Fotbalový týden Ondřeje Zahustela: „Reprezentační premiéra pro mě byla neskutečným zážitkem!“

Fotbalový týden Ondřeje Zahustela: „Reprezentační premiéra pro mě byla neskutečným zážitkem!“

Do ligy naskočil už v osmnácti, jenže při šestém startu v dresu Mladé Boleslavi si přetrhl zkřížený vaz v koleni. Léčba zabrala víc než rok. Dvanáct měsíců nato utrpěl stejné zranění na druhé noze. Následovala podobně dlouhá pauza. Nad Ondřejem Zahustelem se vznášel černý scénář, že těžká zranění jeden z největších talentů českého fotbalu posledních let zničí.

Boleslavský záložník se však s nepřízní osudu úspěšně popral. Na podzim chytil skvělou formu, válí v Mladé Boleslavi, nedávno mu přistála premiérová pozvánka do reprezentace. A hned v prvním utkání za národní tým zaznamenal gól, když se trefil do sítě Srbska.

„REPREZENTACI JSEM SI UŽÍVAL, JAKO BYCH V NÍ BYL NAPOSLEDY“

„Reprezentační premiéra proti Srbsku pro mě byla neskutečným zážitkem. A vzhledem k tomu, čím vším jsem si prošel, zároveň i pohádkou. Mám obě kolena operovaná, zmeškal jsem přes dva roky. Teď se snad všechno obrací k lepšímu, asi se mi vrací práce a píle. Zápasy proti Srbsku a následně v Polsku jsem si užíval tak, jako bych byl v reprezentaci naposledy.

„GÓL BYL VELKOU TŘEŠNIČKOU NA DORTU“

Hned v prvním zápase v nároďáku jsem dal gól, Jarda Plašil mi poslal krásný centr, já jen nastavil hlavu. Branka pro mě byla velkou třešničkou na dortu. O čtyři dny později v Polsku jsem ale nastoupil od začátku a nebyl to ode mě nejlepší výkon. Nehledám výmluvy, vím, že to mělo být lepší. Byla tam nervozita, byť jsem si ji nechtěl připouštět. Před tolika lidmi jsem nikdy nehrál.

„PŘEŠALTOVAT Z NÁROĎÁKU NA LIGU NENÍ JEDNODUCHÉ!“

Náš trenér Jarolím říká, že po reprezentačních srazech údernost týmu není taková jako obvykle. Je pravda, že když byl Jirka Skalák s národním týmem v Nizozemsku nebo Aleš Čermák s jedenadvacítkou, a po jejich návratu jsme hráli na Dukle, nebylo to ono. Teď jsem se do toho zapojil i já. V sobotu v Plzni jsem poznal, že přešaltovat z nároďáku na ligu opravdu není jednoduché.

„V REMÍZOVÉM ZÁPASE STAČILA VIKTORCE JEDNA ŠANCE“

„V Plzni jsme těsně prohráli, já osobně si sypu popel na hlavu. Dopředu jsem měl předvést víc, stejně i celý tým. Myslím však, že to byl remízový zápas. Pustili jsme Plzeň do jedné šance, my jsme měli příležitost větší. V první půli nedal zblízka Honza Chramosta. Na hřišti jsem si říkal, jak to mohl nedat, ale když jsem to pak viděl v televizi, Honza de facto neudělal nic špatně. Nemůžeme mu nic vyčítat. Ale je škoda, že gól nedal. Pokud bychom vedli my, troufnu si říct, že bychom možná vyhráli.

„DO PLZNĚ JSME NEPŘIJELI HRÁT HURÁ FOTBAL“

Oba týmy vzaly zápas takticky. Do Plzně jsme nepřijeli hrát hurá fotbal, spoléhali jsme na rychlé brejky. Trenér Viktorky pan Krejčí říkal, že jsme domácí zaskočili defenzivní hrou. Chtěli jsme zkrátka vycházet z obranného bloku a trestat je z protiútoků. Pro diváky to asi nebyla kdovíjaká podívaná, od nás jsou zvyklí na něco jiného. Ale šlo o hodně, navíc v Plzni, museli jsme tomu uzpůsobit hru.

„BOLESLAVI CHYBÍ ZÁPASY V EVROPSKÝCH POHÁRECH“

V lize se nám celkově daří, bohužel se všemi týmy nahoře jsme prohráli. Myslím, že jedním z hlavních důvodů je, že nám chybí zkušenosti z evropských pohárů. Plzeň si prošla Ligou mistrů, Evropskou ligou, Sparta hraje pravidelně Evropskou ligu, Liberec letos také. Tyto velké zápasy nám chybí. Zažil jsem to nyní v Polsku - rychlost, bojovnost jsou o level výš.

„CHCEME DO POHÁRŮ, TITUL BY BYL HODNĚ VELKÝ BONUS!“

V médiích nás pasují na jednoho z kandidátů na titul. Naším hlavním cílem jsou evropské poháry, moc tam chceme. Titul by byl hodně velký bonus. Cítíme se mentálně silní. V áčku Boleslavi jsem šest let, za tu dobu jsem nepoznal lepší partu než současnou. Bitva o titul je stále otevřená. I kdybychom ho nezískali, můžeme mistrovskými kartami pořádně zamíchat.

„ŽÁDNÉ CÍLE SI NEDÁVÁM. U MĚ JE TO VŠECHNO O ZDRAVÍ“

Tato sezóna je pro mě zatím perfektní. Ani ne v polovině soutěže mám na kontě šest gólů, už teď mám vyrovnané svoje maximum. Čím víc branek dám, tím samozřejmě budu radši, ovšem žádné cíle si nedávám. Mám jinou prioritu, u mě je to všechno o zdraví.“

 

VIZITKA

ONDŘEJ ZAHUSTEL

Narozen: 18. června 1991

Výška: 187 cm

Váha: 77 kg

Stav: svobodný

Fotbalový post: záložník

Hráčská kariéra: Mladá Boleslav (1999-?)

Česká liga: 89 zápasů / 18 gólů

Reprezentace: 2 zápasy /1 gól

Největší úspěchy: účastník předkola Evropské ligy (2015), finalista Českého poháru (2013)