnou obhajobu titulu. S Mexikem jsme hráli letos na Poháru FIFA, Švédsko známe z Evropy, jen Korea je pro nás nyní trochu neznámá," konstatuje kouč Německa Joachim Löw.

Už v základní fázi šampionátu na sebe narazí Španělsko s evropskými šampiony Portugalci, které ve skupině B doplní Maroko a Írán. Španělsko sehrálo s Portugalskem už 35 utkání, svého souseda vyřadilo na EURO 2012 i na MS 2010. Souboj bude pikantní pro portugalského kapitána Cristiana Ronalda, jenž působí v Realu Madrid. 

Úřadující vicemistři světa Argentinci ve skupině D vyzvou nováčka Island, Chorvatsko a Nigérii. Tým okolo hvězdného kapitána Lionela Messiho se s Nigerijci ve skupině MS utkal už čtyřikrát a pokaždé zvítězil. Islanďané se potkali s Chorvaty v kvalifikaci o ruský šampionát a každé mužstvo doma vyhrálo. 

Další jihoamerický gigant Brazílie se ve skupině E utká se Švýcarskem, Kostarikou a Srbskem. Angličané ve skupině G změří síly s Belgií, s níž neprohráli od roku 1936, Tuniskem a s druhým debutantem na MS Panamou. Francie se ve skupině C střetne s Dánskem, Austrálií a Peru. Polsko ve skupině H čekají zápasy s Kolumbií, Japonskem a Senegalem. 

Dvaatřicet účastníků MS bylo rozděleno do osmi skupin po čtyřech týmech, z nichž dva nejlepší postoupí do vyřazovací fáze. Finále se uskuteční 15. července opět na zrekonstruovaných Lužnikách. Na turnaji se odehraje 64 utkání na 12 stadionech v 11 ruských městech. 

Ceremoniál v Kremlu zahájil ruský prezident Vladimir Putin, po něm vystoupil i předseda FIFA Gianni Infantino. Los řídil někdejší anglický reprezentant Gary Lineker s ruskou sportovní novinářkou Marií Komandnou. Míčky z osudí tahali bývalí mistři světa Argentinec Diego Maradona, Brazilec Cafu, Francouz Laurent Blanc, Ital Fabio Cannavaro, Španěl Carles Puyol nebo Angličan Gordon Banks. 

Na šampionátu budou poprvé od roku 1958 chybět čtyřnásobní mistři světa Italové, kteří v baráži vypadli se Švédskem. Kvalifikací neprošli ani stříbrní a bronzoví medailisté z posledních dvou šampionátů Nizozemci. Potřetí za sebou se na MS neprobojovala ani česká reprezentace. 

Kompletní los mistrovství světa 2018: 
Skupina A: Rusko, Uruguay, Egypt, Saúdská Arábie 
Skupina B: Portugalsko, Španělsko, Írán, Maroko
Skupina C: Francie, Peru, Dánsko, Austrálie
Skupina D: Argentina, Chorvatsko, Island, Nigérie
Skupina E: Brazílie, Švýcarsko, Kostarika, Srbsko
Skupina F: Německo, Mexiko, Švédsko, Jižní Korea
Skupina G: Belgie, Anglie, Tunisko, Panama 
Skupina H: Polsko, Kolumbie, Senegal, Japonsko