FIFA věří v plánované příjmy

Vedení FIFA je přesvědčené, že světový šampionát 2018 v Rusku, který bude dnes večer v moskevském Kremlu slavnostně rozlosován, navzdory překvapivé neúčasti dvou stálic Itálie a USA dosáhne na očekávané příjmy 5,66 miliardy dolarů. Itálie nezvládla baráž se Švédskem a na mistrovství bude chybět poprvé od roku 1958. Pro FIFA to znamená, že kvůli absenci jednoho z jejích nejvýnosnějších trhů přijde o zhruba 200 milionů dolarů z vysílacích práv. První absence USA od šampionátu v roce 1990 má zase za následky malý zájem severoamerických sponzorů, kteří využili zatím jen jedno z dvaceti nabízených míst.

Přesto je cílem FIFA dosáhnout na stejné příjmy, které zaznamenalo předchozí mistrovství v roce 2014 v Brazílii. "Každého štve, že se Spojené státy nekvalifikovaly. Abych byl upřímný, s tím se vůbec nepočítalo," přiznává Philippe Le Floc'h, komerční ředitel FIFA a dodává: "Čím víc sponzorských pozic zaplníme, tím lépe. Ale na druhou stranu je nechceme prodávat lacino. Naší prací je, abychom dosáhli na stanovené finanční cíle, a to také uděláme."  

Finále předchozího mistrovství v roce 2014 v Brazílii sledovala více než miliarda lidí a průměrná sledovanost činila 600 milionů. FIFA navíc ještě před nečekaným selháním USA počítala s poklesem příjmů ze Severní Ameriky zhruba o 100 milionů. Proto se také její komerční aktivity zaměřily především na západní pobřeží Ameriky, Blízký východ a Asii - především Čínu. "Máme jasný plán, jak využít současné situace. Žijeme v době digitálních technologií a na to se musíme zaměřit," zdůrazňuje Le Floc'h a prozrazuje, že v nejbližší době by FIFA měla oznámit jména dvou nových sponzorů.