Fotbalový týden Patrizia Stronatiho: „Posledních pět minut bylo nekonečných!“

Fotbalový týden Patrizia Stronatiho: „Posledních pět minut bylo nekonečných!“

Až jako úplně poslední naskočil stoper ostravského Baníku PATRIZIO STRONATI do českého národního týmu před venkovním klíčovým dvojzápasem Ligy národů na Slovensku a na Ukrajině, když ve středu nahradil zdravotně indisponovaného Lukáše Hejdu, který na rozdíl od něj zamířil zpátky domů. Pro nedávného stabilního člena juniorských reprezentačních výběrů to byla první pozvánka do „áčka“.

„Myslím si, že mi k tomu výrazně pomohlo, že se nám s Baníkem v podzimní lize daří a že se pohybujeme na špici tabulky s největšími favority na titul. Strašně moc si nominace vážím a udělám maximum, aby nebyla jediná. Na sraz do Prahy jsem vyrazil v noci autem, takže jsem to po dálnici D1 zvládl v pohodě a bez komplikací. Ve čtvrtek jsme pak už letěli k utkání na Slovensko.

„VÝHRU NAD SLOVÁKY MUSÍME POTVRDIT…“

Snad každý fotbalista mnohem radši zápas hraje, než ho jen sleduje z lavičky náhradníků. Žili jsme s kluky na trávníku, ale těch posledních pět minut v Trnavě bylo nekonečně dlouhých! A teprve po závěrečném hvizdu rozhodčího mohla vypuknout naše obrovská radost a euforie. Výhra nad Slováky nás vrátila zpátky do hry o postup ze skupiny Ligy národů, všichni věříme, že je to začátek nové éry, kterou ale musíme potvrdit v dalších zápasech – už v úterý večer v Charkově s Ukrajinci. Nemůžu samozřejmě porovnávat, jaká byla atmosféra uvnitř mančaftu dřív, protože jsem v nároďáku poprvé, ale nyní je fakt skvělá. Není rozdílu, jestli je v něm někdo už pár let, nebo úplně poprvé jako já.

„KRMELEC SKVĚLE USTÁL SOUBOJ SE STOPERY!“

Na zápas se Slováky přijely dvě skupiny mých známých a přátel, s prvními jsem se potkal hned po utkání ještě na stadionu, s druhými jsem pak prohodil pár slov na hotelu, ve kterém jsme bydleli. Když mám za sebou odehraný zápas, tak dlouho nemůžu usnout, tentokrát jsem s tím neměl problém. V Praze jsem byl na pokoji sám, v Trnavě jsem měl spolubydlícího – Michaela Krmenčíka, se kterým se známe z jeho někdejšího hostování v Baníku. Jeho vedoucí gól byl velmi důležitý, naběhl si na skvělou kolmou přihrávku Bořka Dočkala a potom perfektně ustál souboj s oběma slovenskými stopery. Díky tomu měl čas na klid přesné zakončení, navíc domácí brankář Dúbravka zůstal stát na půli cesty. Při vítězné hlavičce Patrika Schicka, který vystřídal právě „Krmelce“, byl také bez šance úspěšně zasáhnout. Znovu mu moc nepomohli obránci před ním, protože si zezadu nabíhajícího „Schickyho“ všimli až pozdě a už se na něj včas nenavázali.

„REMÍZU JSME BRALI JAKO PORÁŽKU…“

Z Charkova se vrátíme do Prahy v noci z úterý na středu. Hned sednu do auta a pojedu do Ostravy. S Baníkem máme trénink až odpoledne, tak bych ho rád stihl. Uvidíme, jestli trenér bude stejného názoru. Kluci totiž začali přípravu na sobotní malé derby s Karvinou už v úterý. Mohlo by na něj přijít tak deset až dvanáct tisíc diváků. Náš cíl je jasný – získat další tři body a potvrdit tak, že naše výkony a výsledky v lize nejsou náhodné.  Máme co napravovat z minulého kola, v němž jsme hloupě přišli v Mladé Boleslavi o vítězství v poslední minutě nastaveného času po závěrečné standardní situaci domácích, kteří navíc dohrávali v deseti bez vyloučeného Marka Matějovského. Proto pro nás byla remíza 2:2 spíš jako porážka…

„ANGAŽMÁ V AUSTRII VÍDEŇ NELITUJI!“

Jsem rád, že jsem se v létě do Baníku vrátil, ale zároveň nelituji předchozího angažmá v Austrii Vídeň. Přišla nabídka, která se nedala odmítnout. Byl to v mé kariéře krok správným směrem, i když jsem herně přišel o rok fotbalu. Poznal jsem ale, jak funguje špičkový zahraniční klub, jak se žije v evropském velkoměstě, jako je Vídeň, našel jsem si zde i dost nových přátel. A také na Ostravsko jsem to neměl nijak daleko. Když jsme dostali volno na půldruhého dne nebo dokonce na dva, tak jsem sedl do auta, a už za tři hodiny jsem byl po dálnici doma!“

PATRIZIO STRONATI

Narozen: 17. listopadu 1994. Výška: 190 cm. Váha: 86 kg. Stav: svobodný. Fotbalový post: stoper. Hráčská kariéra: Baník Ostrava (2013 – 2015), Austria Vídeň (Rakousko, 2015 – 2016), Mladá Boleslav (2017), Austria Vídeň (Rakousko, 2018), Baník Ostrava (2018 - ?). Největší úspěchy: účast na EURO hráčů do 21 let (Polsko 2017), nominace do reprezentačního „áčka“ (2018).