Filip Havelka: „Klíčem na EURO bude tým!“

Filip Havelka: „Klíčem na EURO bude tým!“

Do jara vlétly České Budějovice jako vítr, z pěti úvodních zápasů čtyři vyhrály. Teď však má Dynamo opačné starosti, šestkrát v řadě nezvítězilo. Záložník FILIP HAVELKA věří, že se tým brzy vrátí na úspěšnou vlnu. Nejlíp hned o víkendu proti Spartě. O to příjemněji by se mu odjíždělo na následné EURO jedenadvacítek.

„PROHRÁT O TŘI GÓLY JE DOST“

„Sobotní zápas ve Zlíně se nám výsledkově vůbec nepovedl. Hodnotí se mi tedy i s odstupem pochopitelně špatně. Prohrát o tři góly je dost. Bezprostředně po utkání jsem byl hodně naštvaný, jakým výkonem jsme se ve Zlíně prezentovali. Ale když jsme si v neděli utkání v kabině s našimi trenéry v klidu rozebírali, musím říct, že hra nebyla úplně špatná. Šlo především o to, že jsme udělali chyby při standardních situacích. I na brejkové situace, ve kterých je Fastav silný, jsme se před zápasem důkladně připravovali. Přesto nás z nich soupeř potrestal.

 

„VENKU SE NÁM PŘEDTÍM DAŘILO“

Trenér Horejš po zápase řekl, že jsme vyhlíželi, jako bychom si přijeli do Zlína jen zahrát fotbálek. Což koresponduje s tím, co jsem už řekl. A sice, že jsme se snažili hrát fotbal, kombinovat. Domácí nás ale přehráli v jednoduchosti, v soubojích. Měli jsme záměr přehrát je fotbalově, což nám hrubě nevyšlo. Porážka bolí o to víc, že venku jsme v této sezoně příliš neprohrávali. Víceméně se nám na cizích hřištích dařilo víc než na domácím stadionu. Měli jsme tam celkově lepší výsledky. Nechtěl bych ale soudit, jestli jsme ve Zlíně odehráli nejhorší zápas sezony.

 

„MÁME TEĎ TĚŽKÝ LOS“

V posledních šesti zápasech jsme získali jen dva body. Taková bilance je hodně špatná. Zlomem byla zřejmě domácí prohra s Opavou, která nás nalomila. Asi se na psychice nějakým způsobem podepsala. Od té doby nemůžeme chytit úspěšnou vlnu. Všichni doufáme, že se situace zase obrátí k lepšímu. Máme teď těžký los, ve dvou nadcházejících kolech narazíme na Spartu a na Plzeň. Ale v české lize je k poražení každý, proč by se to nemohlo povést teď. Bylo by fajn navázat na povedený vstup do jarní čisti, kdy jsme z prvních pěti utkání čtyři vyhráli.

 

„MOTIVACI ROZHODNĚ MÁME“

Máme třicet bodů, do konce soutěže zbývá jedenáct kol. Na první pohled je poměrně daleko k pohárovým příčkám i na ty sestupové. Občas na internetu narazím na názor, že vzhledem k absenci nadstavby, mužstva z klidného středu tabulky nemají pro zbytek soutěže motivaci. To rozhodně odmítám, chceme přece pořád vyhrávat. Navíc, když se podíváte na tabulku, bodové rozdíly zase nejsou kdovíjaké. Stačí párkrát za sebou prohrát a můžete se propadnout. V případě úspěšné šňůry naopak výrazně poskočit. Během pár zápasů se situace může změnit na obě strany.

 

„SOUPEŘI NA EURO JSOU HRATELNÍ“

Moc se těším na EURO jedenadvacítek. Skupinová fáze proběhne ve druhé polovině března ve Slovinsku. Ve skupině máme atraktivní soupeře, Španělsko a Itálii, plus domácí tým. Myslím, že všichni soupeři jsou hratelní. Jsme spolu od EURO sedmnáctek, zakládáme si na kolektivu, na partě. Jádro je pořád stejné, chemie uvnitř týmu skvěle funguje. Tohle by mohl být klíčový faktor, abychom na šampionátu uspěli. Každý z nás vnímá, že turnaj budou sledovat manažeři i největších evropských klubů. Pokud bychom do Slovinska jeli s hlavním cílem prodat se, nebude to k ničemu dobré. Tohle ale našemu mužstvu nehrozí.“

FILIP HAVELKA

Narozen: 21. ledna 1998. Výška: 177 cm. Váha: 73 kg. Stav: svobodný. Fotbalový post: záložník. Hráčská kariéra: Aritma Praha (2004-2008), AC Sparta Praha (2008-2017), Slovan Liberec (2017-2018), Dynamo České Budějovice (2018-2020), AC Sparta Praha (2020), Dynamo České Budějovice (2020-?). Česká liga: 54 zápasů / 2 góly. Největší úspěchy: účastník základní skupiny Evropské ligy (2016), člen reprezentačních týmů ČR do 19, 20 a 21 let.