Fotbalový týden Marka Bakoše: „Real a AS Řím? Dopřeji to mladším!“

Fotbalový týden Marka Bakoše: „Real a AS Řím? Dopřeji to mladším!“

Po devíti letech zamával Česku a vrátil se domů. Slovenský střelec MAREK BAKOŠ se v mistrovské Trnavě snaží navázat na slávu, kterou si vydobyl v plzeňské Viktorii. Chvíle euforie ale zatím střídají momenty zklamání. Jako po víkendové porážce v ligovém šlágru se Slovanem...

„MUSÍME PRACOVAT, ŠTĚSTÍ PŘIJDE“

„Dalo by se říci, že ten zápas byl jako přes kopírák s těmi minulými třemi čtyřmi ligovými. Dokázali jsme se soupeřem držet krok, vše směřovalo k tomu, že ho porazíme a nakonec nemáme nic. Je to věc, která se nám opakuje, a musíme to zvládnout lépe. Musíme ještě více pracovat a ono se to otočí pro nás. Neřekl bych, že problémem je euforie z pohárové Evropy a na „obyčejné“ ligové zápasy se nedokážeme vyhecovat. Pokud by to tak bylo, soupeři nás převálcují a dostaneme 0:3, což ale není náš případ. Nechci se vymlouvat na smůlu, protože ta jako štěstí k fotbalu patří. Ale hlavně štěstí přeje připraveným.

„SLOVENSKÁ LIGA NENÍ ŠPATNÁ“

V létě jsem se vrátil po devíti letech na Slovensko a tamní liga víceméně splnila moje očekávání. Hodně věcí se změnilo, je tu snaha lidí zlepšovat fotbal, infrastrukturu. Samozřejmě velké plus pro mě i pro slovenský fotbal je Evropská liga, kterou si lidé v Trnavě zaslouží – hlavně trnavští fanoušci, kteří jsou jednoznačně nejlepší na Slovensku. V Česku se hodně lidí dívá na slovenskou ligu přes prsty, že je druhořadá. Každá soutěž se ale hodnotí podle účasti týmů v pohárové Evropě, a to se na Slovensku zlepšuje každým rokem. Kluby už se dostávají do závěrečných fází boje o evropskou soutěž. To ukazuje, že liga není až tak špatná, jak ji vnímají média a fanoušci.

„EVROPSKÁ LIGA JE NÁPLASTÍ“

V Trnavě jsme dokonce bojovali o Ligu mistrů a byli krůček od play off. V odvetě 3. předkola s Crvenou Zvezdou Bělehrad jsme prohráli až v prodloužení, já měl v 82. minutě velkou šanci rozhodnout. Škoda, pak už by to bylo velmi zajímavé... Ale náplastí bylo, že se nám pak podařilo postoupit do základní skupiny Evropské ligy. Tu jsme zahájili domácí výhrou s Anderlechtem a potvrdili si, že i v takové společnosti jsme schopni hrát důstojnou roli. Je to zvláštní situace – zatímco liga nám utíká, v Evropě jedeme na pozitivní vlně. Uvidíme, co se z toho v prosinci vyvrbí.

„VIKTORKO, V ZIMĚ JSEM ZPĚT!“

Samozřejmě pořád bedlivě sleduji plzeňskou Viktorku a vím, že odchodem jsem přišel o Ligu mistrů a zápasy se soupeři jako Real a AS Řím. Já nad tím dlouho přemýšlel a rozhodl se, že strávím půl roku v Trnavě. A nebudu zpětně hodnotit, jestli to bylo dobře nebo špatně. Ne že bych si nechtěl zahrát proti takovým gigantům, ale řekněme to tak: já už si to dvakrát zkusil, tak to dopřeji i mladším. (smích) Každopádně teď je to nastavené tak, že bych se v zimě do Plzně vrátil a uvidíme, co bude potom. Ve fotbale nikdy nevíte, co se stane za týden. Třeba budu hrát na jaře za Viktorku v evropských pohárech.“

MAREK BAKOŠ

Narozen: 15. dubna 1983. Výška: 184 cm. Váha: 76 kg. Fotbalový post: útočník. Hráčská kariéra: MFK Nová Baňa (1990–1998), FC Nitra (1998–2003), FK Matador Púchov (2003–2005), FK Šinnik Jaroslavl (2006–2007), MFK Ružomberok (2007–2009), FC Viktoria Plzeň (2009–2015), FC Slovan Liberec (2015–2016), FC Viktoria Plzeň (2016–2018), FC Spartak Trnava (2018–?). Česká liga: 207 zápasů / 67 gólů. Reprezentace: 14 zápasů / 0 gólů. Největší úspěchy: 4x mistr Česka, 2x vítěz Českého poháru, 1x vítěz Českého superpoháru.