FOTBALOVÝ TÝDEN DAVIDA HOVORKY: „Na severu jsem si už docela zvykl!“

FOTBALOVÝ TÝDEN DAVIDA HOVORKY: „Na severu jsem si už docela zvykl!“

Na Letné zakotvil z Kladna už jako devítiletý, ale v dospělém věku na něj ligový rudý dres nezbyl, a tak DAVID HOVORKA chodil po hostováních. Trenér Jindřich Trpišovský si ho vzal s sebou ze Žižkova do Liberce, kde se vypracoval v jednu z opor defenzívy Slovanu, a tak si ho po dvou letech Sparta, jak je ostatně jejím častým zvykem, koupila zpátky. Jenže ani tentokrát mu při zrovna rozjížděném projektu internacionalizace fotbalová pšenka příliš nekvetla, a tak se loni v létě znovu stěhoval na sever Čech, tentokrát ale k sousedům do Jablonce na roční hostování s opcí, které se v zimě změnilo v přestup.

„Můj transfer ze Sparty do Jablonce, jak v létě, tak teď v zimě nebyl jednoduchý a jsem rád, že se hostování s opcí změnilo v přestup, takže vím, kam trvale patřím. Smlouvu mám do června 2021. Byl jsem součástí odchodu „Lišáka“ (Davida Lischky) a „Hanyho“ (Matěje Hanouska) na Letnou. Pro oba kluky to znamenalo další posun v kariéře, pro nás to už takové terno nebylo, protože jsme přišli o polovinu obranné čtveřice a museli jsme se rychle sehrávat v novém složení. Naštěstí krajní bek Eda Sobol a stoper Tomáš Břečka jsou v klubu už od léta, takže nyní oba dostali větší herní prostor než dosud. A věřím, že nám to zase bude vzadu dobře šlapat jako předtím.

„PŘEČKAT VE ZDRAVÍ STŘÍDÁNÍ POVRCHŮ…“

Zimní přípravu jsem na severu Čech absolvoval už v Liberci, ale v Jablonci bývá ještě víc sněhu a letos ho napadla spousta. Už jsem si tady zvykl, mám v Liberci pronajatý byt, kde přespávám a pak přejedu ten kousek cesty do Jablonce, nebo když máme delší volno, tak vyrazím za rodinou do Prahy. Tréninky jsou složité v tom, že střídáte povrchy, na kterých běháte – halu, umělou trávu a na herním soustředění v teple pak přírodní. Jde hlavně o to, aby to člověk ve zdraví přečkal a nepřivodil si případně nějaké nepříjemné zranění. V minulém týdnu jsme vyrazili trénovat do Nymburka, který bývá pro Jablonec tradičním azylem, když není možné se připravovat v domácích podmínkách. Také trávník při nedělním zápase s Opavou se dost bořil, takže na nějakou kombinační hru se moc pomýšlet nedalo, spíš to byly jen dlouhé nákopy, boj o míč, prostě fotbalová válka.

„OPAVSKÝ NOVÁČEK NÁS OBRAL O PĚT BODŮ!“

Jak v Olomouci, tak doma s Opavou jsme inkasovali vyrovnávací góly v posledních minutách – první po přetaženém centru na zadní tyč, druhý pak po standardní situaci. Se Sigmou jsme vzápětí stihli ještě otočit výsledek zpátky v náš prospěch a odvézt si tři body. S Opavou jsme zbytečně ztráceli míče a dostali se tak pod tlak. I když jsme k oběma našim brankám přišli dost lacino, měli jsme potom další dobré šance, které jsme bohužel neproměnili, a nakonec za to zaplatili ztrátou dvou bodů. Nováček nás obral už na podzim v Brně, kde kvůli instalaci vyhřívaného trávníku na svém stadionu hrál domácí zápasy, a nyní znovu, celkově tedy o pět bodů… Nálada v kabině po zápase tomu také odpovídala, v pondělí jsme si utkání rozebrali a trenér nám ukázal konkrétní chyby, kterých jsme se dopustili a kterých bychom se měli v příštích zápasech vyvarovat.

„ČEKAJÍ NÁS DVA TĚŽKÉ ZÁPASY VENKU…“

Ty dva nejbližší sehrajeme venku, i proto jsme chtěli po výhře v Olomouci naplno bodovat i doma, abychom si udělali šestibodový polštář. Jedeme nejdřív do Mladé Boleslavi, která by se chtěla v tabulce také posunout do první šestky. Je vzhledem k vzdálenosti od Jablonce také trochu rivalem, i když ne takovým jako Liberec nebo obě pražská „S“. Do této kategorie patří také Plzeň, kam cestujeme o týden později. Viktorka v nedělním šlágru doma se Slavií ukázala svoji sílu a výhrou se vrátila zpátky do boje o titul. Naše cíle v této sezoně zůstávají pořád stejné – udržet se v elitní šestce a rozdat si to potom v nadstavbové části s těmi nejlepšími. Je dobře, že je po zranění zpátky „Tráva“ (Michal Trávník), to byl na podzim náš klíčový hráč v obou soutěžích, ve kterých jsme hráli.

„V EVROPĚ NÁM CHYBĚLY HLAVNĚ ZKUŠENOSTI!“

Do pohárové Evropy, kterou bychom si chtěli zase zahrát, je ještě hodně daleko. Na podzim jsem si potřetí v kariéře zahrál skupinu Evropské ligy, do které měl Jablonec tentokrát ze třetího místa přímý postup. S Libercem jsme si to museli vždy vybojovat přes předkola, byl to tehdy pro mě velký zážitek zahrát si proti Olympique Marseille nebo portugalské Braze. S Jabloncem jsme nechtěli hlavně udělat ostudu, a to se nám ve všech šesti zápasech podařilo. Kdybychom jako mančaft měli víc mezinárodních zkušeností, tak jsme klidně mohli nasbírat ještě víc bodů a bojovat i o postup do jarního play-off. Utekly nám ale koncovky zápasů v Rennes a v Astaně. Také doma jsme měli být víc efektivní a bodově úspěšnější, ale přes vyřazení jsme pár bodů do českého koeficientu přidali.“

DAVID HOVORKA

Narozen: 7. srpna 1993. Výška: 179 cm. Váha: 73 kg. Stav: svobodný. Fotbalový post: obránce. Hráčská kariéra: Sparta Praha (2002-2014), Hradec Králové (2014), Viktoria Žižkov (2014-2015), Slovan Liberec (2015-2017), Sparta Praha (2017-2018), FK Jablonec (2018-?). Největší úspěchy: tři účasti ve skupině Evropské ligy (2015, 2016 a 2018).