Fotbalová podpora proti pandemii

Šířící se pandemie nového typu koronaviru COVID-19, která zastavila prakticky veškeré sportovní soutěže ve světě, nejpopulárnější fotbal nevyjímaje, vyvolává stále větší podporu na úspěšné a co nejrychlejší zvládnutí tohoto globálního boje. Přispívají na něj významnými finančními částkami či jinými účinnými krok společnosti, kluby i fotbalové osobnosti.

Světová fotbalová federace FIFA věnuje deset milionů dolarů (246 milionů korun). „Díky velmi dobré finanční situaci je FIFA v pozici, kdy může nabídnout konkrétní pomoc v boji s koronavirem,“ říká její předseda Gianni Infantino a dodává: „Proto navrhnu, abychom fondu Světové zdravotnické organizace pro boj s COVID-19 věnovali deset milionů dolarů.“

Podobnou částku daroval i majitel Juventusu rodina Agnelliů, která kromě „Staré dámy“ vlastní například i automobilky Fiat a Ferrari. Úřadům a nemocnicím v severozápadní italské oblasti Piemont poskytla deset milionů eur (271 milionů korun) a rovněž zařídila nákup 150 dýchacích přístrojů.

S pandemií koronaviru se rozhodla bojovat i německé reprezentace. Hráči v čele s kapitánem a brankářem Manuelem Neuerem založili sbírku a sami do ní na úvod věnovali 2,5 milionu eur (asi 68 milionů korun). „V těžkých časech si lidé musí pomáhat,“ zdůrazňuje lakonicky Manuel Neuer. „Je to naprosto výjimečná situace, která se dotýká každého z nás. Proto je důležité, abychom na sebe vzali zodpovědnost a ukázali solidaritu,“ navazuje na něj spoluhráč z mnichovského Bayernu a národního týmu Německa obránce Joshua Kimmich.

Do boje proti šíření nového typu koronaviru se zapojil i Zlatan Ibrahimović. Švédský útočník AC Milán založil online sbírku na pomoc nemocnicím na severu Itálie bojujícím s pandemií. Cílem je vybrat milion eur (přes 27 milionů korun). Osmatřicetiletý „Ibra“, který hrával také za Juventus a Inter, přispěl 100 tisíci eur. Výtěžek sbírky půjde na pomoc nemocnicím v Miláně, Bergamu, Castellanze a Turíně.

Útočník Sadio Mané z Liverpoolu, který vloni vyhrál s „Reds“ Ligu mistrů a byl vyhlášen nejlepším africkým fotbalistou, se rozhodl pomoci v boji s pandemií koronaviru. Sedmadvacetiletý fotbalista zdravotnickým organizacím v rodném Senegalu daroval 41 tisíc liber (asi 1,2 milionu korun).

Polský reprezentant Jakub Blaszczykowski se rozhodl finančně podpořit boj s koronavirem. Záložník Wisly Krakow prostřednictvím své nadace Ludzki Gest věnoval 400 tisíc zlotých (asi 2,4 milionu korun). Čtyřiatřicetiletý bývalý hráč Dortmundu, Fiorentiny nebo Wolfsburgu udělal dobročinné gesto už při loňském příchodu do Wisly, kde se dohodl na symbolickém platu 100 eur měsíčně a peníze věnoval na vstupenky pro dětské domovy. Zadluženému klubu tehdy Blaszczykowski ještě půjčil.

Milion eur (přes 27 milionů korun) věnují na boj s pandemií koronaviru polský útočník Bayernu Mnichov Robert Lewandowski s manželkou. „Všichni si uvědomujeme obtížnou situaci, v které se nacházíme. Dneska všichni hrajeme v jednom týmu. Buďme v tomto boji silní. Pokud někomu můžeme pomoci, udělejme to,“ píše se v prohlášení manželů Lewandowských, kteří očekávají druhého potomka.

Elitní brazilské kluby dávají v boji proti důsledkům koronavirové pandemie k dispozici své stadiony. Ty by měly sloužit jako polní nemocnice a ulevit tak přeplněným zdravotnickým zařízením. K akci se připojila více než polovina prvoligových klubů, pomoc potřebují především hustě zabydlené metropole Sao Paulo a Rio de Janeiro. Proto bude zdravotníkům k dispozici i slavný stadion Maracaná v Riu, domov úřadujícího mistra a vítěze Poháru osvoboditelů Flamenga. „Musíme se postarat o naše starší spoluobčany, pomoci těm, kteří to potřebují nejvíce,“ apeluje prezident Flamenga Rodolfo Landim.