Hložek povýšil do „áčka“!

Trenér české reprezentace Jaroslav Šilhavý na zářijové úvodní zápasy Ligy národů na Slovensku a se Skotskem poprvé povolal osmnáctiletého sparťana Adama Hložka. Do nominace se vrací jeho klubový spoluhráč a kapitán Bořek Dočkal, který za národní tým nehrál skoro dva roky. Ve výběru je zatím 21 jmen a kouč ještě plánuje dodatečně doplnit další dva hráče do ofenzivy.

Česká reprezentace kvůli koronavirové krizi letos ještě nenastoupila a naposledy se představila vloni v listopadu v závěru úspěšné kvalifikace, z níž postoupila na EURO 2020. Po propuknutí pandemie byly zrušeny březnové přípravné zápasy v USA s Mexikem a Hondurasem i červnový program včetně mistrovství Evropy, které bylo odloženo na příští léto. První letošní utkání odehraje český celek 4. září v Bratislavě, Skotsko bude hostit o tři dny později v Olomouci. Zápasy se kvůli koronaviru budou hrát bez diváků. Ve skupině Ligy národů mají reprezentanti ještě Izrael.

Hložek, kterému bylo před měsícem 18 let, patří navzdory útlému věku k oporám Sparty. Už prošel reprezentační jednadvacítkou a stabilní výkony mu nyní vynesly premiérovou pozvánku do národního A-týmu.
"Určit nominaci nebylo jednoduché. Do boje jde kostra týmu, která vybojovala tu kvalifikaci. Dlouho jsme se neviděli, těšíme se na to všichni. Nominace nedoznala tolika změn, skloňované jméno je možná Hložek. Jednoznačně si o to řekl svými výkony, a proto nominaci dostal," vysvětluje Jaroslav Šilhavý.

Dočkal naposledy hrál za reprezentaci předloni v listopadu. Poté zápolil s vleklým zraněním a v uplynulé jarní části se v dresu Sparty vrátil na trávníky. "Jsem rád, že se z toho Bořek vylízal, poměrně dlouho ho to trápilo. Když naskočil za Spartu, bylo vidět, že mužstvo získalo sebevědomí a začalo se jim dařit. Ukázal svou roli, kterou má i tady. Což dokázal i v prvních zápasech pod naším vedením v reprezentaci, třeba hned při prvním utkání předloni na Slovensku. Má velmi dobrou momentální formu, dokázal to i svou produktivitou v prvním kole v Brně. Je to pro nás důležitý hráč," říká reprezentační kouč o kapitánovi.

Ligu národů čeká druhý ročník. Soutěž nahrazuje přípravná utkání, reprezentacím dává dodatečnou šanci zabojovat o účast na velkých turnajích a je také důležitá pro rozdělení do košů při kvalifikačním losu. Český celek se stejně jako předloni představí v Lize B, která je druhou ze čtyř výkonnostních úrovní. Před dvěma lety ale hrál jen s dvěma soupeři místo současných tří. V prvním vydání se český tým rovněž utkal se Slovenskem, s nímž dvakrát vyhrál - nejprve venku v premiéře pod Šilhavým 2:1 a poté doma 1:0.

Nominace:
Brankáři:
 Tomáš Vaclík (Sevilla), Ondřej Kolář (Slavia), Jiří Pavlenka (Brémy).
Obránci: Jan Bořil (Slavia), Jakub Brabec (Plzeň), Vladimír Coufal (Slavia), Ondřej Čelůstka (Sparta), Pavel Kadeřábek (Hoffenheim), Tomáš Kalas (Bristol), Ondřej Kúdela (Slavia), Filip Novák (Fenerbahce).
Záložníci: Vladimír Darida (Hertha), Bořek Dočkal (Sparta), Jakub Jankto (Sampdoria), Lukáš Kalvach (Plzeň), Alex Král (Spartak Moskva), Lukáš Masopust (Slavia), Tomáš Souček (West Ham), Petr Ševčík (Slavia).
Útočníci: Patrik Schick (Lipsko), Adam Hložek (Sparta).