Fotbalový týden Josefa Hušbauera: „Promarněný rok na lavičce bohatě stačil…“

Na sklonku loňského roku se zařadil do minoritní skupiny fotbalistů, kteří během své kariéry oblékli dresy obou pražských „S“. Sparťanský odchovanec JOSEF HUŠBAUER se však po letním návratu z nepovedeného půlročního hostování v italském Cagliari, kde většinu jarní sezony strávil na lavičce náhradníků nebo na tribuně, zpátky v základní letenské sestavě nezabydlel. A když mu klubové vedení naznačilo, že mu v zimním přestupním termínu nebude bránit v odchodu, domluvil se pětadvacetiletý středopolař s reprezentačními zkušenostmi na angažmá u největšího rivala v Edenu.

„První náznaky, že se nevejdu do základní jedenáctky Sparty, přišly už týden před startem nové sezony. Celou letní přípravu jsem, myslím, zvládl v pohodě, proto mě to docela od trenéra Ščasného zaskočilo, že začnu mezi náhradníky. Pár herních šancí jsem dostal, ale nebylo to nic dlouhodobého, většinou jsem jen zaskakoval za zraněné nebo vykartované kluky, dost často jsem také neodehrál celé zápasy a byl vystřídaný. Hlavně mě to mrzelo v derby se Slavií v Edenu, kdy jsem šel dolů už o přestávce. To byl ještě silnější signál, že moje pozice v mančaftu není příliš pevná… A debata s vedením i koučem o moji další fotbalové budoucnosti v klubu na sklonku podzimu to také potvrdila.

„DO VÁNOC JSEM CHTĚL MÍT UŽ JASNO!“

V pětadvaceti letech jsem nechtěl riskovat, že po roce, kdy jsem toho prakticky moc neodehrál, můžu pauzírovat ještě delší dobu. Probíral jsem to hlavně s rodinou a s manažerem Ondrou Chovancem, dali jsme si termín, abych měl jasno do Vánoc. Objevilo se pár nabídek z české ligy i ze zahraničí, kam se mně po té italské zkušenosti jít nechtělo. Nejzajímavější přišla ze Slavie, která o mě taky hodně stála. Preferoval jsem také klubové ambice pod novými majiteli zase bojovat co nejdřív o špici tabulky a evropské poháry, samozřejmě jsem bral i v potaz, že se pro mě také na dosavadním dojíždění do Prahy nic zásadního nezmění. Vzal jsem si jen týden na rozmyšlenou, věděl jsem, že mi tenhle krok sparťanští příznivci asi neodpustí. Ale na druhou stranu věřím, že mě ti slávističtí vezmou co nejdřív za svého, když se mi bude herně i gólově dařit a budu hlavně pro tým prospěšný.

„JARDU JÁGRA JSME V NEW YORKU NEVIDĚLI…“

Potom už dolaďovaly detaily mého přestupu a smlouvy do června 2019 oba kluby s mým manažerem. Když se definitivně dohodli, tak jsem byl se starším bráchou Honzou zrovna v New Yorku na týdenní dovolené. Chtěli jsme vidět naživo v NHL Jardu Jágra, kterého oba už odmalička ohromně obdivujeme a jsme dodnes jeho velkým fanoušky. Florida totiž hrála v tu dobu v New Yorku s Islanders, jenže Jarda byl zrovna zraněný nebo nemocný, takže nenastoupil… Ale i tak to byl ohromný zážitek stejně jako profesionální basketbal v NBA, na který jsme také vyrazili.

„TRÉNINKOVÝ PLÁN JSEM MĚL UŽ OD SLAVIE!“

O zimní dovolené jsem zvyklý chodit si zaběhat, často jdeme i s bráchou u nás v Hradišťku a v okolí. Tréninkový plán jsem dostal už od kondičního kouče Slavie, takže od 21. prosince jsem jel už podle něj až do lednového začátku přípravy. První dva týdny bývají vždycky perné, ten první jsme strávili v Edenu, v pondělí jsme odjeli do Nymburka, kde nás čekají ještě tvrdší dávky. Není to ale pro mě nic nového. Máme za sebou i úvodní přípravné zápasy v Edenu, na které dorazilo hodně zvědavých fanoušků. Nebylo to samozřejmě herně nijak vyladěné, to přijde až při soustředění ve Španělsku. Proti Vlašimi jsem vstřelil i svůj gól ve slávistickém dresu. Byl z penalty, na kterou se nikdo ze spoluhráčů nehrnul, a protože jsem je vždycky kopával, tak jsem si balon vzal a proměnil ji.

„JARO BY MĚLO BÝT ODRAZOVÝM MŮSTKEM…“

S trenérem Uhrinem jsme se ještě nebavili, kam se mnou počítá. Bude k tomu, myslím, dostatek času právě při španělském soustředění, kde nás také čekají hlavní zápasové prověrky před ligovým jarem, které letos začíná kvůli červnovému mistrovství Evropy dříve než obvykle. Náš společný cíl je jasný - vrátit Slavii zpátky do pohárové Evropy. I když přišlo nyní dost nových hráčů, všichni jsou kvalitní, což je hlavní předpoklad, aby nám to na trávníku týmově klapalo. První půlrok, kdy se budeme postupně sehrávat, by měl být odrazovým můstkem do příští sezony, abychom mohli pomýšlet ještě na vyšší příčky v ligové tabulce!

„REPREZENTACI JAKO BONUS TEĎ NEŘEŠÍM!“

Pro mě je ze všeho nejdůležitější, abych na jaře pravidelně nastupoval. I proto nijak neřeším reprezentaci, která pro mě vždycky byla bonusem. Když ale bude stabilně ve Slavii kopat a přidám k tomu i nějaké ligové branky jako v minulých sezonách, tak bych se třeba mohl do nároďáku vrátit. Ale abych to stihl ještě do letošního EURO ve Francii, to by snad musel dát na jaře deset gólů!“

 

VIZITKA

JOSEF HUŠBAUER

Narozen: 16. března 1990

Výška: 182 cm

Váha: 73 kg

Stav: ženatý, manželka Petra, syn Josef (1,5)

Fotbalový post: záložník

Hráčská kariéra: Sparta Praha (1996-2007), Vysočina Jihlava (2007-2008), Viktoria Žižkov (2008-2009), 1.FK Příbram (2009-2010), Baník Ostrava (2010-2011), Sparta Praha (2011-2015), Cagliari Calcio (Itálie, 2015), Sparta Praha (2015), Slavia Praha (2015-?)

Reprezentace: 9 zápasů / 1 gól

Největší úspěchy: mistr české ligy (2014), vítěz Poháru FAČR (2014), vítěz Superpoháru FAČR (2014), postup do play-off Evropské ligy (2012, 2015), nejlepší střelec Gambrinus ligy (2014)