Fotbalový týden Kamila Vacka: „„V Bohemce hraju i o budoucnost!“

Fotbalový týden Kamila Vacka: „„V Bohemce hraju i o budoucnost!“

Po čtyřech letech se vrátil do české ligy. Zkušený záložník Kamil Vacek se stal největší zimní posilou Bohemians 1905, kam přišel na půlroční hostování z dánského Odense. Bývalý sparťan, který několikrát nakoukl do reprezentačního áčka, pomohl o víkendu klokanům k důležité výhře ve Zlíně (2:0). Šlo o první triumf Pražanů od loňského října.

„VĚŘÍM, ŽE NÁM VÝHRA DODÁ KLID“

„Jsem moc rád, že jsme ve Zlíně uspěli. Před zápasem bylo cítit, že Bohemka dlouho nevyhrála, kluci z té bilance byli už nervózní. Tím, že jsem přišel v zimě, ty pocity ve mně nebyly až tak velké. Věřím, že nám vítězství dodá klid a kvalitu do dalších zápasů. V tom dalším nastoupíme proti vedoucí Slavii. Jak se nyní prezentovala v Evropské lize v Genku, zaslouží obdiv. Dlouho jsem neviděl český tým, aby podal tak kvalitní výkon. Čeká nás nesmírně těžké utkání, máme ke Slavii respekt. Ale máme tým na to, abychom dokázali potrápit kohokoli.

„KVALITA LIGY JDE NAHORU“

Poslední čtyři roky jsem strávil v zahraničí. Lidé se mě ptají, jestli se české liga změnila. Víte, my Češi jsme takoví, že máme tendenci všechno hanit. Když to člověk ze zahraničí pozoruje, slyší, jak liga je špatná a tohle a tamto taky. Objektivně je třeba říct, že Slavia přijede do Genku, který jasně vede jednu z lepších evropských lig, a dá mu čtyři góly. Plzeň zase postoupila ze třetího místa skupiny Ligy mistrů. Česká liga není tak špatná, jak si spousta lidí myslí. Jen nám chybí, abychom se víc prosadili s reprezentací. Soutěž si našla svoji cestu, díky Slavii, Spartě a Plzni do ní přišlo obrovské množství peněz. Kluci z těchto klubů chodí do těch menších na hostování, kvalita ligy jde nahoru.

„ATMOSFÉRA V BOHEMCE JE ZDRAVÁ“

Bohemka je nejmenší klub, ve kterém jsem byl. Prostředí je ale velmi dobré, na každém kroku cítím, že atmosféra kolem klubu je zdravá. Co člověk potřebuje k fotbalu, je všude stejné. Hřiště, míč, kopačky. Podmínky jsou sice trochu skromnější, ale kdybych nechtěl, v Bohemce nejsem. Vybral jsem si ji, věřím, že mi ten půlrok pomůže. Od prvního dne cítím, že klub je správně nastartovaný. Co jsem pochopil, majitel pan Jakubovič udělal velké penzum práce, co se týká finanční stránky klubu i tréninkového zázemí. Pokud Bohemka zůstane v současných kolejích, může být v brzké budoucnosti jedním z lepších klubů.

„V ODENSE JSEM NEDOSTAL ŠANCI“

Jsem rád, že mi Odense hostování umožnilo. Do Dánska jsem kvůli různým okolnostem v předchozím angažmá ve Vratislavi přišel až po osmém kole. Věřil jsem, že šanci dostanu. Cítil jsem se super, ale nedostal jsem absolutně žádný prostor. Dodnes nevím, proč. Bylo těžké to zkousnout, cítil jsem, že jsem si šanci zasloužil. Už jen díky tomu, co jsem za rezervu. Trenér byl zřejmě pod velkým tlakem, když jsem přicházel, mužstvo bylo dole. Sportovní ředitel Odense mi to ale nyní vrátil. Umožnil odejít na hostování, což v Dánsku není moc běžné. Navíc pro klub to po finanční stránce nebylo tolik výhodné.

„NA PLÁNY, CO V LÉTĚ, JE BRZO“

V Dánsku mám smlouvu ještě na další sezonu. Musím říct, že poslední období bylo pro moji rodinu náročné. Shodou několika okolností se přihodilo, že jsem měnil působiště až příliš často. Jenže abych po třech zápasech v Bohemce plánoval, co bude v létě dál, je poměrně brzo. Každopádně budu muset najít permanentní řešení. Vstřícný krok Odense si vysvětluji tak, že mi poskytli možnost herní praxe, abych si v létě snáz našel nové angažmá. Pravda je tedy taková, že v Bohemce si také hraju o svoji budoucnost.“

KAMIL VACEK

Narozen: 18. května 1987. Výška: 184 cm. Váha: 76 kg. Stav: ženatý, manželka Monika, syn Mateo (2). Fotbalový post: záložník. Hráčská kariéra: Sokol Dolní Dobrouč (1993-1998), FC Rychnov n. Kn. (1998-1999), Sigma Olomouc (1999-2005), Arminia Bielefeld (Německo, 2006-2007), Sparta Praha (2007-2011), AC Chievo (Itálie, 2011-2013), Sparta Praha (2013-2015), FK Mladá Boleslav (2015), Piast Gliwice (Polsko, 2015-2016), Maccabi Haifa (Izrael, 2016-2017), Slask Wroclaw (Polsko, 2017-2018), Odense BK (Dánsko, 2018-2019), Bohemians 1905 (2019-?). Reprezentace: 9 zápasů / žádný gól. Největší úspěchy: bronz z mistrovství Evropy hráčů do 19 let (Polsko 2006), český mistr (2010, 2014), vítěz Poháru ČMFS/FAČR (2008, 2014), polský vicemistr (2016).