Fotbalový týden Jakuba Brabce: „Každému dýchá na záda hladový vlčák!“

Fotbalový týden Jakuba Brabce: „Každému dýchá na záda hladový vlčák!“

I když jako kapitán málem dovedl v Rumunsku českou „devatenáctku“ k evropskému zlatu a pásku nosil poté i v týmu „lvíčat“, dlouho mu trvalo, než se zabydlel v základní sestavě pražské Sparty. Na prahu jarních ligových odvet se ale zdá, že navzdory narůstající konkurenci má nyní JAKUB BRABEC pevné místo v letenské stoperské dvojici.

„Neměl jsem ani v letošní zimní přípravě jednoduchou pozici, ale na to jsem už zvyklý od dorostu. Cítím se dobře, povedl se mi, myslím, zápas s Dortmundem. Získal jsem v něm další sebevědomí, že to jde i proti takovým silným soupeřům. Dařilo se mi i v jiných přípravných utkáních, takže se trenér Ščasný nechal slyšet v médiích, že jsem pro něj stoper číslo jedna. Samozřejmě moc dobře vím, jak je to ošemetné, že třeba za dvě kola může být všechno jinak. Je to ale určitě příjemné a povzbuzující, že se se mnou takhle napevno na začátku jara počítá.

„DORTMUND JE O TŘÍDU VÝŠ NEŽ SCHALKE!“

Už ve skupině Evropské ligy jsme narazili na kvalitní týmy, především na Schalke 04, se kterým jsme sehráli otevřené partie a uhráli v nich dvě cenné remízy. Ale jeho největší německý klubový rival Borussia Dortmund je ještě o třídu výš na úrovni Bayernu, Realu Madrid nebo Arsenalu! Bylo fajn, že jsme si proti němu mohli zahrát, i když jsme nebyli tak rozehraní jako oni pár dnů před bundesligou. Neměli jsme co ztratit, na Aubameyanga se hraje velmi obtížně, neustále musíte přemýšlet, co vám může na hřišti provést, abyste ho pak nemusel honit. Rychlostně se řadí mezi absolutní elitu jako je Cristiano Ronaldo, proti takhle rychlému útočníkovi jsem ještě nikdy předtím nehrál… Jsem rád, že jsem si vyzkoušel, že to proti dortmundským fotbalistům v určitých fázích jde. Ale když zapnuli a rozjeli rychlý protiútok na jeden dotek nebo s kolmou přihrávkou za obranu, tak jsme už nestíhali.

„KONEČNĚ JSME SE VÝRAZNĚJI GÓLOVĚ PROSADILI…“

My jsme svoji generálku na jarní ligu sehráli v neděli na Letné se Žilinou. Pro naše týmové sebevědomí je moc dobře, že jsme se konečně výrazněji gólově prosadili. Zastříleli jsme si a hlavně proměňovali šance. Proti Dynamu Moskva, což byl zřejmě kromě Dortmundu nejtěžší soupeř v celé zimní přípravě, jsme si vypracovali hned několik stoprocentních příležitostí, ale s koncovkou v nich jsme byli bohužel na štíru. Nyní jsme dokázali, že můžeme dávat branky i bez Davida Lafaty, ale zároveň všichni pevně věříme, že se „Lafy“ brzy uzdraví a naskočí jako největší úderná síla zpátky do našeho útoku. Žilina také nehrála žádného zanďoura, je vidět, že se trvale pohybuje na špici slovenské ligy a startuje i v evropských pohárech. Praktikuje moderní rychlostní fotbal s vysokým presinkem, každopádně to byl pro nás dobrý test před jarní ligou.

„POČÍTÁME, ŽE BUDEME DOBÝVAT ZLÍNSKÝ VAL!“

V sobotu odpoledne ve Zlíně to bude asi něco úplně jiného. Počítáme, že to bude těžká jarní premiéra. Na podzim byl jako poměrně neznámý nováček největším překvapením ligy, získal spoustu bodů a díky tomu se pohybuje v horní polovině ligové tabulky. Dokáže si pomoci vysokými hráči vpředu, na které posílají dlouhé nákopy, čeká nás nejspíš dobývání jejich obrany, ze které budou chtít vyrážet do rychlých brejků. Jsme samozřejmě v roli favorita. Pokud nechceme bušit do plných a do semknuté zlínské defenzívy, nebo prospat celý poločas, jako se nám párkrát na podzim stalo, tak musíme co nejdřív vstřelit vedoucí gól! Pak by utkání dostalo v dalším průběhu úplně jiný ráz.

 

VIZITKA

JAKUB BRABEC

Narozen: 6. srpna 1992

Výška: 186 cm

Váha: 78 kg

Stav: ženatý, manželka Kateřina, dcera Natálie (7 měsíců)

Hráčská kariéra: Sparta Praha (2002-2008), Viktoria Žižkov (2008-2011), Sparta Praha (2012), Zbrojovka Brno (2012-2013), Sparta Praha (2013-?)

Největší úspěchy: vicemistr Evropy hráčů do 19 let (Rumunsko 2011), účast na EURO hráčů do 21 let (Česko 2015), postup do jarního play-off Evropské ligy (2015), český mistr (2014), vítěz Poháru České pošty (2014), vítěz Superpoháru FAČR (2014)