Fotbalový týden Víta Beneše: „Na Jablonec se už těším!“

Fotbalový týden Víta Beneše: „Na Jablonec se už těším!“

Po roce a půl se vrací do české nejvyšší soutěže, ale nikoliv zpátky do Jablonce, kde předtím odehrál sedm ligových sezon. Zkušený třicetiletý stoper VÍT BENEŠ bude oblékat dres olomoucké Sigmy, která si od něj slibuje, že vyztuží na podzim děravý střed její obrany, což by i jeden z důvodů, proč se Hanáci nepohybují v popředí tabulky jako vloni, ale nebezpečně balancují nad pásmem sestupu.

„V Maďarsku jsem měl podepsanou tříletou smlouvu s Vasasem, který ale v létě sestoupil z nejvyšší soutěže, takže jsem odešel na roční hostování do prvoligového Haladáse Szombathelyi. Nevím, co by se mnou bylo po skončení této sezony, protože Vasas, do kterého bych se vracel, po podzimu má na postupové příčky ztrátu sedmi nebo osmi bodů. Na konci minulého roku se ozvala Karviná, ale nebylo to z její strany nic konkrétního. V lednu se objevila nabídka z Olomouce, jejíž zájem prostřednictvím sportovního manažera pana Mináře byl dost intenzivní, protože pro jarní ligu především sháněla právě stopera. Jednání trvala zhruba týden, Haladás totiž musel souhlasit s předčasným ukončením hostování a teprve potom se mohlo o mém přestupu do Sigmy debatovat s vedení Vasase.

„POSTUPEM ČASU JSEM ZMĚNIL NÁZOR…“

Přišel jsem do něj v době, kdy přestavoval stadion, což byl možná také jeden z důvodů sestupu, že jsme nehráli v domácím prostředí, ale na hřišti největšího budapešťského rivala. V Maďarsku vláda hodně investuje do prvoligových stadionů a výchovy fotbalové mládeže. Největší návštěvy chodí na Ferencváros a Videoton, to přijde i deset tisíc diváků. Na domácí zápasy Vasase dorazily tři až čtyři tisícovky diváků, když se nám nedařilo a začali jsme hrát jen o záchranu, tak to ještě o tisíc kleslo. Po prvních měsících jsem si říkal, že úroveň zdejší ligy je o něco lepší než té české, ale postupem času jsem změnil názor, že u nás je vyšší kvalita.

„ZÁPISNÉMU A PÁSCE JSEM NEUTEKL!“

Tímhle transferem se moje nejistota, co se mnou v příští sezoně případně bude, vyřešila, i když jsem si při odchodu z Jablonce v létě 2017 myslel, že v zahraničí zůstanu déle než rok a půl. V Olomouci jsem podepsal smlouvu na dva roky s opcí a hned jsem se zapojil do zimní přípravy, protože jarní liga startuje už na začátku února. Už mám za sebou také tradiční zápisné s kapitánskou páskou proti Ružomberoku, třicítka na krku ani odkopané roky v lize mi žádnou výjimku v tomto směru nedaly…

„FORMU NA JARO LADÍME V TURECKU…“

Za herním vyladěním jsme odletěli v pátek do Turecka, ještě předtím jsme se stihli s manželkou přestěhovat. Zprávy o tom, že tam vydatně prší a tím pádem jsou travnatá hřiště hodně podmáčená, nás dost zaskočily. Snad se počasí umoudří a odehrajeme na slušných terénech všechna naplánovaná přípravná utkání se zahraničními soupeři, kteří jsou zde stejně jako my na soustředění. V neděli jsme porazili Zaglebie Lubin 2:1, odkopal jsem celý zápas. Vzhledem k tomu, že polská liga začíná ve stejném termínu jako naše, tak to byla vzhledem k rozehranosti srovnatelná konfrontace.

Česká liga letos začíná o něco dřív než obvykle a hned první utkání v olomouckém dresu bude pro mě hodně specifické, protože hostíme doma Jablonec! Za půldruhého roku, co jsem odtud pryč, se hráčský kádr dost omladil a změnil, přišli i někteří zahraniční fotbalisté, ale přesto je v něm pořád pár kluků, se kterými jsem kopával. Samozřejmě se na tenhle vstupní jarní duel těším a věřím, že v něm bude úspěšní. Jablonec měl loňský kalendářní rok velmi vydařený, jarním finišem si zajistil třetí místo a tím pádem i premiérovou účast v základní skupině Evropské ligy, ve které se prezentoval sympatickým otevřeným fotbalem proti všem soupeřům. A forma mu vydržela i v domácí lize.

„EVROPSKÁ LIGA NEMUSÍ BÝT UTOPIÍ!“

Sigma naopak na podzim nenavázala na loňskou sezonu, takže se aktuálně nachází na chvostu tabulky. Po těch pár dnech, co jsem v Olomouci, jsem přesvědčený, že mančaft má vyšší kvalitu, než jen hrát o záchranu. Věřím proto, že se brzy posuneme do klidného středu a pak by nám mohl pomoci i nový model nadstavby, v němž bychom zabojovali o účast v předkole Evropské ligy!“

VÍT BENEŠ

Narozen: 12. srpna 1988. Výška: 192 cm. Váha: 87 kg. Stav: ženatý, manželka Klára. Fotbalový post: obránce. Hráčská kariéra: SK Kladno (2006-2010), FK Jablonec (2010-2017), Vasas SC (Maďarsko, 2017-2018), Szombathelyi Haladás (Maďarsko, 2018-2019), Sigma Olomouc (2019-?). Největší úspěchy: vítěz Poháru České pošty (2013), vítěz Superpoháru FAČR (2013).