Fotbalový týden Davida Pavelky: „Přijali mě skvěle, do týmu jsem zapadl za dva dny!“

Fotbalový týden Davida Pavelky: „Přijali mě skvěle, do týmu jsem zapadl za dva dny!“

V prosinci plánoval, jak na jaře s Libercem zaútočí na nejvyšší příčky. K přestupu do zahraničí byl spíše zdrženlivý. Jenže nakonec je všechno jinak. Od turecké Kasimpasy obdržel on i Slovan nabídku, která nešla odmítnout. A tak reprezentační záložník DAVID PAVELKA v půli ledna nabral kurz Istanbul. Zkraje minulého týdne stihl symbolickou premiéru, když nastoupil na závěrečnou minutu v zápase turecké ligy proti Basaksehiru (1:1). Pro nový klub, který za něj Liberci zaplatil 40 miliónů korun, má 25letý středopolař jenom slova chvály.

„DO LIGY NE BEZ HERNÍ PRAXE“

V prvním ligovém utkání proti Basaksehiru jsem nastoupil na poslední minutu, byla to taková symbolická premiéra. Byl jsem tak domluvený s trenérem, který nechtěl, abych do turecké ligy vlétl příliš rychle. Zohlednil, v jaké fázi přípravy jsem, že jsem přišel po třítýdenní dovolené, bez jakékoli herní praxe. Navíc první dny v novém působišti jsou víc o spoustě jiných věcí než o fotbale. Říkal, ať to nejdřív okouknu a pochytím, co soutěž vystihuje.

„REALITA PŘEDČILA MÉ OČEKÁVÁNÍ!“

Počítal jsem, že zázemí Kasimpasy bude na dobré úrovni, jenže ono je na vynikající úrovni! V Turecku má nejlepší ze všech klubů. Naše tréninkové centrum občas využívá i městský rival Galatasaray. Je pojaté jako hotel, neboť společnost, která klub vlastní, má i řetězec hotelů. Každý z hráčů má k dispozici svůj pokoj, v centru je padesátimetrový krytý bazén, hala, velké fitness. Plus servis okolo. Vedle kabiny sedí doktor, k ruce máme sedm fyzioterapeutů. Počet lidí, kteří se podílejí na chodu klubu, to se s Českem nedá srovnat.

„TURECKÁ LIGA JE PLNÁ OFENZIVNÍCH HRÁČŮ“

Z lavičky při duelu s Basaksehirem jsem poznal, že kvalita hráčů je na vysoké úrovni. Turecká liga je občas považovaná za slabší, jenže ona je plná vynikajících ofenzivních fotbalistů. Na konfrontaci s nimi se moc těším, bude to pro mě velká výzva. Vyrazil jsem na první zahraniční angažmá, byl jsem proto v očekávání, jak mě mužstvo přijme. Musím říct, že skvěle. Pomáhá tomu, že spoluhráči jsou skvěle jazykově vybavení. Ač je v týmu spousta cizinců, komunikace je perfektní. Hodně mi také přišlo vhod, že první dny se mě ujali zkušenější kluci. Vědí, že mám rodinu, radili mi, kde hledat bydlení a tak. Během dvou dnů jsem do mužstva zapadl.

„VÝPLATY TU FUNGUJÍ DLOUHODOBĚ“

Říká se, že turecké kluby mají občas problémy s výplatami. Co mi ale říkali kluci v kabině, tak v Kasimpase všechno funguje výborně, žádné problémy nejsou. Pokud je můj osobní řidič, kterého mám prozatím k dispozici, zaneprázdněný, jedu po Istanbulu taxíkem. Klub mi jízdy pokaždé proplácí. I to dokresluje, že je všechno tak, jak má být.

„MĚL BYCH HRÁT STEJNÝ POST JAKO V LIBERCI“

Kasimpasa sice hraje o malinko jiným stylem, než my na podzim v Liberci, nicméně bych tu měl zastávat stejný post jako ve Slovanu. Tedy defenzivního záložníka. Přišel jsem jako náhrada za Ryana Donka, který přestoupil do Galatasaraye Istanbul. A ten v Kasimpase nastupoval přesně na místě, na jakém já v Liberci. Mým konkurentem je Abdullah Durak, nebude jednoduché se prosadit. Ale věřím, že to zvládnu.

„TURCI VĚŘÍ, ŽE NA EURO POSTOUPÍ ZE SKUPINY“

Turci budou naším soupeřem ve skupině na EURO. Zatím jsem se s nimi o tom příliš nebavil. Ale oni jsou celkově sebevědomí, věří, že mají velkou šanci na postup. A zbývající mužstva se podle nich budou prát o další místa. V tom mají docela jasno.(směje se) Určitě na EURO ještě řeč přijde.“

DAVID PAVELKA * Narozen: 18. května 1991 * Výška: 185 cm * Váha: 75 kg * Stav: ženatý, manželka Lída, syn David (17 měsíců) * Fotbalový post: záložník. Reprezentace: 4 zápasy, žádný gól * Hráčská kariéra: ABC Braník (1997-2000), Sparta Praha (2000-2011), 1. FC Slovácko (2011-2012), Sparta Praha (2012-2013), Slovan Liberec (2013-2016), Kasimpasa (Turecko, 2016-?). Největší úspěchy: postup na EURO 2016 ve Francii, vítěz Poháru FAČR (2015), účast v jarním play-off Evropské ligy (2013), postup do skupinové fáze Evropské ligy (2015)