FOTBALOVÝ TÝDEN VÁCLAVA TICHÉHO : „Jak vypadá svět bez nás?“

„Je úplně něco jiného, když doprovázíte na evropském, světovém či jiném turnaji reprezentační tým své země, protože především musíte pokrýt čerstvé novinky kolem něj, bonusem pak je, když se vám podaří ulovit nějakého sólokapra nebo přijít s nějakou zajímavou novinkou. Jenže podobné zadání mají i ostatní kolegové z jiných českých médií, postupem let, hlavně v těch posledních také výrazně přitvrdila pravidla pracovní komunikace s hráči i trenéry.

Teď jsem se snad poprvé ocitl mimo tyto už zaběhlé mantinely, protože se český národní tým na světový šampionát neprobojoval, což bohužel není nic výjimečného, neboť už chyběl v Jihoafrické republice v roce 2014 a v Brazílii o čtyři roky později. Nutno ještě přidat i absenci Česka v roce 2002, kdy fotbalové mistrovství světa hostil poprvé asijský kontinent, kde ho společně uspořádaly Japonsko a Korejská republika. Do všech tří zámořských destinací to však bylo příliš daleko, ale Rusko je podstatně blíž, za dvě hodiny a něco přistanete z Prahy v Moskvě.

NOVODOBÉ STĚHOVÁNÍ NÁRODŮ

V pátek jsme si v letadle v Ruzyni připadali s kolegy Jardou a Zdeňkem tak trochu jako při novodobém stěhování národů. Na palubě jsme totiž byli zřejmě s jeho posádkou jedinými Čechy, protože zbytek osazenstva tvořili fotbaloví fanoušci ze všech koutů světa, kteří vyrazili podpořit svůj tým do Ruska. Nebylo těžké poznat, odkud se v Praze coby mezistanici pro závěrečný přímý let vzali – do dějiště šampionátu se vypravili Argentinci, Mexičané, Kolumbijci, Peruánci, Islanďané, ale také i příznivci Panamy, která prožívá letos poprvé horečku startu národního týmu na mistrovství světa.

OÁZA JMÉNEM ČESKÝ DŮM

I když je pořadatelských měst stejně jako hráčů jedenáct, ze zápasového programu jsme si vybrali jen ta dvě největší – Moskvu a Petrohrad, kam se přesouváme ve čtvrtek. Ubytovali jsme se v Českém domě, kde se pravidelně potkáváme i se zbývajícími novináři-krajany, akreditovanými na MS. Jeho výhodou je kromě polohy v centru metropole také další nabízený servis v podobě přeneseného národního jídelníčku a čepovaného plzeňského piva. V hlavním ruském městě hostí zápasy dva stadiony – zbrusu nový stánek Spartaku a generálně přestavěná aréna v Lužnikách s téměř osmdesátitisícovou kapacitou. K oběma jsou pochopitelně zavedeny i stanice metra, jinak by nebylo myslitelné takovou masu fanoušků v krátkém časovém úseku přepravit tam a hlavně zpátky bezprostředně po skončení utkání.

METRO ILUSTRUJE PROMĚNU

Moskevské metro, myslím, výstižně ilustruje, jakou grandiózní proměnou prochází v posledních letech celá obrovská aglomerace právě v souvislosti s pořadatelstvím mistrovství světa 2018. Přibyly další nově vybudované stanice v již beztak zahuštěné síti, jejíž spojovací páteří je vnitřní okruh. Po trasách jezdí dva druhy souprav, starší pomalu dosluhující jsou nahrazované moderními, které jsou výrazně odhlučněné, klimatizované a vybavené veškerými informačními technologiemi především pro zahraniční návštěvníky. Dokonce jsme při jedné z cest na stadion mohli sledovat ve voze metra právě probíhající utkání!

V MOSKVĚ JE ŽIVO 24 HODIN!

Očekává se, že na světový šampionát dorazí kolem milionu cizinců, kteří během své návštěvy Ruska pochopitelně nežijí jen návštěvou fotbalových zápasů. Proto je v ulicích živo nepřetržitě 24 hodin, přeje tomu i současné slunečné počasí, takže v Moskvě atakují teploty dokonce tropickou třicítku! Ve volném čase korzují fanoušci ulicemi metropole, prohlížejí si její nejznámější památky. V pondělí, kdy se žádné utkání v hlavním městě nehrálo, bylo Rudé náměstí a jeho blízké okolí nabité k prasknutí, byť každý musí nejprve projít kontrolou bezpečnostními rámy. To samé platilo i o legendárním obchodním domě GUM, který se nachází v sousedství nebo o zdejších monumentálních chrámech.

FOTBAL LIDI SPOJUJE

Mísení a stěhování fotbalových národů ze všech kontinentů je vidět na každém kroku, samozřejmě pod bedlivým dohledem bezpečnostních kamer a složek, což v dnešním velmi polarizovaném světě bohužel ani jinak nejde… Nejpopulárnější sport ale znovu dokazuje, jakým je obrovským fenoménem, který naprosto přirozeně stírá náboženské, ideologické či jiné rozdíly, protože všechny lidi spojuje FOTBAL! Jen bych si moc přál, aby tato báječná a srdečná atmosféra těchto úvodních dnů vydržela bez jakýchkoliv rušivých „šumů“ až do pomyslného závěrečného hvizdu mistrovství světa 2018…“