Fotbalový týden Jaroslava Drobného: „Fortuna mě oslovila v Africe!“

Fotbalový týden Jaroslava Drobného: „Fortuna mě oslovila v Africe!“

Už to pomalu vypadalo, že bývalý reprezentační gólman JAROSLAV DROBNÝ postupně odejde do brankářského důchodu, neboť jeho krajan a nový parťák mezi brémskými tyčemi Jiří Pavlenka se po předloňském příchodu z pražské Slavie stal brzy jasnou jedničkou Werderu. O sedmnáct let starší „Drobas“ se ujal role mentora všeho druhu, ale nyní je všechno jinak. V lednovém přestupovém okně kývl na nabídku bundesligového nováčka z Düssedorfu, kterému chce aktivně pomoci k záchraně!

„Přes Vánoce jsme byli s rodinou v Česku a už 2. ledna jsme odlétali s Brémami na dvanáctidenní soustředění do jižní Afriky. V jeho závěru mi nejdřív zavolal zraněný brankář Rafa Wolf, jestli bych neměl zájem jít chytat do Düsseldorfu. Pak se na stejné téma ozvali zástupci Fortuny. Vzal jsem si den na rozmyšlenou, důležitou roli hrál i trenér Funkel, se kterým jsme společně před lety působili v Hertě Berlín a mám mu co vracet. Ve Werderu jsem měl smlouvu do konce sezony a jeho šéfové nechali rozhodnutí jen na mě: jestli budu v klubu dál pokračovat, nebo odejdu na půlroční hostování do Düsseldorfu. Zvolil jsem nakonec druhou variantu, protože ve Fortuně mám, myslím, reálnější šanci dostat se do branky, a ještě nějaký bundesligový nebo pohárový zápas na stará kolena odchytat.

„PAVLAS“ MÁ NAKROČENO JEŠTĚ VÝŠ!“

Ve Werderu „Pavlas“ (Jiří Pavlenka), pokud bude zdravý, nikoho mezi tyče nepustí. Je velkou oporou týmu a má podle mého názoru v budoucnu nakročeno i k angažmá ve špičkovém klubu bundesligy nebo Premier League. Už mě nyní nepotřebuje, jako když do Brém ze Slavie přišel, musel jsem mu tady ukázat všechno možné, aby se co nejrychleji zabydlel. Taky se rozmluvil, a dokonce i jeho známí se diví, jak se v tomhle směru změnil, že prý není často k zastavení, když se rozpovídá! V týdnu jsme se připravovali na trénincích společně, ale s klubovým vedením jsem se dohodl, že za této situace bude lepší, když k zápasům budou cestovat místo mě mladší gólmani, aby sbírali zkušenosti.

„PO SEZONĚ MĚ ČEKÁ DILEMA: CO DÁL?“

Také rodina to nechala na mě, jak se rozhodnu. Jedná se jen o čtyři měsíce, po tuhle dobu budu v Düsseldorfu bydlet na hotelu, protože do Hamburku, kde s manželkou a dětmi žijeme, to je 400 kilometrů, což jsou zhruba tři hodiny jízdy autem. Z Brém to byla méně než polovina, takže jsem mohl i pendlovat mezi oběma městy. Na konci sezony mě čeká další fotbalové dilema – co dál? Budu i s blížící se čtyřicítkou na krku pokračovat v brankářské kariéře zpátky v Brémách nebo případně v Düsseldorfu, pokud se nám podaří udržet se v bundeslize? Nebo se začnu už naplno věnovat trenérské práci okolo brankářů ve Werderu, na který nedám dopustit, neboť jsou v něm korektní lidé. Nějaké náznaky zájmu mám dokonce i z Hamburku…

„LEPŠÍHO KOUČE JSEM NEPOTKAL…“

Jsem moc rád, že mi v obou klubech umožnili, abych se podílel na trénincích brankářů a nejdřív si jejich náplň, kterou jsme dávali společně dohromady, vyzkoušel sám na sobě… Připadá mi to ideální model, jak propojit představy trenérů s konkrétní brankářskou praxí, kterou mám za svoji dlouhou kariéru. Během ní jsem nepotkal lepšího kouče, než je Florian Kohlfeldt! Je o tři roky mladší než já, ale má jasnou vizi, jaký chce hrát fotbal, a hlavně dokáže ji trpělivě vysvětlit mladým i starším hráčům, aby to pochopili. Samozřejmě to nejde bez pravidelného nácviku při trénincích, ale už to nese svoje ovoce. I když jsou výsledky prioritní, na ofenzivní herní projev Werderu se nechá koukat, a i fanoušky předváděná hra těší. Od brankářů vyžaduje, aby při týmovém presinku také oni byli vysoko, k čemuž je potřeba i jejich kvalitní hra nohama.

„VYHRÁNO SE ZÁCHRANOU ZDALEKA NEMÁME!“

Düsseldorf jako nováčka v průběhu podzimu kde kdo odepisoval, že po roce pomaže z bundesligy zpátky dolů do té druhé. Jenže Fortuna na konci starého roku a na začátku nového vyhrála čtyři zápasy za sebou, což ji odlepilo od dna tabulky, ale zdaleka ještě vyhráno nemáme, byť je tam několikabodový odstup. Vstup do jarních odvet už tak stoprocentní nebyl, vítězství 2:1 v Augsburgu, čtyřbrankový nářez doma s Lipskem a v sobotu remíza 1:1 v Hoffenheimu, kde jsme mohli klidně i vyhrát. Při rozcvičce jsem se pozdravil a prohodil pár slov s Pavlem Kadeřábkem. Dal jsem řeč i s Grillitschem a Belfoldilem, kteří ještě nedávno seděli se mnou v kabině Werderu. Ale po zápase jsem už s žádným z nich nemluvil, domácí byli zklamaní, protože po loňském třetím místě a účasti v Lize mistrů mají opět vysoké ambice, nerozhodný výsledek jim do jejich plánů moc nezapadal…

„ŽE BYCH CHYTAL V POHÁRU NA SCHALKE?“

Máme teď dost nabitý program. Ve středu večer hrajeme v Gelsenkirchenu osmifinále Německého poháru se Schalke, které je spolu s kolínskými „Kozly“ největším rivalem Fortuny. A něco mi říká, že bych u toho mohl být v brance, ale to samozřejmě záleží na trenéru Funkelovi. V neděli nás čeká doma velmi důležitý zápas se Stuttgartem, který má sice nesrovnatelně kvalitnější kádr, ale v aktuální tabulce je třetí od konce, takže půjde, jak se říká, o šest bundesligových bodů. Pak jedeme do nedalekého Leverkusenu a hned potom hostíme další topící se tým – předposlední Norimberk!“  

JAROSLAV DROBNÝ

Narozen: 18. října 1979. Výška: 192 cm. Váha: 90 kg. Stav: ženatý, manželka Katarina, syn Iasonas (12), dcera Ilaeira (6). Fotbalový post: brankář. Hráčská kariéra: TJ Žirovnice (1985-1993), SK České Budějovice (1993-1997), SK Chrudim (1998), TJ Vítkovice (1998), SK České Budějovice (1999-2001), Panionios Atény (Řecko, 2001-2005), Fulham FC (Anglie, 2005-2006), ADO Den Haag (Nizozemsko, 2006), Ipswich Town (Anglie, 2006-2007), VfL Bochum (Německo, 2007), Hertha BSC Berlín (Německo, 2007-2010), Hamburger SV (Německo, 2010-2016), Werder Brémy (Německo, 2016-2019), Fortuna Düsseldorf (Německo, 2019-?). Reprezentace: sedm zápasů / žádný gól. Největší úspěchy: mistr Evropy hráčů do 21 let (Švýcarsko 2002), vicemistr Evropy hráčů do 21 let (Slovensko 2000), postup do čtvrtfinále EURO 2012 v Polsku a na Ukrajině, účastník olympijských her 2000 v Sydney, člen Klubu ligových brankářů týdeníku GÓL (2014).