Jak dopadne kvalifikační trojskok?

Český národní tým vstoupí ve středu na neutrálním hřišti v polském Lublinu do nové kvalifikace o postup na mistrovství světa 2022 v Kataru duelem s Estonskem, kterému tamní vláda neudělila výjimku z karanténních opatření, aby se utkání mohlo, jak bylo naplánované, odehrát v hlavním městě Tallinnu. Cíl svěřenců trenéra Jaroslava Šilhavého se změnou dějiště samozřejmě nijak nemění, zvlášť když se bude taky hrát na liduprázdném stadionu. Tři body jsou povinným prvním krokem.

Zatímco na EURO jezdí reprezentace s železnou pravidelností a v červnu se o rok odloženého kontinentálního dostaveníčka zúčastní posedmé v řadě, na světové šampionáty má až na jednu výjimku přibouchnuté vstupní dveře. I do sousedního Německa na MS 2006 to byla dřina postoupit, povedlo se to až přes barážové bitvy s Norskem, třebaže šedovlasý mág Karel Brückner disponoval kvalitním, zkušeným a sehraným týmem, který měl v každé řadě výrazné individuality – v brance Petra Čecha, v obraně „Italy“ Marka Jankulovského s Tomášem Ujfalušim, hru tvořili ve středu hřiště Tomáš Rosický s navrátilcem Pavlem Nedvědem, kterým sekundovali Karel Poborský s Vladimírem Šmicerem, a v útoku se pak mohl spolehnout na obávaný úderný tandem Jan Koller-Milan Baroš.

Bez Česka se odehrála další tři mistrovství světa, na která je složitější postupový klíč než na „Evropu“ – v roce 2010 v Jihoafrické republice, kam se z naší hratelné skupiny nakonec premiérově probojovali Slováci a z baráže i Slovinci, v Brazílii 2014 i v Rusku 2018. Poslední kvalifikaci na „svět“ předcházela hektická výměna u trenérského kormidla, které po EURO 2016 ve Francii překvapivě opustil Pavel Vrba, a jeho nástupce Karla Jarolíma musel tehdejší svazový šéf Miroslav Pelta nejprve „vysvobodit“ z ligového angažmá v Mladé Boleslavi. Času na přípravu všeho druhu bylo v letní pauze minimum a dost možná to byl jeden z hlavních důvodů, proč národní tým do podzimní první fáze kvalifikace vstoupil dvěma bezbrankovými remízami doma se Severním Irskem i Ázerbajdžánem. Čtyřbodové manko s sebou pak táhl jako pověstnou těžkou kouli na noze, které se nedokázal zbavit, aby aspoň postoupil do baráže, neboť jasným favoritem i vítězem naší skupiny byli úřadující světoví šampioni Němci.

Jaroslav Šilhavý je u týmu přes dva roky, dokázal s ním postoupit na EURO 2020, tak do elitní skupiny Ligy národů. Nyní stojí asi před největší trenérskou výzvou – navázat postupem na svého někdejšího učitele Karla Brücknera, kterému před lety asistoval. Kvalifikační model na MS 2022 se kvůli nuceně posunutému termínovému kalendáři zhutnil do tří zápasů během šesti dnů, v nichž reprezentanty čekají ještě zápasy s jedničkou rankingu FIFA Belgičany v Edenu a potom bitva na Ostrovech v Cardiffu s Walesem, potencionálně největším sokem v boji o druhé místo a baráž. Je zde také ještě jeden plíživý soupeř COVID-19 a s ním spojené karantény, které pročesávají nominace podle aktuální epidemiologické situace v jednotlivých evropských zemích. Dotýkají se i Česka, takže optimistické růžové brýle ohledně vstupního bodového polštáře je třeba preventivně odložit. Výhra s Estonskem je jen odrazovým můstkem. Přidat k ní následně dvě remízy, to by byl velmi slibný březnový start!